Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powązki pięknieją. Ponad 400 tys. złotych na renowacje zabytkowych nagrobków

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Krystian Dobuszyński / zdjęcie ilustracyjne
Powązki pięknieją! To zasługa regularnego dofinansowywania renowacji obiektów na cmentarzu Powązkowskim przez miasto. Tylko w tym roku dotacja ratusza na prace konserwatorskie wyniosła ponad 420 tys. zł. Pieniądze przeznaczono na prace przy dziesięciu pomnikach oraz remont ogrodzenia.

Renowacja zabytkowych nagrobków na cmentarzu Powązkowskim

Widoczne są już efekty renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu Powązkowskim. Jak relacjonuje miejski ratusz, konserwatorzy oczyścili nagrobki metodami konserwatorskimi z warstw czarnej smolistej patyny, soli i mikroorganizmów, które były przyczyną postępującej korozji kamienia. Po uzupełnieniu ubytków, spękań i innych zanieczyszczeń naniesiono impregnat. Ten zabieg ma zabezpieczyć nagrobki przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń powietrza. Efektem prac są również lepiej widoczne napisy i inskrypcje na pomnikach oraz tablicach nagrobnych. Dodatkowo wszystkie pozostałe elementy dekoracyjne nagrobków wykonane z metalu oraz ogrodzenia zostały również zostały poddane pełnej konserwacji.

UM Warszawa

W tym roku zostały wyremontowane między innymi pomniki nagrobne:

  • Deotymy
    Jednym z uratowanych w tym roku zabytków jest pomnik na grobie Jadwigi Łuszczewskiej, zmarłej w 1867 r. pisarki i poetki doby romantyzmu, znanej pod pseudonimem literackim Deotyma i jej ojca, Wacława Łuszczewskego, radcy stanu Królestwa Polskiego (kw.64, rz.1, m. 12). Neoklasycystyczny pomnik z II połowy XIX wieku wyszedł spod dłuta Daniela Zalewskiego. Na cokole z piaskowca szydłowieckiego eksponowana jest naturalnej wielkości siedząca postać anioła zmartwychwstania wspartego na urnie. Porowata powierzchnia rzeźby wystawiona na działanie wód opadowych uległa przypowierzchniowej erozji i zatraciła ostrość rysunku. Usunięcie patyny i rekonstrukcja zniszczonych elementów kompozycji odsłoniła wysokie walory estetyczne i warsztatowe rzeźby.
  • Rodziny Piotrowskich i Jeziorańskich
    Prace zakończono także przy równie pięknym pomniku nagrobnym rodziny Piotrowskich
    i Jeziorańskich z ok. 1850 r. (kw. 8, rz.1, m.29/30). Postument wyrzeźbionego w piaskowcu pomnika zdobi oparta o urnę postać płaczki w bogato udrapowanym himationie. To typowe przedstawienie doby klasycyzmu wzorowane na grobowcach antycznych.
  • Cypriana Godebskiego
    Warto też zwrócić uwagę na nagrobek Cypriana Godebskiego (dziadka rzeźbiarza Cypriana Godebskiego) poety i pułkownika 8 pułku piechoty wojsk polskich. Poległ on podczas wojen napoleońskich w 1809 r. w bitwie pod Raszynem (kw.10, rz. 4, m.29/30). W tym okresie monumentem w formie rzymskiego sarkofagu upamiętniano wybitne osobistości. Sarkofag dekorowany jest motywem panoplium i palmą skrzyżowaną z przechyloną amforą, z której wylewa się krew – symbolami chwały i ofiary poniesionej na polu walki.

Jak znaleźć nagrobek?

Trzy lata temu zakończono inwentaryzację wszystkich obiektów na Powązkach. Dzięki temu można dziś odnaleźć dowolny nagrobek i ustalić miejsce jego położenia na

mapie.

W latach 2004-2022 miasto przeznaczyło na konserwację powązkowskich nagrobków oraz ogrodzenia 7 238 606 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto