Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powszechny spis ludności. Sprawdź, o co będą pytać rachmistrzowie

gonzo19
gonzo19
Powszechny spis ludności rozpoczął się
Powszechny spis ludności rozpoczął się GUS
Tegoroczny spis powszechny jest pierwszym od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na Mazowszu ludność będzie spisywać 2 tys. rachmistrzów. Sprawdź, o co będą pytać. Dowiedz się też, jak można spisać się samemu przez Internet.

Spis powszechny 2011 to pierwszy multimedialny spis ludności, bo oprócz rachmistrzów, dane będą zbierane także poprzez wywiady telefoniczne i Internet.

Spis poprzez sieć internetową jest pierwszym etapem, który rozpoczął się 1 kwietnia. Wywiady telefoniczne i wizyty rachmistrzów (na Mazowszu będzie ich dwa tysiące) rozpoczną się dopiero 8 kwietnia.

Jak spisać się przez Internet?

Aby móc skorzystać ze spisu powszechnego za pomocą Internetu trzeba wejść na strony internetowe: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl.

Potem trzeba wybrać zakładkę "formularz elektroniczny”. Najpierw trzeba podać swoje dane osobowe: PESEL oraz NIP. Jeśli nie posiadamy numeru NIP - system poprosi o podanie miejsca urodzenia i nazwiska panieńskiego matki. Po wypełnieniu formularza otrzymamy login i hasło, które będą ważne przez dwa tygodnie.

Zobacz instrukcję dot. spisu przez Internet - (PDF, 360 Kb)

Dzięki loginowi i haśle możemy potem zalogować się do systemu spisu ludności. Tam należy wypełnić formularz spisowy. Jeśli ktoś zapomni hasła dostępu, będzie musiał skontaktować się z telefoniczną obsługą klienta, pod numerem 0 800 800 800.

Spis ludności: jakie będą pytania?

Rachmistrzowie zapytają m.in. jak mieszkamy, ile zarabiamy, jakie mamy wykształcenie. Udział Polaków w spisie ludności jest obowiązkowy. Spis obejmie również kwestie przynależności do kościoła, prokreacji i orientacji seksualnej. Jednak odpowiedź na takie pytania będzie dobrowolna.

Do spisywania ludności ankieterzy (rachmistrzowie) będą używać specjalnego, elektronicznego terminala. Będą także wyposażeni w identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz imienną pieczęcią dyrektora urzędu statystycznego. Tylko tacy rachmistrzowie będą uprawnieni do prowadzenia spisu powszechnego. Przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego przestrzegają przed oszustami, którzy mogą podawać się za ankieterów. Takie przypadki były już notowane w różnych częściach kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto