Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstała mapa warszawskiej architektury lat 90. Przedstawia ponad 300 obiektów transformacyjnej dekady. ''To trudne dziedzictwo''

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Centrum Leasingu i Finansów
Centrum Leasingu i Finansów Piotr Fałat / ARCHIwum Warszawy lat 90.
Dostępna jest już wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90. Projekt zawiera informacje o ponad 300 obiektach powstałych w transformacyjnej dekadzie. Mapę można filtrować przez m.in. wybór dzielnicy, typu budynku czy jego stanu zachowania. Jak podkreślają twórcy mapy, celem jest upowszechnianie wiedzy o stołecznych latach 90. oraz stworzenie przestrzeni do debat na temat tego dziedzictwa. Szczegóły poniżej.

ARCHIwum Warszawy lat 90. zaprezentowało wirtualną mapę, oprowadzającą po stołecznej architekturze lat 90. Jej autorami są badaczki architektury Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski, którzy razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w transformacyjnej dekadzie. Każdemu z nich towarzyszą informacje o twórcach, dacie powstania czy inwestorze oraz zdjęcia. Mapę można filtrować poprzez wybór dzielnicy, typu budynku, jego stanu zachowania, a także podążyć szlakiem kilku tematycznych spacerów.

Centrum Leasingu i Finansów

Powstała mapa warszawskiej architektury lat 90. Przedstawia ...

Warszawa była w latach 90. najprężniej rozwijającym się miastem w skali całego kraju. Według badań prezentowanych w 1997 roku w miesięczniku ''Architektura-murator'' powstawało tu wówczas 90% wszystkich polskich biurowców, 60% inwestycji magazynowo-przemysłowych i 40% rezydencjonalnych. Daje to co najmniej kilkaset budynków, o których nie wiemy dziś prawie nic lub nasza wiedza o nich jest powierzchowna. (...) Chcemy gromadzić i upowszechniać wiedzę o stołecznych latach 90. oraz stworzyć przestrzeń do debat na temat młodego i trudnego dziedzictwa - podkreślają twórcy.

I dodają: Architektura lat 90. wciąż rodzi raczej skrajne odczucia. (...) Nie chodzi nam o to, by przekonywać, że za warstwą kolorowych tynków i szkła refleksyjnego kryją się same zapomniane arcydzieła, ale by narracja o architekturze czasów transformacji ustrojowej nie przepadła wraz z ''krótką datą ważności'', jaka wpisana jest w DNA tych budynków. Boom budowlany po 1989 roku sprawił, że - czy tego chcemy, czy nie - to właśnie architektura z tego okresu silnie kształtowała nowe, postpeerelowskie społeczeństwo, stając się dla niego drogowskazem aspiracji i organizatorem codzienności.

Mapa dostępna jest TUTAJ. Na stronie pojawią się również artykuły popularyzujące wiedzę o architekturze tamtych czasów.

Za identyfikację wizualną mapy odpowiada Adam Kosik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto