Portugalia - wakacje z historią i egzotyką

Materiał informacyjny TUI
Wakacje trwają, a ty w ostatniej niemal chwili zastanawiasz się, gdzie spędzić kilka dni zasłużonego wypoczynku? Mamy dla Ciebie świetną propozycję – spędź swój urlop w Portugalii. Jest przynajmniej dziesięć powodów, żeby wybrać się właśnie do tego pięknego, południowoeuropejskiego kraju.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów Portugalia posiada dosłownie wszystko, co powinno zadowolić nowoczesnego turystę. Znajdziesz tutaj zachwycające historyczne miasta, cudowne krajobrazy, jedne z najwspanialszych na świecie plaż; posmakujesz wspaniałej miejscowej kuchni, spróbujesz tutejszych alkoholi i zabawisz się za wszystkie czasy. Kiedy już tego wszystkiego doświadczysz, na pewno zechcesz tu wrócić.

Matka wielkich odkrywców

Portugalia słynęła niegdyś z żeglugi morskiej i wielkich odkryć, które uczyniły z niej najdłużej istniejące nowoczesne imperium Europy. Bogata i czasem kontrowersyjna historia (podboje nowych lądów nie należały do pokojowych), zapierające dech krajobrazy, turkusowe plaże, doskonale zachowane zamki, pałace i wąskie brukowane uliczki starych miast to wizytówki tego kraju. Jednak Portugalia ma w zanadrzu kilka niespodzianek, które mogą zadziwić nawet tych, którzy twierdzą, że widzieli już wszystko. Czy wiesz, że w tym południowoeuropejskim państwie możesz obserwować wieloryby, a także odwiedzić wioskę zbudowaną z głazów i kaplicę wykonaną z ludzkich szkieletów? Zapraszamy na przegląd atrakcji, których nie wolno pominąć goszcząc w kraju Vasco Da Gamy.

Spacer ulicami Lizbony
Stolica Portugalii oferuje ci wszystko, czego mógłbyś oczekiwać od starego, południowoeuropejskiego miasta. Są tu więc piękne place, historyczne budowle, oszałamiające katedry i brukowane uliczki (zwłaszcza w starej mauretańskiej dzielnicy Alfama). Punktem obowiązkowym każdej wycieczki jest plac mozaikowy na nabrzeżu Praça do Comércio otoczony XVIII-wiecznymi arkadami. Kolejnym ważnym przystankiem jest Mosteiro dos Jerónimos – pałac z oszałamiającą liczbą zdobnych łuków, filarów, kolumn i wieżyczek. To właśnie tam spoczywa ciało jednego z najsłynniejszych odkrywców, Vasco de Gamy. Kiedy już zakończysz zwiedzanie, wskocz w któryś żółtych tramwajów i udaj się na butelkę porto przy akompaniamencie klasycznego portugalskiego fado. W położonej na wzgórzu dzielnicy Bairro Alto znajdziesz najlepsze kluby nocne w mieście.

Plaże Algarve – mekka dla surferów
Położony na południu Portugalii region Algarve słynie ze 150 olśniewających plaż. Ze względu na spektakularne fale pokochali je surferzy z całej Europy. Stali bywalcy i bardziej zorientowani podróżnicy omijają zwykle zatłoczone okolice kierując się na zachód do mniej rozwiniętej części Algarve. Ocean Atlantycki jest tam niezwykle łaskawy zarówno dla profesjonalistów, jak i dla osób rozpoczynających swoją przygodę z deską do surfowania.

Najpopularniejszą z plaż jest Praia do Amado na Costa Vicentina. To właśnie tutaj odbywają się międzynarodowe zawody bodyboardingu i surfingu. Jeżeli jednak nie jesteś miłośnikiem tych sportów, możesz wybrać się na spacer wzdłuż miejscowych wydm i wapiennych klifów, zanurzyć się w basenach skalnych a następnie delektować się ostrygami i krewetkami w jednej z miejscowych restauracji.

Zamki i pałace Sintry
W niewielkiej odległości od Lizbony, na środkowo-zachodnim wybrzeżu Portugalii, rozciągają się zalesione wzgórza, na których budowano ongiś piękne zamki i pałace. Najbardziej spektakularnym przykładem takiej budowli jest bajkowy wręcz Palácio da Pena. Pałac ten został zbudowany w XIX wieku jako letnia rezydencja portugalskiej rodziny królewskiej i nadal korzysta się z niego podczas państwowych uroczystości. Palácio da Pena ze względu na swoją eklektyczną wystawność nazywany jest jednym z siedmiu cudów Portugalii. Inną architektoniczną wspaniałością jest Castelo dos Mouros – mauretański zamek, którego powstanie datuje się na przełom VIII i IX wieku. Jego wieże i mury obronne zachowały się do dziś w świetnym stanie. Kolejny zamek na naszej liście to Palácio Nacional de Sintra. Budowla ta odznacza się charakterystycznymi stożkowymi kominami i ręcznie malowanymi kafelkami. To tylko trzy przykłady z wielu sintrzańskich wspaniałości. Warto się tam wybrać i zobaczyć to wszystko na własne oczy.

Parque Natural da Serra da Estrela
Zwolennicy aktywnego spędzania wolnego czasu zakochają się w surowym górskim krajobrazie Parque Natural da Serra da Estrela. Jest to największy chroniony obszar w Portugalii. Na turystę czeka tutaj ponad 1000 m2 porośniętych skałami łąk, rwących rzek, wodospadów, zalesionych zboczy, pól tarasowych i jezior. To właśnie tam znajduje się najwyższy szczyt Portugalii, czyli Torre (wieża) o wysokości 1993 m.n.p.m. Dobrym miejscem na nocleg jest górskie miasteczko Manteigas, z cudownymi brukowanymi uliczkami i malowniczą architekturą.

Monsanto – wioska z granitowych głazów
O Beira Baixa, krainie położonej we wschodniej Portugalii, czas najwyraźniej zapomniał. Znajdziesz tu wioskę, która śmiało mogłaby uchodzić za scenografię filmu fantasy. Mowa o Monsanto – osadzie wybudowanej wśród gigantycznych granitowych głazów na zboczu przyprawiającego o zawrót głowy Mons Sanctus. Głazy służą tutaj za podłogi, ściany, a nawet dachy w domów. Goszcząc w tym niezwykłym miejscu obcujesz z historią – często niezwykle egzotyczną dla turysty ze środkowej Europy. Mieszkańcy miasteczka grają na kwadratowych mauretańskich tamburynach (adufe), osły nadal są tutaj głównym środkiem transportu, a do odpędzania czarów używa się szmacianych lalek zwanych marafonas. Uwaga, Beira Baixa najlepiej zwiedzać samochodem, ponieważ transport publiczny właściwie tutaj nie istnieje.

Wyprawa doliną Rio Douro
Dolina rzeki Duero słynie ze wspaniałego porto i spektakularnych krajobrazów. Tutejsze strome zbocza porośnięte są winoroślą, a w winnicach produkuje się znakomite wina. Co istotne, jeśli chcesz, możesz spędzić noc lub dwie w jednym z quintas, a nawet pomóc w zbiorze winogron!

Porto w Porto
Porto to miasto znane przede wszystkim z pysznego, słodkiego napoju alkoholowego o nazwie… porto. To jednak nie wszystko, co trzeba wiedzieć o tym miejscu. Dziś Porto jest drugim, co do ważności miastem Portugalii, które zachwyca wieloma średniowiecznymi zabytkami, budynkami zaprojektowanymi w ekstrawaganckim stylu Beaux-Arts oraz tętniącej życiem sceny muzycznej. Serce miasta stanowi nabrzeże Cais da Ribeira ze swoimi wysokimi budynkami z granitu, wąskimi uliczkami i rzymskimi ruinami. Miasto szczególnie upodobali sobie artyści. Ściągają tu muzycy rockowi, electro i jazzowi, by dawać niezapomniane koncerty. Jeśli się bawić, to tylko w Porto.

Cytadela Evora i kaplica wykonaną z ludzkich szkieletów
Stara cytadela Évora wybudowana została u podnóża pasma górskiego o tej samej nazwie w znanym z produkcji wina regionie Alentejo. Jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w całej Portugalii. Tutejszy plac Praça do Giraldo zapisał się w historii jako miejsce, gdzie inkwizycja wykonywała egzekucje na niewiernych i heretykach. Na twojej liście nie może zabraknąć różowych wieży katedry Sé de Évora, korynckich kolumn Templo Romano oraz Igreja Real de Sao Francisco i XVI-wiecznej kaplicy Capela dos Ossos, która zbudowana została z kości ponad 5000 ludzi!

Spotkanie z wielorybami
Na Oceanie Atlantyckim, około 1500 km na zachód od Lizbony, znajdują się Azory. Wyspy te słyną z najwspanialszych na świecie siedlisk morskich ssaków. Szacuje się, że tamtejsze wody zamieszkuje jedna czwarta znanych na świecie gatunków. Podczas wycieczki łodzią zaobserwować możesz wieloryby i delfiny. Od kwietnia do czerwca możesz natknąć się tam na humbaki, orki, płetwale i wiele innych wspaniałych stworzeń morskich. To niebywała okazja, żeby obcować z prawdziwą potęgą natury.

Aveiro - portugalska Wenecja
Aveiro leży na skraju rozległej laguny w podregionie Baixo Vouga. Nazwa tego miasta pochodzi od łacińskiego słowa Aviarium, czyli „miejsce ptaków”. W średniowieczu Alveiro było doskonale prosperującym portem morskim, jednak gwałtowny sztorm odciął ujście rzeki Vouga, czyniąc go niedostępnym dla statków aż do XIX wieku! Wtedy to ponownie połączono port z morzem poprzez kanał Barra. Z tego okresu pochodzą pastelowe secesyjne domy, które podziwiać można spacerując ulicami ciągnącymi się wzdłuż kanału. Turyści uwielbiają przejażdżki tradycyjnymi, bogato malowanymi barcos moliceiros. Podróż taka gwarantuje najlepsze widoki na miasto i rezerwat przyrody Sao Jacinto. W Aveiro znajduje się tętniący życiem targ rybny i XV-wieczny klasztor Convento de Jesus.

Portugalia i COVID-19

W dobie COVID-19 do Portugalii można wjechać po okazaniu się testem RT-PCR wykonanym 72 godziny przed przybyciem i antygenowym wykonanym 48 godzin przed przybyciem. Konieczny jest również test dla dziecka od 12 roku życia. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy zwolnieni są z tego obowiązku. Korzystając z usług sprawdzonych agencji turystycznych możesz liczyć na rozbudowane międzynarodowe standardy bezpieczeństwa. TUI jest tutaj jednym z najlepszych przykładów poważnego i kompleksowego podejścia do tego trudnego tematu: https://www.tui.pl/nowe-standardy-bezpieczenstwa?pm_source=SG&pm_name=belka_Standardy_bezpieczenstwa. Kwestia obsługi klienta i ochrona ubezpieczeniowa od skutków zakażenia wyróżniają TUI na tle konkurencji. Sprawdź: https://www.tui.pl/ubezpieczenia-turystyczne?pm_source=SG&pm_name=2_Ubezpieczenie-allianz_Bezpieczne-podrozowanie

Dodaj ogłoszenie