Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomóż wybudować studnie w Sudanie Płd.!

Redakcja
Upalne dni dają się we znaki wszystkim. W tym okresie warto pamiętać o piciu dużych ilości wody, a także o tym, że nie każdy ma do niej dostęp.

W sobotę rano na Starym Rynku rozpoczęła się Kampania Wodna, której celem jest zebranie funduszy na pomoc ludziom, którzy borykają się z brakiem wody pitnej. W pobliżu Wagi Miejskiej stanęły namioty Polskiej Akcji Humanitarnej i Aquanetu. Można tam też obejrzeć wystawę zdjęć Wojciecha Grzędzińskiego pokazującą dramatyczną sytuację w Sudanie Południowym.

- Zdjęcia z Sudanu Południowego wykonane zostały w marcu tego roku - wyjaśnia Karina Diłanian z Polskiej Akcji Humanitarnej. - Wojciech Grzęziński spędził w tym kraju miesiąc i obserwował, jak problem braku wody wpływa na codzienne życie mieszkańców, m.in. ich zdrowie czy dostęp do edukacji.

Na jedną osobę przypada około 6 litrów wody dziennie, a często nawet mniej. To jedna trzecia minimalnych potrzeb. Dlatego Polska Akcja Humanitarna od kilku lat prowadzi Kampanię Wodną, dzięki której w Sudanie Południowym powstały już 82 studnie - dziennie korzysta z nich ponad 80 tysięcy ludzi.

- Koszt wybudowania jednej studni to ok. 12-15 tys. dolarów - mówi Karina Diłanian. - Jest on uzależniony od lokalizacji, głębokości i podłoża, w którym studnia powstaje. Zbieramy pieniądze, których lokalne społeczności nie byłyby w stanie wygenerować i, co istotne, po wybudowaniu studni powołujemy komitety złożone z mieszkańców i przekazujemy im umiejętności, wiedzę oraz odpowiedzialność za źródło wody.

Polska Akcja Humanitarna działa na miejscu od kilku lat. Jest już rozpoznawana i cieszy się dużym zaufaniem wśród lokalnych społeczności. W Sudanie Południowym organizacja ma sprzęt i przeprowadza niezbędne konserwacje, a drobne naprawy są w stanie wykonać sami mieszkańcy.

W namiotach PAH i Aquanetu można spotkać się z Bobrem Pluskiem oraz wziąć udział w grze Miasto Wodne. Dodatkowo można wesprzeć Kampanię Wodną.
- Studnie, które wybudowaliśmy powstały również dzięki hojności Polaków, zarówno firm, jak i osób prywatnych - mówi Karina Diłanian. - W naszym namiocie można kupić gadżety, takie jak opaski na rękę, krople antystresowe czy torby lniane. A dzieci mogą dowiedzieć się dlaczego warto oszczędzać wodę.

Dochód ze sprzedaży gadżetów zostanie przeznaczony na zapewnienie dostępu do wody w strefie działań PAH. Namioty obok Wagi Miejskiej można odwiedzić tylko w sobotę do godz. 14. Wystawa zdjęć Wojciecha Grzęzińskiego potrwa do 25 lipca.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto