Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Port Praski nie powstanie? Miasto blokuje budowę City nad Wisłą

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Wieżowce nad Wisłą, biura, galerie handlowe, a także promenada i przystań. Port Praski miał przenieść centrum miasta na prawą stronę. Inwestycja na 38 hektarach ciągnie się od lat. Deweloper na razie buduje obiekty mieszkaniowe, na spektakularne City z wieżowcami oraz promenadę nad rzeką wciąż nie ma zgody miasta.

Port Praski nie powstanie? Miasto blokuje budowę City nad Wisłą

Już osiem lat toczą się boje o Port Praski nad Wisłą. Spektakularna budowa na 38 hektarach między Stadionem Narodowym a ul. Kłopotowskiego wciąż nie może nabrać tempa. Powstają pojedyncze realizacje, jednak cały czas nie ma zgody miasta na wielkie inwestycje.

W marcu Biuro Ochrony Środowiska (BOŚ) odmówiło firmie Port Praski Nowe Inwestycje decyzji środowiskowej na budowę części "Doki". Według planów dewelopera ma tam powstać marina na kilkadziesiąt jachtów oraz sztuczny półwysep z budynkami (cztery mieszkaniowe, jeden biurowy) wysokimi na 30, a w najwyższym punkcie 50 metrów. Ratusz argumentował decyzję brakami w dokumentacji oraz negatywnym wpływem na środowisko (m.in. na migrację ptaków).

W połowie kwietnia BOŚ wydało kolejną odmowną decyzję, tym razem do części "City". Nieopodal stacji II linii metra miałoby tam powstać centrum biznesowo-handlowe. Deweloper zapowiada tam cztery wieżowce, najwyższy z nich wysoki na 160 metrów. W kompleksie planowana jest także stumetrowa wieża widokowa. Cały Port Praski ma mieć aż 200 tys. mkw. powierzchni biurowej. To dwa razy więcej niż Warsaw Spire. Inwestycję firma planowała od lat. Pisaliśmy o niej już w 2015 roku. Od tego czasu założenia projektu się nie zmieniły.

Zobacz też:Powstaje Port Praski. Czy nowa inwestycja przeniesie centrum Warszawy bliżej rzeki?

Od decyzji odmownych firma zapowiada odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Port Praski: tak już budują

Inwestor powiązany z jednym z najbogatszych Polaków - Zygmuntem Solorzem - rozpoczął budowę osiedla mieszkaniowego z częścią usługową nazwanego Stara Praga. W sumie do 2022 roku powstanie tam tysiąc mieszkań. Apartamentowce mają tworzyć zwartą siatkę ulic (Port, Port II, Latarnia, Sierakowskiego II, Sierakowskiego 4, Sierakowskiego 4). Większość z nich to projekt biura APA Wojciechowski, ale deweloper postawił także na pomysły pracowni Danprojekt.

Firma Port Praski Nowe Inwestycje w rozmowie z eurobuildcee.com zapowiada także biurowiec o powierzchni 40 tys. mkw., którego budowa ma zacząć się jeszcze w tym roku. Projektowany jest również pięciogwiazdkowy hotel na rogu Okrzei i Sierakowskiego, który ma łączyć zabytkowy budynek z nową zabudową.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto