Gdy kilka lat temu powstawały plany zabudowy Portu Praskiego, niektórzy przecierali oczy ze zdumienia. Na obszarze prawie 40 hektarów miała powstać przystań, część City z drapaczami chmur, ekskluzywne apartamenty i w sumie 180 tys. mkw. powierzchni mieszkalnej. Wszystko w sąsiedztwie Stadionu Narodowego i II linii metra. Okazuje się, że inwestycja jest już realizowana, a w najbliższym czasie tempo prac zdecydowanie przyśpieszy.
- W tej chwili jesteśmy w trakcie zabudowywania pierwszych pięciu hektarów. Jeden budynek jest już gotowy, następne powstaną jeszcze pod koniec tego roku - mówi Krzysztof Pykel, dyrektor ds. inwestycji Portu Praskiego. Trwa właśnie pierwsza część budowy obejmująca teren tzw. Starej Pragi, wzdłuż ul. Okrzei. Następne plany są jednak jeszcze bardziej spektakularne.
W stronę rzeki
Po wybudowaniu mieszkań, w dystrykcie Stara Praga przyjdzie kolej na część nazwaną Doki oraz City. - Już od kilku lat mamy gotową koncepcję, na podstawie której możemy wszystko budować. Rozpoczęcie prac związane jest z budową zabezpieczenia przeciwpowodziowego - wyjaśnia Krzysztof Pykel. W kwietniu sąd administracyjny uznał, że inwestor może wybudować bramę przeciwpowodziową. Wobec tego prace przyśpieszyły.
Już wkrótce powstanie konkurs na realizację zabezpieczeń, a potem kolejne dotyczące już konkretnych inwestycji na brzegu. Nad Wisłą powstanie przystań, przystanek tramwaju rzecznego, a także promenada. Będzie to drugi deptak nad rzeką, ponieważ w tym czasie powinny być już oddane bulwary wiślane, ciągnące się po przeciwnej stronie. Tym samym stolica coraz bardziej otwiera się na Wisłę.
Miejskie "City"
To, co będzie widoczne z drugiej strony rzeki, to jednak przede wszystkim drapacze chmur. W przeciągu 10 lat powstaną cztery biurowce o wysokości, kolejno: 160, 140, 120 i 100 m. To aż 200 tys. mkw. nowej przestrzeni biurowej. Najniższy z wysokościowców przygotowany będzie także dla turystów. Znajdzie się tam wieża widokowa, niejedyna w porcie. Kolejna umieszczona zostanie tuż przy przystani.
Między budynkami ulokowany zostanie także nowy, reprezentacyjny plac. Z mostu Świętokrzyskiego dotrzemy tam nową ul. Nowojagiellońską, która ciągnie się aż do ul. Okrzei, a dalej pod ziemią. Port Praski będzie gotowy około 2024 r.
Przez Wisłę przejedziemy kolejką?
Plany inwestora są bardzo śmiałe. W części nazwanej Media Park zlokalizowane mają być punkty usługowe, kina, lokale gastronomiczne, a także hala wystawiennicza. Razem ze Stadionem Narodowym stworzy się zatem pokaźne zaplecze konferencyjno-targowo-wystawiennicze. Dowiedzieliśmy się również, że Port Praski będzie połączony z lewobrzeżną częścią Warszawy pieszą kładką, a także specjalną kolejką linową. - Jest to jedna z opcji - odpowiada tajemniczo Krzysztof Pykel.
Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres patronaty@naszemiasto.pl
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres projektyspecjalne@naszemiasto.pl
Zobacz też: Nowy wieżowiec w centrum Warszawy
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?