MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik: przekaż 1% podatku wybranym organizacjom

Patrycja Wacławska
Rozliczając się z dochodów za 2008 rok, po raz kolejny mamy możliwość obdarować 1 procentem podatku organizację pożytku publicznego. Podobnie jak w poprzednich latach polscy podatnicy sami mogą zdecydować, na konto ...

Rozliczając się z dochodów za 2008 rok, po raz kolejny mamy możliwość obdarować 1 procentem podatku organizację pożytku publicznego.

Podobnie jak w poprzednich latach polscy podatnicy sami mogą zdecydować, na konto której organizacji pożytku publicznego trafi 1 proc. ich podatku. Z roku na rok z możliwości przekazania części podatku na rzecz wybranej organizacji korzysta coraz więcej osób. Jak wynika z danych portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl stowarzyszenia Klon/Jawor, przy rozliczeniu podatkowym w 2008 roku zdecydował się na to niemal co piąty podatnik.

Komu 1 proc.

Organizacjami pożytku publicznego, na których rzecz można przekazać 1 proc. podatku, są organizacje pozarządowe, których zakres działania wyszczególniono w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Chodzi przede wszystkim o organizacje:
- pomocy społecznej,
- pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej,
- charytatywne,
- pielęgnujące polskość,
- działające na rzecz mniejszości narodowych,
- ochrony i promocji zdrowia,
- działające na rzecz osób niepełnosprawnych,
- pomagające bezrobotnym i zagrożonym utratą pracy w jej znalezieniu,
- chroniące prawa kobiet,
- wspomagające rozwój gospodarczy,
- wspierające rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, nauki, edukacji, oświaty i wychowania,
- zajmujące się organizacją wypoczynku dzieci i młodzieży, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury, sportu i kultury fizycznej, ekologii i ochrony zwierząt, porządku i bezpieczeństwa publicznego,
- upowszechniające wiedzę o obronności państwa,
- chroniące wolność, prawa człowieka, demokrację,
- ratownictwa i ochrony ludności,
- pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, wojen,
- chroniące prawa konsumentów,
- działające na rzecz integracji europejskiej,
- organizujące wolontariat.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 6 tys. organizacji pożytku publicznego. Ich wykaz można znaleźć w obwieszczeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 grudnia 2008 roku w sprawie wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2008 roku (M.P. nr 96, poz. 827). Aktualny wykaz organizacji, którym można przekazać część należnego podatku, dostępny jest także w internecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (http://opp.ms.gov.pl), w serwisie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.pozytek.gov.pl) oraz w portalu organizacji pozarządowych (www.bazy.pozytek.ngo.pl), a także w urzędach i izbach skarbowych.

Jak to zrobić

Formalności związane z przekazaniem 1 proc. podatku wybranej organizacji zostały uproszczone do minimum. Jeśli już zdecydujesz, na rzecz której chcesz przekazać część podatku, wystarczy wypełnienie odpowiednich rubryk w zeznaniu podatkowym. To naprawdę nie jest skomplikowane. W tej części zeznania, która jest zatytułowana "Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)", należy podać trzy dane: nazwę wybranej organizacji, numer organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) i kwotę, która ma trafić na jej rachunek.

Informacje dotyczące nazwy organizacji i numeru, pod jakim została zarejestrowana w KRS, znajdziesz w wykazach organizacji, o których napisaliśmy powyżej. Określając wysokość kwoty, którą chcemy przekazać na rzecz wybranej organizacji, powinniśmy pamiętać, że nie może być ona wyższa niż 1 proc. należnego podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Obok przedstawiamy przykładowy sposób wypełnienia odpowiednich rubryk w najpopularniejszym formularzu podatkowym, PIT-37. W jego przypadku kwota, o której przekazanie na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego wnioskuje podatnik, jest wpisywana w rubryce nr 126 i nie może być wyższa niż wpisana w rubryce nr 120 kwota należnego podatku. Skoro więc należny podatek w przedstawionym przez nas przykładzie wynosi 6545 zł, na rzecz organizacji pożytku publicznego podatnik nie może przekazać więcej niż 65,40 zł (1 proc. po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół). W części I zeznania podatkowego podatnik może dodatkowo wskazać informacje, które doprecyzują, w jaki sposób organizacja pożytku publicznego miałaby wykorzystać przekazaną część podatku (np. na leczenie którego ze swoich podopiecznych miałaby ją przeznaczyć). Tam także jest miejsce na wskazanie, że podatnik wyraża zgodę na ujawnienie organizacji pożytku publicznego danych osobowych (imienia, nazwiska, adresu). Dzięki takim informacjom obdarowana organizacja będzie mogła skontaktować się z podatnikiem i przekazać mu podziękowania za darowiznę.

Poza wypełnieniem odpowiednich rubryk w zeznaniu podatkowym przekazanie 1 proc. podatku nie wiąże się dla podatników z żadnymi dodatkowymi obowiązkami. O to, by część podatku trafiła na rachunek organizacji, zadba urząd skarbowy.

Należy jednak pamiętać, że możliwość przekazania darowizny mają jedynie te osoby, które nie spóźnią się ze złożeniem zeznania podatkowego za ubiegły rok, a więc złożą je do 30 kwietnia. Możliwość taką mają także osoby, które chęć przekazania 1 proc. zadeklarują w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem, że zostanie ona złożona w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu składania zeznań podatkowych.

Emeryt też

Osoba, która pobiera świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, także może podarować 1 proc. podatku należnego od jej dochodów na rzecz wybranej organizacji. Należy jednak pamiętać, że będzie to możliwe pod warunkiem, że podatnik samodzielnie złoży zeznanie podatkowe. Jeśli bowiem świadczenie wypłacane przez ZUS było jedynym ubiegłorocznym dochodem podatnika i nie będzie on korzystał z żadnych ulg podatkowych, rozliczenia z podatku w jego imieniu dokonałby ZUS.

O tym, czy przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, musi zdecydować sam podatnik. Warto też pamiętać, że 1 proc. podatku jest górną granicą darowizny. Nie ma przeszkód, by obdarować wybrana organizację mniej niż 1 proc. należnego podatku.

Warto jednak wykorzystać możliwość daną przez przepisy i po dokładnym przemyśleniu, do której z organizacji powinna trafić darowizna, dokonać jej w pełnej wysokości. Dzięki temu zyskamy bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób zostanie wykorzystana część podatku od naszych dochodów.

Dyżur eksperta

We wtorek (14 kwietnia) na pytania Czytelników dotyczące rozliczenia podatku za 2008 rok będą odpowiadali eksperci z Izby Skarbowej w Łodzi. Prosimy telefonować pod numer 042 636 13 19 w godzinach 11.30-13.30.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto