To dokument strategiczny, który ma służyć poprawie mobilności mieszkańców. Jest kontynuacją już wcześniej podejmowanych działań m.in. w zakresie rozwoju transportu publicznego. – Przygotowujemy się również do wykorzystania nowych środków unijnych w ramach Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej – działania w zakresie rozwoju transportu publicznego są niezbędne do otrzymania wsparcia z Unii Europejskiej – podkreślał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, przy okazji oficjalnej inauguracji SKM do Piaseczna.
To już trzeci etap i ostatni etap konsultacji społecznych dotyczący dokumentu
Raporty z poprzednich etapów i wszystkie szczegóły dotyczące konsultacji znaleźć można w tym miejscu. Obecny etap potrwa do 6 kwietnia. Tym, co wzbudza najwięcej emocji, są poglądowe mapy na których wyrysowano potencjalne inwestycje w pespektywie do 2030 r. Znalazła się tam chociażby kolejowa południowa linia obwodowa. To o tyle istotne, że przebiega w bardzo podobnym kształcie co planowana przez miasto w studium linia metra M3. Włodarze Warszawy wielokrotnie wypowiadali się na temat pomysłu budowy tej linii negatywnie, a także deklarują współpracę z kolejarzami przy studium dla stolicy.

Współpraca ma obejmować plany rozwoju Warszawskiego Węzła Kolejowego. W dokumencie brakuje zaprezentowanych już przez miasto projektów linii metra M4 oraz M5, zaś M3 kończy się na Gocławiu. Dlaczego? SUMP jest dokumentem o charakterze bardziej ogólnym. Ma obejmować interesy kilku zainteresowanych stron. Szczegóły takich inwestycji jak metro, węzeł kolejowy czy Aglomeracyjna Obwodnica Warszawy będą dopiero dopracowywane. Niemniej to okazja, żeby opracować listę priorytetów dla aglomeracji.
Jak możemy przeczytać w obecnym projekcie dokumentu: dobrze rozwinięty zintegrowany system transportu zbiorowego organizowanego w ramach WTP w Warszawie (metro, tramwaje, nisko- i zeroemisyjne autobusy, kolej) oraz w Gminach MW [Metropolii Warszawskiej - przyp. red] z nią sąsiadujących (nisko- i zeroemisyjne autobusy i kolej), przekładający się na jego rosnącą atrakcyjność – większość podróży w MW kończy/zaczyna się w Warszawie; samochodami po Warszawie realizowanych jest już tylko około 1/3 podróży obligatoryjnych mieszkańców Warszawy.
Z drugiej jednak strony wciąż jest wysoki udział podróży obligatoryjnych po MW poza Warszawą (ponad połowa wszystkich podróży w MW) realizowanych transportem indywidualnym: efekt niewystarczającej świadomości mieszkańców MW na temat mobilności, a także wykluczenia transportowego na obszarach Gmin MW, gdzie publiczny transport zbiorowy działa w zbyt małym zakresie w stosunku do zapotrzebowania lub (jak w przypadku części Gmin MW, szczególnie we wschodniej części) brakuje go; skutkuje to wysoką liczbą ofiar śmiertelnych w wypadkach.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 SM-R900 40mm Złoty
Waga: 28,7 gWymiary: 40,4 x 39,3 x 9,8 mmModel zeg…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z bransoletą mediolańską w...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Classic Biały
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 42 mm Active Biały
elegancka 42-milimetrowa tarcza smartwatcha huawei…
kup teraz

Garmin Vivoactive 4S Biały
SmartwatchGARMIN Vivoactive 4s Biały z różowozłoty…
kup teraz

Withings Activite Steel HR Sport Biały
Steel HR Sport to hybrydowy smartwatch specjalnie …
Ile wydajemy na aktywność fizyczną?