Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie „Ściana Pamięci” ofiar Powstania

MM Warszawa
MM Warszawa
Wanda Traczyk-Stawska, Jan Ołdakowski i Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki
Wanda Traczyk-Stawska, Jan Ołdakowski i Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki MM Warszawa
Od dzisiaj do Muzeum Powstania Warszawskiego można przynosić informacje o osobach, które zginęły lub zaginęły w czasie walk. Chodzi o ludność cywilną, która tak, jak powstańcy, również ponosiła ofiary.

We wtorek w Muzeum Powstania Warszawskiego zaczął działać punkt kontaktowy, w którym zbierane są informacje o osobach zmarłych lub zaginionych w czasie Powstania Warszawskiego.

Przy muzeum znajduje się mur, na którym wyryte są nazwiska ponad 11 tys. żołnierzy powstania. Tymczasem tysiące zwykłych mieszkańców Warszawy, którzy w 1944 r. zginęli lub zaginęli, nie zostało upamiętnionych.

Stąd narodził się pomysł utworzenia tzw. Ściany Pamięci. Ma ona powstać na terenie odnawianego w tej chwili Cmentarza Powstańców Warszawy. - Od dzisiaj w muzeum rusza projekt, który będzie gromadził wiedzę na temat ofiar. Będziemy zbierać informacje o tych osobach, które często nie mają grobów, a istnieją jedynie w czyjejś pamięci. Tych ludzi jest sto kilkadziesiąt tysięcy - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Punkt, który zaczął działać na terenie MPW powstał z inicjatywy m.in. Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. Cmentarz ten istnieje od 1945 r. Jest największym cmentarzem wojennym Warszawy. Spoczywa na nim ponad 104 tys. powstańców, ofiar cywilnych i żołnierzy poległych w czasie wojny. - Mam nadzieję, że cmentarz wyjdzie w końcu z ukrycia i informacje o osobach zaczną do nas spływać. Na 104 tys. mogił mamy wykute na razie ok. 3,5 tys. nazwisk - mówi Wanda Traczyk-Stawska z komitetu ds. cmentarza.

Zobacz również: Film „Powstanie Warszawskie”. Powstała anglojęzyczna strona. Premiera na wiosnę

Nie wiadomo jeszcze, kiedy ostatecznie Ściana Pamięci pojawi się na cmentarzu, ani jak będzie wyglądać. Koncepcja i projekt będą dopiero szykowane.

Kto jednak ma wiedzę o osobach, które zginęły lub zaginęły w czasie Powstania - może się zgłaszać do punktu w MPW (pokój kombatanta, p. I, pok. 105). Można też wysłać informację mailem na adresy: [email protected] lub [email protected], albo przekazać ją telefonicznie dzwoniąc na numery (22) 539 79 36.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto