MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik turysty - Wakacje z wędką

Redakcja
Wielu z nas, wędkowało, albo wędkuje. Są jednak i tacy, którzy swoje wakacyjne wyjazdy planują pod kątem właśnie wyprawy na ryby. Jedni wolą połowy w stawach, inni na rzekach, jeszcze inni w jeziorach. Województwa wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie mają wiele miejsc w akwenach wodnych, gdzie można wędkować.

Obfitują one nie tylko w ryby, ale także są otulone polami, czy gęstymi lasami. Przecież nie zawsze chodzi nam tylko o rybę, ale także ciszę, bliskość ptaków i zwierząt, po prostu o takie miejsce, które pozwoli nam się zresetować od zgiełku miasta, tempa życia, czy wyczerpującej pracy.

Jakie miejsca są najlepsze? Gdzie jest najwięcej ryb? Gdzie jest cisza i spokój? Takich zakątków w tych województwach jest wiele i pewnie można by napisać nie jedną książkę na ten temat. Poza tym każdy z miłośnik wyprawy z wędką ma swoje ulubione miejsca, często takie, których nie zdradza innym, ceniąc sobie ciszę i spokój. To chyba tak samo jak z grzybiarzami.

Początkującym więc wskażemy po jednym akwenie w każdym województwie, gdzie warto wybrać się na rybę.

W Wielkopolsce zapraszamy na Pojezierze Sierakowsko - Międzychodzkie. Położone jest pomiędzy Pniewami, Sierakowem i Międzychodem i nazywane jest Krainą 100 jezior. Obszar leży w granicach Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Słynne są Jezioro Jaroszewskie (92 ha, gł. maks. 36 m) i Jezioro. Lutomskie (174 ha, gł. maks. 15 m). Na obydwu występuje większość interesujących dla wędkarzy ryb: okonie, płocie, liny, leszcze, szczupaki, węgorze. Atrakcją tych akwenów są duże okazy leszczy (do 3 kg) i płoci.

Można także łowić zimą. Na jeziorze Lutomskim spod lodu bardzo dobrze biorą okonie Atrakcyjne wędkarsko są również pobliskie jeziora: Winnagóra, Tuczno, Radogoskie, Lubiwiec, Koleńskie, Bielskie, Belisz oraz jezioro Białokoskie Występuje w nich większość interesujących dla wędkarzy ryb: karp, lin, leszcz, węgorz, szczupak, sandacz.

W województwie zachodniopomorskim warto zatrzymać się z wędką nad jeziorem Lubie, które jest położone na południowy wschód od miejscowości Drawsko Pomorskie. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 1487,5 ha. Głębokość sięga do 46,2 m. Na jeziorze znajduje się 5 wysp. Południowy brzeg porasta Puszcza Drawska, przez jezioro Lubie przepływa Drawa. Jezioro posiada piaszczyste plaże.

Jest nad nim zlokalizowanych 7 ośrodków wypoczynkowych i kilka pól namiotowych. Przez jezioro przebiega szlak kajakowy im. ks. Kardynała Karola Wojtyły oraz szlak rowerowy o długości ok. 50 km. Jezioro obfituje szczególnie w szczupaki, okonie, sandacze, leszcze, a z racji na głębokość i czystą wodę również sieje i sielawy.

Będąc na Ziemi Lubuskiej nie można ominąć Jezioro Zabór Duży (Liwno). Jest ono przykładem płytkiego akwenu typu stawowego o średniej głębokości niewiele przekraczającej 1,5 m. Wszystkie jego brzegi są podmokłe, często o charakterze bagiennym, dlatego też najdogodniej jest łowić ze sprzętu pływającego, choć jest tu kilkanaście pomostów wędkarskich.

Wędkarze przyjeżdżają tu by łowić: płocie, leszcze, liny, wzdręgi, karasie, szczupaki, karpie, sandacze, węgorze. W zbiorniku występuje także amur i tołpyga pstra. Jednakże zbiornik najbardziej znany jest z licznego, rodzimego pogłowia suma. Napotkać tu można kilkudziesięciokilogramowe kolosy, jak np. 33 kg okaz z roku 1996 i 46 kg okaz złowiony w 1997 roku, a te, które wielokrotnie wygrały walkę z wędkarzami ocenia się na 50 - 70 kg!

Jezioro przylega do południowo - wschodnich krańców dużej wsi Zabór, którą od centrum Zielonej Góry dzieli niespełna 20 km.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto