Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poświęcenie i trud. Jak kobiety walczyły w Powstaniu? Zobacz na wystawie

sylwiajaworska
sylwiajaworska
Wystawa „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”
Wystawa „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” mm
Wystawę „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” przez tydzień można oglądać w Muzeum Niepodległości.

– "W II wojnie światowej kobiety polskie zapisały piękne karty. Za swoją działalność i postawę płaciły cierpieniem, kalectwem, poniewierką w więzieniach, obozach koncentracyjnych, łagrach, a często tragedią najbliższych i własną śmiercią" – można przeczytać we wspomnieniach Elżbiety Ostrowskiej, która obok Marii Wittek czy Elżbiety Zawackiej jest jedną z 27 bohaterek wystawy.

Jak podkreśla Jan Engelgard, kurator wystawy, kobiety z opaskami widziało się wszędzie. Pomimo grożącego im niebezpieczeństwa zawsze niosły pomoc żołnierzom i ludności cywilnej.

– Mimo, że nie służyły w pierwszej linii, odegrały znaczącą rolę w powstaniu. Stanowiły służbę pomocniczą: medyczną, łączności, zaopatrzenia, a nawet brały udział w patrolach sapersko-minerskich – mówi Engelgard.

Ekspozycja ma charakter planszowy. Poza życiorysami głównych bohaterek, zwiedzający mają okazję obejrzeć autentyczne dokumenty, legitymacje, fragmenty listów czy wyciągi z meldunków.

Większość pamiątek pochodzi od osób prywatnych, pozostałe są własnością Muzeum Niepodległości lub Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Dodatkowo wystawę uzupełniono o przedmioty obrazujące realia powstańczego życia tj. broń, hełmy, opaski czy banknoty.

Zobacz również:
Gra miejska śladami powstańczego fotografa
"Byliśmy zjednoczeni". Warszawiacy o Powstaniu
Godzina "W" w Warszawie. Zawyły syreny [zdjęcia, wideo]

– Warto to zobaczyć, przyszłam z ciekawości i nie żałuję – twierdzi studentka Katarzyna Rabiega. – Problem kobiet jest niezwykle rzadko poruszany, a ujęcie go z takiej właśnie perspektywy wydaje się trafionym pomysłem – dodaje.

Wystawa „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” pojawiła się w Muzeum Niepodległości już po raz drugi, wcześniej miała miejsce w 1994 roku z okazji 50. rocznicy wybuchu powstania. – Zdecydowaliśmy się na ten krok po raz kolejny, aby pamięć o tych dzielnych kobietach nie zniknęła, żyła cały czas – uzasadnia Jan Engelgard.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto