Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie '44 w komiksie. Wygrywają kobiety!

Redakcja
Maria Rostocka, zwyciężczyni konkursu
Maria Rostocka, zwyciężczyni konkursu Kamil Fejfer
Konkurs „Powstanie '44 w komiksie” został rozstrzygnięty. W zdominowanym przez mężczyzn świecie komiksu triumfują teraz panie.

Muzeum Powstania Warszawskiego rozstrzygnęło konkurs "Powstanie '44 w komiksie". Tematem tegorocznych prac były prawdziwe historie zapisane we wspomnieniach uczestników i świadków Powstania. Twórcy komiksów czerpali z prawie 3000 relacji wizualno-dźwiękowych dostępnych w Archiwum Historii Mówionej prowadzonej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Warszawska syrenka w komiksie

- Na kartach mojego komiksu poznajemy Krystynę Krahelską jeszcze przed wojną. Pierwsze cztery z sześciu stron przedstawia właśnie ten okres. Dowiadujemy się, że jest ona pisarką, że zna rzeźbiarkę Ludwikę Niczową, która uwiecznia jej twarz w pomniku Warszawskiej Syrenki - mówi w rozmowie z MM-ką wyróżniona w konkursie Berenika Kołomycka, autorka komiksu "Krystyna Krahelska, Warszawska syrenka".

Coraz więcej rysujących kobiet

Do konkursu zakwalifikowano prawie 60 prac. W konkursie wzięły udział 73 osoby: część z prac była tworzone w zespołach rysownik-scenarzysta. Przekrój wiekowy uczestników był bardzo zróżnicowany. Najmłodszy uczestnik miał 14 lat, najstarszy 49. Interesujące jest to, że wysokie miejsca konkursu zostały niemal zdominowane przez kobiety. Na trzy pierwsze dwa zajęły właśnie panie. Również dwa wyróżnienia przypadły w udziale kobietom.

Zobacz również:
Powstańczy komiks o zemście najlepszy
Powstanie na stronach komiksu
Papcio Chmiel o Powstaniu - z perspektywy uczestnika [zdjęcia + wideo]

- Komiks w Polsce jest światem bardzo zdominowanym przez mężczyzn. Cieszę się, że jest coraz więcej dziewczyn, które tworzą nieco inne historie, niekoniecznie inspirowane superbohaterami i amerykańskimi komiksami z lat pięćdziesiątych - mówi Maria Rostocka zwyciężczyni konkursu, autorka komiksu "Co jest czarne, co białe, a co jest bez sensu".

- Mój komiks opowiada historię niemieckiego żołnierza, który podczas powstania jechał na rowerze do dentysty. Został on postrzelony przez powstańców w okolicy pl. Wilsona. Młodzi powstańcy zabrali go jednak do szpitala. Historia skończyła się happy endem. Żołnierz został wyleczony. Ja jednak chciałam zwrócić uwagę na atmosferę panującą między Polakami podczas tego kontrowersyjnego wydarzenia - streszcza fabułę swojego dzieła Rostocka.

W jury zasiadało Tomasz Kołodziejczyk - przedstawiciel Wydawnictwa Egmont Polska, Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman, Karolina Korwin-Piotrowska, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka oraz Ernesto Gonzales.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto