Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat warszawski zachodni i okolice Ożarowa Mazowieckiego. Gdzie warto wybrać się na spacer?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Gdzie na spacer w okolice Ożarowa Mazowieckiego i Łomianek. Powiat warszawski zachodni, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się tuż obok Warszawy. Jego północną część zajmuje niezwykle malowniczy Kampinoski Park Narodowy. To miejsce, które warto odwiedzić, nie tylko ze względu na walory przyrodnicze. Znajdziemy tam m.in. pozostałości Atomowej Kwatery Dowodzenia oraz miejsce pamięci w Palmirach.

Spis treści

Powiat warszawski zachodni powstał w 1999 roku. Leży, jak sama nazwa wskazuje na zachód od stolicy. Powierzchniowo jest nieco większy niż Warszawa, jednak teren zamieszkuje jedynie 115 tys. osób (GUS 2017). Niski stopień urbanizacji to zaleta, ponieważ powiat - a szczególnie jego północ część - pokrywają lasy. W to miejsce warto wybrać się na spacer, by odetchnąć od zgiełku miasta.

Kampinowski Park Narodowy

Niemal całą północną część powiatu zajmuje Kampinowski Park Narodowy. To setki kilometrów tras pieszych i rowerowych. Na spacer, np. z Warszawy, warto wybrać się na Łużową Górę będącą jednym z najwyższych wniesień w Kampinosie (100 m n.p.m.). To wydma paraboliczna znajdująca się na terenie dawnej bazy wojskowej z czasów PRL-u. Dziś miejsce można odwiedzać, ponieważ powstała tam nawet ścieżka dydaktyczna.

PTTK/ mat. pras.

Miejsce to warto zwiedzać zaczynając od Łomianek. Zmotoryzowani mogą zatrzymać się na parkingu przy ul. Kampinoskiej. Wybierając się na Łużową Górę możemy odwiedzić także:

  • Trzęsawiska Łuże – malownicze bagienne tereny,
  • pozostałości Atomowej Kwatery Dowodzenia – znanej też jako Kompleks 7215, który miał być kwaterą dowodzenia na wypadek wojny atomowej. Niestety większość budynków wyburzono w 2017 roku, a obecnie jest to miejsce przeznaczone… dla nietoperzy, które żyją w dawnych halach wojska.

Palmiry

W otulinie Kampinosu znajduje się wiele malowniczych miasteczek. Największe – i najbardziej znane – to z pewnością Łomianki od zachodu graniczące z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Rozpoczynając wycieczkę w tym miejscu trafić można np. do Muzeum w Palmirach, czyli miejsca, w którym Niemcy w czasie II wojny światowej dokonywali masowych mordów. Zginęło w nich ok. 1700 mieszkańców Warszawy.

„Muzeum pokazuje także proces ekshumacji ofiar i powstawania pobliskiego cmentarza pomordowanych. W Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry organizowane są zajęcia historyczne dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. – czytamy na stronie placówki. Wstęp bezpłatny.

Ławice Kiełpińskie

Niedaleko Łomianek, nad Wisłą, znajdują się malownicze Ławice Kiełpińskie. To rezerwat przyrody, który powstał w 1998 roku dzięki staraniom Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zajmuje ogromny teren ponad 800 hektarów. Znajdziemy tam chronione gatunki, jak m. in. mewy śmieszki, rybitwy rzeczne czy brodźce piskliwe.

Ławice, czyli niewielkie wysepki stworzone przez osad niesiony przez Wisłę, znajdują się pod ochroną. Spacerować w tym miejscu możemy korzystając z dwóch szlaków: niebieskiego i czarnego znajdującego się po obu stronach Wisły. Należy jednak pamiętać, że nie powinniśmy schodzić poza szlak.

- Wiślane rezerwaty chroni się w celu utrzymania populacji lęgowych ptaków, takich jak mewy, rybitwy, sieweczki. To jest grupa ptaków, która wyprowadza lęgi bezpośrednio na piasku. Jeśli ludzie w tym miejscu plażują, staje się to niemożliwe. (Dlatego – red.) działalność człowieka na terenie rezerwatu jest ograniczona do minimum – mówi nam mówi nam Sławomir Bełko zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Ożarów Mazowiecki

Ożarów, mimo że nie jest największym miastem w powiecie warszawskim-zachodnim, jest jego stolicą. Największą atrakcją jest Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, poświęcony przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Poza tym w Ożarowie Mazowieckiem możemy do odnowionego w zeszłym roku Parku Ołtarzewskiego znajdującego się na końcu starej, 400-metrowej alei lipowej. Początkowo, od XVIII wieku, był to park dworski należący do słynnego warszawskiego inżyniera – Stanisława Kierbedzia, projektanta i budowniczego pierwszego żelaznego mostu przez Wisłę w Warszawie.

archwwa.pl / mat. pras.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomianki.naszemiasto.pl Nasze Miasto