Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Postój w Rzeczycy gmina Piotrków Kujawski

Redakcja
Rzeczyca - resztki po zabudowaniach
Rzeczyca - resztki po zabudowaniach Karol Szmagalski
Zaintrygowany rozmową z Panią Krystyną Wasilkowską – Frelichowską postanowiłem w czasie dzisiejszej eskapady rowerowej zatrzymać się po raz kolejny w Rzeczycy, aby zrobić tu trochę fotek i porozmawiać z okolicznymi mieszkańcami.

Miałem okazję spotkać się z Panią Anną Krajną, która od lat opiekuje się miejscową kapliczką miejscu niedzielnych Mszy  Św.
Rozmawialiśmy o upływającym czasie i dewastacji resztek pozostałości po parku z połowy XIX w. o pow. około 2 ha ze stawami i zachowanym starodrzewem.
Teren ten jest zaniedbany i dziki, całkowicie zarośnięty przez samosiewy krzewów i drzew liściastych.
Po dawnych zabudowaniach dworu pozostały sterty gruzu i resztki.

Kontrastuje to z nowoczesnym kilka metrów położonym zakładem. Rzeczyca to również nowoczesność stąd zrobiłem kilka fotek powstającego obiektu przetwórstwa rolnego w tej miejscowości.
Rzeczyca – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie radziejowskim, w gminie Piotrków Kujawski.

Dzięki życzliwości mieszkającej naprzeciwko mieszkance Rzeczycy Pani Anny miałem możliwość wejść także do środka kapliczki z 1878 roku znajdującej się w spisie zabytków pod sygnaturą 408/A z 26.01.1998 r. oraz pochodzić po otoczeniu wokół tej kapliczki, gdzie także mieścił się cmentarz rzymsko-katolicki.

Niestety cmentarz jest zarośnięty i praktycznie pozostał jeden grób przed kapliczką. Niestety wyryty na nim napis jest trudny do odczytania.
Album fotek tutaj:

https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10201675697835119.1073741946.1259848402&type=3

Wchodzimy do środka. Zaintrygowały mnie dwie tablice.

Tablica poświęcona Alfonsowi Moszczyńskiemu.
Alfons: Urodzony w roku 1816, zmarł dnia 15 IV 1890 – Ostrów, Pochowany – Rzeczyca, Wiek: 74 lat. MOSZCZEŃSKI Alfons (1816-1890) działacz niepodległościowy i społeczny w Poznańskiem źródło :Polski Słownik Biograficzny t. 22 s. 91 . Przy tej okazji warto przypomnieć:
„W XVIII w. pojawiła się tutaj rodzina Moszczeńskich, z których pierwszym właścicielem Rzeczycy był Florian, następnym jego syn Alfons. W poł. XIX w. wzmiankowani są też Malwina i Apolinary Mieczkowscy, którzy mieli dzieci: Kazimierę i Władysława.
W 1851 r., po śmierci ojca majątek objął Alfons Moszczeński, uwolniony w czasie Wiosny Ludów z berlińskiego więzienia. Po powrocie aktywnie włączył się w działania niepodległościowe. W majątku przechowywał broń oraz ochotników do powstania. Po jego upadku włączył się w pracę organiczną, w celu tworzenia podwalin polskiej kultury rolnej. M.in. zakładał towarzystwa i kółka rolnicze. Był członkiem Towarzystwa Przemysłowców i inicjatorem reformy języka rzemieślniczego polskiego (1874 r.). Dzięki jego działalności uratowano przed rozbiórką ruiny zamku w Kruszwicy. Osobiście interweniował w tej kwestii u Fryderyka III, dzięki czemu podjęto remont i konserwację ruiny. Zmarł w Rzeczycy w 1890 r. Dobrami następnie zarządzała prawdopodobnie córka z drugiego małżeństwa, Izabela, zamężna z Karolem Rzepeckim. Była działaczką polityczno-oświatową i publicystką. związana pierwotnie z piłsudczykami, potem z pismami narodowo-demokratycznymi. Zmarła w 1941 r. w Warszawie.”
Warto także wspomnieć o jego córce Izabeli Moszczyńskiej urodzonej w Rzeczycy.
A mianowicie:
„Izabela Moszczeńska-Rzepecka (ur. 28 października 1864 w Rzeczycy, zm. 20 marca 1941 w Warszawie) – publicystka, feministka i działaczka społeczna, związana pierwotnie z piłsudczykami, potem z pismami narodowo-demokratycznymi.
Była zaangażowaną działaczką oświatową i propagatorką nauk pedagogicznych, od 1902 uczestniczyła w akcji oświatowej. W 1905 została osadzona w więzieniu, za uczestnictwo w strajku szkolnym. Po odbyciu kary współtworzyła tajne nauczanie oraz ruch nauczycielski. Była aktywną uczestniczką ruchów feministycznych oraz społeczno-oświatowych. Publikowała w "Nowym Słowie". Współtworzyła i była pierwszym prezesem Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego. Po wybuchu I wojny światowej rozpoczęła uczestnictwo w Polskiej Organizacji Narodowej. Gdy kraj odzyskał suwerenność, Izabela Moszczeńska-Rzepecka rozpoczęła współpracę z Wojskowym Instytutem Naukowo-Wydawniczym oraz z licznymi czasopismami, gdzie publikowała liczne felietony na tematy związane z pedagogiką i polityką społeczną.”
Ponieważ Rzyczyca należy do parafii  - Kościół św. Wojciecha w Brześciu nad Gopłem (Brześć) – w aktach tej parafii prawdopodobnie będzie jej akt urodzenia.
Jest i druga tablica.

Informująca o tym, że tu spoczywa Ks. Kanonik Andrzej Kitowicz, żołnierz, Konfederat Barski, Kanonik i proboszcz Rzeczycki, autor pamiętników z czasów Augusta III i obyczajów i zwyczajów w Polsce w XVIII w. Urodzony w 1711 roku, przeżył 80 lat.
Ta tablica budzi zastrzeżenia ks. Henryk Linarcik z Rzeczycy, który pisze:
„Rzeczyca, ale nie ta....
Ze zdumieniem przeczytałem tekst Pana Karola Szmagalskiego o kaplicy w Rzeczycy Kujawskiej i o tym, że ksiądz Jędrzej Kitowicz, dziejopisarz i historyk, autor Opisu Obyczajów za panowania Augusta III oraz Pamiętników, czyli Historii polskiej, był tam proboszczem.
Jeszcze większe zdziwienie wywołała fotografia tablicy w miejscowej kaplicy informująca, że tam spoczywa ks. Kitowicz. Fałszywa jest także podana na tablicy data jego urodzin i lata życia. Ks.Kitowicz urodził się w roku 1728 w Wielkopolsce. Zmarł 3 kwietnia 1804 roku w Rzeczycy nad Pilicą, dzisiaj powiat Tomaszów Mazowiecki, woj. łódzkie. Tutaj zgodnie z wolą wyrażoną w testamencie został pochowany. W archiwum parafialnym znajduje się akt jego zgonu. Obszerniejsze noty biograficzne ks. J. Kitowicza możemy znaleźć w “Wielkiej Encyklopedii Powszechnej”(Warszawa 1904, s.557-562) oraz w "Polskim Słowniku Biograficznym, t.12 1966/67. Myślę, że w imię prawdy historycznej miejscowy ksiądz proboszcz oraz władze samorządowe powinni spowodować usunięcie wspomnianej tablicy pamiątkowej. Wszystkich zainteresowanych życiem i twórczością ks. Jędrzeja Kitowicza odsyłam na stronę internetową parafii św. Katarzyny w Rzeczycy nad Pilicą: www.parafia-rzeczyca.pl
Miłośników twórczości ks. Kitowicza informuję, że “Opis obyczajów” na potrzeby sceniczne adoptował znany reżyser Mikołaj Grabowski. Spektakl od prawie 2 lat z wielkim powodzeniem i w doskonałej obsadzie aktorskiej jest grany w Teatrze IMKA Tomasza Karolaka w Warszawie.
Rozmawiam z Panią Anną na ten temat. Nie pamięta kiedy i kto zamontował wspomniane tablice w tej kaplicy. Jeśli chodzi o tablicę poświęcona księdzu Jędrzejowi Kitowiczowi to przed laty schodzono do kaplicy i stwierdzono, że jest tam grób księdza a więc kwestionowanie tej tablicy nie ma jej zdaniem uzasadnienia.
Nie wchodząc w szczegóły, myślę, że gwoli prawdy historycznej sprawa ta winna być przez historyków ostatecznie wyjaśniona.
KS.
 
 
 
 
 
 
 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto