Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powraca wystawa "Tablice Pamięci". Przypomina o męczeństwie warszawiaków i tablicach autorstwa Karola Tchorka

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Wystawa "Tablice Pamięci" została zorganizowana przez PGE i zagości na cały sierpień i wrzesień w centrum stolicy. Pojawiała się już w Warszawie w przeszłości. Ma dawać świadectwo barbarzyństwa w stosunku do ludności Warszawy, jakiego dopuścił się niemiecki okupant w latach 1939 - 1945. Przypomina także o upamiętniających miejsca kaźni tablicach projektu Karola Tchorka.

Wystawa ustawiona została przy Skwerze Wolnego Słowa w Warszawie. To zresztą miejsce symboliczne. Zaraz obok, przy Mysiej 5, mieścił się Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, czyli po prostu cenzura. Wprowadzona w Polsce po XX wojnie światowej cenzura prewencyjna obowiązywała do wyborów 4 czerwca 1989 roku. Pomimo, że sama istota cenzury prewencyjnej była niezgodna z obowiązującą wówczas Konstytucją PRL.

W tym miejscu, naznaczonym także walkami z okresu II wojny światowej i Powstania warszawskiego stanęło 20 tablic dokumentujących skalę niemieckich represji wobec mieszkańców Warszawy w tym okresie

Powraca wystawa "Tablice Pamięci". Przypomina o męczeństwie ...

W ten sposób ich twórcy przypominają także o legendarnych tablicach Karola Tchorka. Do dziś w stolicy Polski znajduje się ok. 200 takich tablic zaprojektowanych przez artystę. Słynne warszawskie tablice wskazujące miejsca kaźni, walk i rozstrzelań na warszawskich budynkach, zostały zaprojektowane właśnie przez Karola Tchorka. Jednak wraz z remontami, wyburzeniami i zmianami w tkance miejskiej, tablice zanikają. O dorobku artystycznym artysty pisaliśmy tutaj.

Słynne warszawskie tablice wskazujące miejsca kaźni, walk i rozstrzelań na warszawskich budynkach według projektu Karola Tchorka.Szymon Starnawski

Rozsiane po całej Warszawie Tablice Tchorka są dowodem niemieckich zbrodni w okupowanej Warszawie, a jednocześnie hołdem dla jej mieszkańców i Powstańców Warszawskich. Wystawa prezentowana przed siedzibą PGE to opowieść o wydarzeniach, które te tablice upamiętniają. Historii Warszawy "Zawsze niezwyciężonej" - "Semper invicta"- powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wystawa "Tablice Pamięci" przygotowana została w języku polskim i angielskim. Towarzyszy jej dwumetrowa kostka z kodem QR, za pomocą której można pobrać aplikację z lokalizacjami tablic Karola Tchorka i spisaną historią upamiętnionych miejsc. Wystawa była już prezentowana w hali dworca Warszawa Centralna, w Muzeum Wojska Polskiego oraz wirtualnie na stronie internetowej www.tablicepamieci.pl, a także w aplikacji mobilnej "Tablice Pamięci". Przez cały sierpień i wrzesień można ją ponownie oglądać na żywo przed budynkiem siedziby PGE na ulicy Mysiej 2 przy Skwerze Wolnego Słowa.

Projekt "Tablice Pamięci" powstał we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, objęty został patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, a także patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto