Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. W Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie rządowo-samorządowego zespołu ds. uchodźców. Co udało się ustalić?

Redakcja
W środę, 4 maja, odbyło się pierwsze merytoryczne spotkanie rządowo-samorządowego zespołu ds. uchodźców. Rozmawiano przede wszystkim o edukacji, ochronie zdrowia, pracy oraz relokacji Ukraińców. Poruszono kwestie m.in. zwiększenia rządowego poziomu dofinansowania dla przedszkolaków z Ukrainy, możliwości tworzenia i dotowania niepublicznych domowych punktów przedszkolnych czy renegocjacji kontraktów dla szpitali. Szczegóły poniżej.

Powołany pod koniec kwietnia br. zespół doraźny ds. uchodźców z Ukrainy liczy 12 członków - 6 przedstawicieli rządu oraz 6 reprezentantów samorządów. W piątek, 29 kwietnia, doszło do pierwszego spotkania, ale w formie zdalnej, Dziś, 4 maja, w Warszawie odbyło się pierwsze merytoryczne spotkanie "na żywo". Edukacja, zdrowie, polityka społeczna i praca oraz relokacja uchodźców to kluczowe obszary, o których rozmawiano.

Edukacja

Renata Kaznowska podkreśliła, że w obszarze edukacji konieczne jest zwiększenie rządowego poziomu dofinansowania dla przedszkolaków z Ukrainy.

Obecnie otrzymane z budżetu państwa środki pokrywają tylko niecałe 30 proc. faktycznych wydatków, które ponosimy w tym zakresie. Usłyszeliśmy, że strona rządowa pracuje nad rozwiązaniem problemu wychowanków w przedszkolach. Na razie jest to propozycja nieco ponad 350 zł na dziecko miesięcznie, a utrzymanie malucha w przedszkolu w Warszawie to koszt ponad 1200 zł miesięcznie - przekazała na konferencji po spotkaniu rządowo-samorządowego zespołu.

Dodała, że przedstawicielom samorządów nie udało się przekonać Ministerstwa Edukacji i Nauki, żeby wprowadzić dla młodzieży inny system egzaminów maturalnych.

W Warszawie do matur zgłosiło się dwoje uczniów z Ukrainy, w całej Polsce 41, a przed nami egzamin dla uczniów klas ósmych. Nie wyobrażamy sobie, żeby młodzież ukraińska nie znająca języka polskiego, miała zdawać egzaminy po polsku. Ale nie znajdujemy na razie konsensusu w tej sprawie - powiedziała Kaznowska.

Samorządowcy apelują również o możliwość tworzenia i dotowania niepublicznych domowych punktów przedszkolnych do 7 dzieci - jedna mama, która będzie otrzymywać wynagrodzenie, ma prowadzić taki punkt, aby inne mamy mogły iść do pracy. Poza tym domagano się od rządu pomocy w organizacji i dofinasowaniu kształcenia uczniów w systemie ukraińskim oraz pieniędzy na budowę nowych placówek i rozbudowę obiektów oświatowych.

Zdrowie

Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, wskazywała na potrzeby samorządów obszarze w zdrowia.

Konieczna jest natychmiastowa renegocjacja kontraktów dla szpitali. Wnioskowaliśmy o przejrzyste zasady finansowania świadczeń medycznych, najlepiej przez utworzenie funduszu w ramach NFZ. Rozmowy samorządowców z przedstawicielami władz centralnych dotyczyły również kwestii zatrudniania medyków z Ukrainy. W województwie lubuskim moglibyśmy już zatrudnić 400 osób, w tym również asystentów medycznych ze znajomością języka ukraińskiego, ale niestety długo czekamy na zgodę ministra zdrowia - przekazała.

Samorządowcy gotowi do współpracy

Obszarów do uregulowania jest znacznie więcej. Kolejne posiedzenie zespołu roboczego ws. budownictwa odbędzie się 10 maja i następnie, 16 maja zaplanowano spotkanie zespołu doraźnego rząd-samorząd. Samorządowcy podkreślają jednak, że są zadowoleni i "widzą światełko w tunelu".

Traktuję z zadowoleniem to, że możemy od czasu do czasu rozmawiać ze zrozumieniem. Widzę światełko w tunelu. Dużo sobie obiecuję po następnym spotkaniu, bo do celu trzeba iść z wytrwałością - powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański.

Na czele zespołu ds. uchodźców stoi Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA i pełnomocnik rządu ds. uchodźców. Stronę rządową reprezentują również Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej), Janusz Cieszyński (sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa), Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia), Dariusz Piontkowski (wiceminister edukacji), Małgorzata Jarosińska-Jedynak (sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej).

Współprzewodniczącym zespołu jest Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Samorządowców reprezentują również w zespole: Renata Kaznowska (zastępca prezydenta m.st. Warszawy), ElżbietaPolak (marszałek województwa lubuskiego), Jan Grabkowski (starosta poznański), Krzysztof Iwaniuk (wójt Terespola, Związek Gmin Wiejskich), Grzegorz Cichy (burmistrz Proszowic, Unia Miasteczek Polskich).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto