Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Wdzięczności Ameryce znów stanie w Warszawie. Trwają poszukiwania odpowiedniego miejsca

Martyna Konieczek
Pomnik Wdzięczności Ameryce
Pomnik Wdzięczności Ameryce Narodowe Archiwum Cyfrowe
Przedwojenny Pomnik Wdzięczności Ameryce wraca do Warszawy. Monument, który w latach 20. XX w. znajdował się na skwerze Hoovera, był wyrazem wdzięczności za pomoc, jaką Stany Zjednoczone udzieliły Polsce po I wojnie światowej. Obecnie władze stolicy szukają odpowiedniego miejsca, w którym ponownie mógłby stanąć pomnik. Szczegóły w artykule poniżej.

Pomnik Wdzięczności Ameryce, który stał przy Krakowskim Przedmieściu w latach 1918-1930, wróci do Warszawy. Monument miał być wyrazem podziękowania polskiego rządu dla Stanów Zjednoczonych za wsparcie udzielone podczas I wojny światowej. Nowy posąg powstanie z inicjatywy Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, a prace nad nim mają ruszyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Na razie trwają poszukiwania miejsca, gdzie pomnik mógłby stanąć.

Zobaczcie też: Pomniki w Warszawie. Najpiękniejsze monumenty, które musicie odwiedzić [TOP 15]

Pomnik wykonany ze spiżu ustawiono nad brzegiem Wisły w kwietniu 1939 roku. Do rzeźby Ludwiki Nitschowej pozowała młoda poetka Krystyna Krahelska. Krahelska była harcerką i żołnierzem AK, sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim. Ranna w pierwszych godzinach powstania, zmarła w wyniku ran już 2 sierpnia 1944, drugiego dnia powstania.
Jesienią 2006 roku przed pomnikiem ustawiono tablicę informującą o srebrnym Krzyżu Virtuti Militari, który nadał Warszawie gen. Sikorski w uznaniu zasług obrony miasta we wrześniu 1939 roku. 

Zobaczcie też: Godzina "W" 2016, Warszawa. Całe miasto stanęło, aby oddać hołd powstańcom [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pomniki w Warszawie. Najpiękniejsze monumenty, które musicie...

List Towarzystwa Jana Karskiego

Inicjatorem akcji przywrócenia Pomnika Wdzięczności Ameryce jest Towarzystwo Jana Karskiego. List w tej sprawie skierowali do radnych Warszawy na początku stycznia Waldemar Pisarski i Wiesława Kozielewska-Trzaska, którzy kierują Towarzystwem Jana Karskiego, i jego sekretarz wykonawczy Marek Wieczerzak. W dokumencie towarzystwo oceniło, że dobrą okazją do przywrócenia historycznego monumentu jest mijające w 2019 r. 100-lecie stosunków dyplomatycznych Polski i USA.

- W 2019 roku obchodzone będzie 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ranga historyczna tych związków jest oczywista, a zasługi Ameryki w odzyskaniu niepodległości przez Polskę nie dające się przecenić. Dzięki determinacji prezydenta Woodrowa Wilsona wspartej poparciem Kongresu i amerykańskiej opinii publicznej Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo - głosi list.

Pomnik Wdzięczności Ameryce

Pomnik Wdzięczności Ameryce znów stanie w Warszawie. Trwają ...

Nowa lokalizacja

Obecnie przedstawiciele Towarzystwa Jana Karskiego wraz z stołecznym konserwatorem zabytków Michałem Krasuckim i warszawskimi radnymi Agatą Diduszko-Zyglewską i Tomaszem Żyłką, szukają lokalizacji, gdzie mógłby stanąć pomnik. Wykluczona została jego pierwotna lokalizacja, ponieważ na skwerze Hoovera znajduje się dziś pomnik Adama Mickiewicza, a także kapliczka oraz budynek kawiarni.

Wstępne propozycje to Park Na Książęcem, Park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, a także okolice Skweru Stanisława Jankowskiego "Agatona". Pomnik stanie nie wcześniej niż wiosną.

Pomnik Wdzięczności Ameryce - historia

Pomnik Wdzięczności Ameryce został odsłonięty w 1922 roku na dzisiejszym skwerze Hoovera. W ten sposób Polska wyraziła wdzięczność za pomoc, którą Stany Zjednoczone udzieliły naszemu krajowi po zakończeniu I wojny światowej. Programem tym kierował Herbert Hoover, bliski współpracownik prezydenta, później sam zasiadający w Białym Domu. Pomoc dotyczyła nie tylko gospodarki, ale w ogromnej części kierowana była też do cierpiącej głód i choroby ludności, przede wszystkim do polskich dzieci.

Niestety, wykonany z kiepskiej jakości piaskowca pomnik po kilku latach zaczął pękać. W 1930 roku postanowiono zdemontować monument i poddać go renowacji, jednak wybuch wojny odłożył powrót pomnika na wiele lat.

pomnik
Rozbiórka Pomnika Wdzięczności Ameryce
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

„Z przodu cyce, z tyłu cyce, Polska wdzięczna Ameryce”

Pomnik Wdzięczności Ameryce przedstawiał dwie kobiety stojące obok siebie i tulące na ramionach dzieci, co symbolizowało Polskę i Amerykę. Nietypowy, a zarazem kontrowersyjny, kształt monumentu spowodował powstanie wierszyka, który krążył w przedwojennej Warszawie: „Z przodu cyce, z tyłu cyce, Polska wdzięczna Ameryce”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto