Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska aplikacja pomaga w rzucaniu nałogów. Ma aż 90 proc. skuteczności w ostrzeganiu przed nawrotami uzależnienia. Jak działa Nałogometr?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Uzależnienie od nikotyny dotyczy co najmniej co czwartego dorosłego Polaka, a co piąty pije alkohol w sposób ryzykowny lub szkodliwy.
Uzależnienie od nikotyny dotyczy co najmniej co czwartego dorosłego Polaka, a co piąty pije alkohol w sposób ryzykowny lub szkodliwy. rattanakun/123RF
Rzucasz nałóg? Upewnij się, że do niego nie wrócisz. Abstynencja jest o wiele trudniejsze niż samo odstawienie papierosów, alkoholu, narkotyków czy pewnych zachowań. Ułatwi ją nowa aplikacja mobilna, której algorytm stworzyli polscy naukowcy. Na podstawie analizy zachowań sztuczna inteligencja nawet w 9 przypadkach na 10 może przewidzieć nawrót nałogu dwie doby wcześniej. Jak działa Nałogometr i z jakimi uzależnieniami pomaga walczyć?

Spis treści

Dlaczego tak trudno jest rzucić nałóg?

Uzależnienie to problem, z którym trudno się rozstać nawet w przypadku osób, które podejmują leczenie. W Polsce z terapii uzależnień korzysta ok. 350 tys. osób rocznie, jednak skuteczność samych interwencji nie jest zadowalająca.

W ciągu 2 lat od zakończenia terapii uzależnienia do nałogu wraca średnio 65 procent osób, które go rzuciły.

Zachowania związane z uzależnieniem można jednak przewidzieć na podstawie bodźców, które je wyzwalają, np. emocji. Problem w tym, że w natłoku codziennych spraw i myśli mechanizmy te trudno zaobserwować i przeciwstawić się im. I tu do akcji wchodzi sztuczna inteligencja.

Czytaj także: Chorzy na raka lub serce nadal palą papierosy. Uzależnienie niweczy efekty leczenia. Pacjenci potrzebują pomocy w zerwaniu z nałogiem

Algorytm, który wykrywa wzorce nałogowe, stworzyli polscy naukowcy – dr hab. Mateusza Gola i mgr Maciej Skorko z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Pomysł na elektroniczne wsparcie w walce z nałogiem powstał po dekadzie badań nad terapią nałogów, w trakcie prac z pacjentami uzależnionymi od pornografii.

Ponieważ analiza przyczyn kompulsywnych zachowań tradycyjnymi metodami zajęłaby całe lata, w ramach projektu pt. Ogólnopolskie Badanie Nałogów i przy wsparciu UE, stworzyli algorytm AI oraz wykorzystujący go program o nazwie Nałogometr.

Sztuczna inteligencja wspiera walkę z nałogami

Nałogometr korzysta z opatentowanej technologii RISK, która należy do najskuteczniejszych pod względem prognozowania ryzyka nawrotu uzależnienia. Została opracowana na podstawie danych dziesiątek tysięcy osób z nałogami i wykrywa setki tysięcy wzorców zachowań. Dzięki temu może przewidzieć do 90 proc. nawrotów uzależnienia na co najmniej 48 godzin przed ich wystąpieniem.

Rozwiązanie pomaga odstawić alkohol, tytoń, e-papierosy i narkotyki, a także nałogowe zachowania (pracoholizm, gry, hazard) lub inne uzależnienie.

Aplikacja jest bezpłatna, ale trzeba wiedzieć, że korzystanie z niej odbywa się (anonimowo) w ramach trwającego badania naukowego. W każdym przypadku czas badania jest ustalany indywidualnie i wynosi 4-11 tygodni. Po jego zakończeniu użytkownik zyskuje darmowy dostęp do pełnej wersji apki, by otrzymywać wsparcie w abstynencji.

Jak działa aplikacja Nałogometr?

Aplikacja mobilna do walki z nałogami działa w taki sposób, że kilka razy dziennie zadaje pytania o ocenę głodu nałogowego i kwestie związane z funkcjonowaniem, nastrojem czy stanem fizjologicznym, by na bieżąco poddawać je analizie. Na tej podstawie określa prawdopodobieństwo nawrotu i oferuje wsparcie psychologiczne, podpowiadając, co danego dnia można zrobić.

Rozwiązanie dostępne w wersji na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS, którego anglojęzyczna nazwa to appstAIner, jest znacznie ulepszone względem pierwszej wersji. Jej premiera odbyła się pod koniec października 2018 roku. Od tego czasu pobrano ją dziesiątki tysięcy razy.

Dostępna wersja Nałogometr 2.3.0 została zaktualizowana 19 czerwca 2022 roku. Aplikacja jest przeznaczona dla osób w wieku co najmniej 17 lat ze względu na kwestię używania narkotyków.

Kto może otrzymać wsparcie? Wśród uzależnień, z którymi można walczyć z pomocą apki, są te dotyczące używania określonych substancji oraz zachowań.

Uzależniające substancje:

 • nikotyna,
 • alkohol,
 • leki przeciwbólowe,
 • leki uspokajające,
 • benzodiazepiny,
 • marihuana,
 • heroina,
 • amfetamina,
 • metamfetamina,
 • kokaina,
 • inne stymulanty.

Uzależniające zachowania:

Korzystanie z Nałogometru może wspomóc w wyjściu z kilku uzależnień naraz. Co istotne, za każdym razem należy wybrać, czy obranym celem jest całkowita abstynencja czy lepsza samokontrola. Bo choć pracoholizm czy kompulsywne jedzenie to poważne problemy, z czynności takich jak praca czy jedzenie nie można rezygnować całkowicie – i oczywiście nie trzeba.

Źródła:

Kochaj bezpiecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polska aplikacja pomaga w rzucaniu nałogów. Ma aż 90 proc. skuteczności w ostrzeganiu przed nawrotami uzależnienia. Jak działa Nałogometr? - Strona Zdrowia

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto