Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powolna walka ze smogiem w Warszawie. Mimo wysokich dotacji stare piece opornie znikają z domów i kamienic

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Walka ze smogiem w Warszawie toczy się opornie. Zgodnie z uchwałą mazowieckiego sejmiku kopciuchy w stolicy mają zniknąć do 1 stycznia 2023 roku. Zostały więc nieco ponad 3 lata, a w Warszawie z budynków zarządzanych przez miasto zniknęło w tym roku tylko 529 zanieczyszczających środowisko kotłów. Lepiej nie jest także w prywatnych budynkach. Szczegóły w artykule poniżej.

Warszawiacy nie śpieszą się z likwidacją kopciuchów

W ramach programu ''zlikwiduj kopciucha'' warszawiacy będący właścicielami domów lub mieszkań mogą otrzymać dotację do wymiany paleniska na paliwo stałe lub olej opałowy na nowe piece gazowe, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej, instalację pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego. Niestety, mieszkańcy stolicy do proekologicznych działań nie zawsze są dobrze nastawieni. W zasobie komunalnym w 2019 roku zniknie tylko 529 starych pieców na 1446 kopciuchów.

Znacznie gorzej wygląda to w prywatnych budynkach, gdzie wciąż nie wiadomo ile dokładnie jest kopciuchów. Szacuje się jednak, że może ich być nawet 18 tys. W tegorocznym naborze mieszkańcy Warszawy złożyli tylko około 600 wniosków o dotacje na wymianę źródła ogrzewania, a udało się wymienić zaledwie 175 z nich ze względu na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Nie można więc mówić o sukcesie programu likwidacji kopciuchów.

Kolejnym zagadnieniem poruszonym w trakcie debaty były źródła smogu. Zanieczyszczenia emitowane są z trzech głównych sektorów. Pierwszy z nich to ogrzewanie domowe - przestarzałe kotły i piece, które są w stanie przepalić właściwie wszystko - od plastikowych butelek, przez wszelkie odpady po jesienne liście. Ten problem dotyczy szczególnie tzw. obwarzanka warszawskiego, tj. okolicznych miejscowości aglomeracji. 

Pozostałe źródła to emisja komunikacyjna i przemysłowa. Jak powiedział dr inż. Piotr Piórkowski (Politechnika Warszawska)  - Emisja ze środków transportu stanowi 1/3 całkowitej emisji zanieczyszczeń do atmosfery. I dodał, że ten problem jest dywizą dużych, zatłoczonych miast.

Smog w Warszawie powodują samochody? Miasto zakaże budowania...

W których dzielnicach zlikwidowano najwięcej kopciuchów?

Praga-Południe zajmuje pierwsze miejsce wśród tegorocznych inwestycji w modernizację kotłowni w zasobach stolicy. Z tej dzielnicy zniknęło lub zostało przygotowanych do usunięcia 191 miejskich kopciuchów. Na kolejnych miejscach są Wawer - 114 instalacji ekologicznych źródeł ogrzewania oraz Praga-Północ - 88 instalacji.

W związku z niesatysfakcjonującym wynikiem walki z kopciuchami w Warszawie, od środy 23 października ruszył nabór wniosków na nowe, wyższe dotacje do likwidacji pieców na paliwo stałe albo olej opałowy. Teraz mieszkańcy mogą składać dokumenty przez cały rok - również w urzędach dzielnic. Ułatwieniem jest także zmniejszona liczba wymaganych załączników. Warszawiacy mogą otrzymać dotację na wymianę kopciucha na:

  • instalację pompy ciepła
  • instalację ogrzewania elektrycznego
  • przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej
  • piece gazowe

Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha mogą również otrzymać środki na:

  • odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania
  • wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej

Codzienny stan zanieczyszczenia powietrza w Warszawie możecie sprawdzić TUTAJ. Każdego dnia podajemy jaka jest aktualnie jakość powietrza w Warszawie oraz poziom smogu.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto