Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie Adamowicza. Piękny gest i powrót Jurka Owsiaka. "Paweł, powiem Ci krótko, zabieram się do roboty" [ZDJĘCIA]

Redakcja Naszemiasto.pl
Pożegnanie Adamowicza. Pogrzeb Prezydenta Gdańska, zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odbył się w sobotę, 19 stycznia 2019 roku. W smutnym wydarzeniu pojawił się także pozytywny element. Jurek Owsiak, który ze względy na wydarzenia gdańskie zrezygnował z bycia szefem WOŚP-u, postanowił wrócić do organizacji i pozostać jej prezesem. Przyniósł także specjalne serduszko, które położył koło grobu Pawła Adamowicza.

Pożegnanie Adamowicza. Pogrzeb Prezydenta Gdańska. Piękny gest i powrót Owsiaka

Pogrzeb Prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza, to najważniejsze wydarzenie minionego weekendu. W uroczystości wzięło udział blisko 40 tys. osób, w tym pokaźna delegacja, która przejechała z Warszawy. Wśród nich był także Jurek Owsiak z WOŚP, który tuż po tragedii z Gdańska postanowił zrezygnować z szefowania Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Jego decyzja spotkała się z ogromną odpowiedzią. Organizowano spontaniczne wiece, wysyłano głosy poparcia. Także rodzina zmarłego - Pawła Adamowicza - zaapelowała do Owsiaka, żeby pozostał prezesem WOŚP. Orkiestra została poproszona o zbiórkę pieniędzy w czasie pogrzebu. Wszystkie te działania spotykały się ze spontaniczną reakcją Jurka Owsiaka. Najpierw, jeszcze podczas uroczystości, postawił koło grobu Adamowicza wielkie czerwone serce z logiem WOŚP-u. Później, będąc jeszcze w Gdańsku, nagrał spontaniczne wideo.

Owsiak znów prezesem WOŚP

- Właśnie wyszedłem z Bazyliki Mariackiej, gdzie była celebrowana msza poświęcona Pawłowi Adamowiczowi - zaczyna Owsiak. - Masa ludzi, podchodząc do mnie prosiła, żeby Orkiestra pozostała w takim samym kształcie, jakim była (...). Tak, chcemy grać do końca świata.... Świat znowu powstał, znowu się odrodził - słyszymy.

- Powiem Ci Paweł krótko, wracam do roboty... Dziesięć razy mocniej... Paweł, twoje ideały wróciły z jeszcze większą mocą. Tak, będę grał z Orkiestrą. Tak, będę prezesem Fundacji - mówi Owsiak.

Nagranie zobaczyło już ponad 8 milionów osób. Owsiak zaprezentował również rozliczenie wolontariusza - Pawła Adamowicza. Zebrał aż 5613,11 zł. Co ciekawe, internauci postanowili zapełnić "ostatnią puszkę Pana Prezydenta". W kilka dni zebrali ponad 1,5 miliona złotych. Akcja wciąż trwa, a datki można wpłacać tutaj.

Tu znajdziecie zdjęcia z pogrzebu Pawła Adamowicza

Pożegnanie Adamowicza. Piękny gest i powrót Jurka Owsiaka. "...

Pogrzeb Pawła Adamowicza

Pogrzeb Prezydenta Pawła Adamowicza rozpoczął się w sobotę, 19 stycznia 2019, w samo południe. Mszy Św. przewodniczył metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Na pogrzeb przyjechali przedstawiciele władz państwowych, a także delegacje miejskie, osoby publicznie znane, rodzina, bliscy, przyjaciele Prezydenta i mieszkańcy Gdańska. Na żałobnych uroczystościach pojawili się zwolennicy, a także przeciwnicy polityki śp. Prezydenta Gdańska.

(nie)Cała Polska w żałobie

Same uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się jednak kilka dni wcześniej, bo już w czwartek, 17 stycznia 2019, od nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Później, trumna z ciałem tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza, ustawiona została w Ogrodzie Zimowym w Europejskim Centrum Solidarności, i okryto ją flagą Gdańska. Wokół trumny pojawiło się morze kwiatów - białych róż a z boku flaga Polski, przepasana kirem i flaga Unii Europejskiej.

Tłumy żegnają Pawła Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności:

Źródło: TVN24 / x-news

Niestety tragiczna śmierć Prezydenta podzieliła Polaków. Ze względu na fakt, że Paweł Adamowicz był politykiem o określonych, otwartych poglądach, po jego śmierci pojawiło się też wiele nienawistnych komentarzy. Wiele z nich było obraźliwych, a nawet groźnych - zachęcających do morderstw innych polityków. Mimo że wpisy były anonimowe, policja szybko ustaliła ich autorów. Od niedzieli, 13 stycznia 2019 roku, zatrzymano już 16 osób.

„Dziś kolejne zatrzymania osób, które w swej nienawistnej, internetowej retoryce posuwają się do gróźb karalnych wobec innych. Zapewniam, że nie będą to akcje tymczasowe i pokazowe” - napisał w czwartek, 17 stycznia 2019, na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Warszawa żegna Prezydenta Gdańska. Znicze i świece pod hasłem "Stop Nienawiści"

Plac Defilad. Warszawa żegna Prezydenta Gdańska. Znicze i świece pod hasłem "Stop Nienawiści" [ZDJĘCIA]

Plac Defilad. Warszawa żegna Prezydenta Gdańska. Znicze i św...

"Ciszej nad tą trumną"

Przy okazji fali hejtu, jaki wylał się w sieci po zamordowaniu Prezydenta Adamowicza, wspomniane zostały słowa Stanisława Strońskiego, który po zabójstwie Prezydenta Warszawy, Gabriela Narutowicza napisał: "Ciszej nad tą trumną". Zdanie zyskało, w obliczu ostatnich wydarzeń, zupełnie nowego znaczenia. Dziennikarz Marcin Jakimowicz z serwisu gosc.pl napisał: "Zamiast zamilknąć nad trumną, zaczynamy szukać winnego i oskarżać się o nakręcanie spirali nienawiści."

Śmierć nagła

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, zmarł po ataku, do którego doszło w czasie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał 53 lata. Ci, którzy go wspominają, mówią o nim - dobry człowiek. Otwarty na innych, empatyczny. Ale też dodają, że to był przypadek najbardziej błyskotliwej kariery politycznej w pomorskiej polityce ostatnich lat. Jako 24-latek został radnym i najmłodszym w Polsce prorektorem do spraw studenckich. Jako 28-latka Rada Miasta wybiera go na swojego przewodniczącego. W wieku 33 lat został prezydentem Gdańska. Był politycznym konserwatystą, przez wiele lat związanym z Platformą Obywatelską. Zostawił żonę Magdalenę Adamowicz i dwie córki.

KSIĘGA KONDOLENCYJNA Pamięci Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska

Atak nożownika na Prezydenta podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na oczach wielu osób, poruszył cały świat. W poniedziałek, 14 stycznia 2019 roku, kiedy pojawiła się oficjalna informacja o tym, że urzędnik zmarł w gdańskim szpitalu, na ulice polskich miast wyszli ludzie solidaryzujący się z bliskimi Adamowicza.

Przy okazji smutnych wydarzeń wspominamy warszawiaków, których śmierć poruszyła całą Polskę

13 marca 1980 roku lecący z Nowego Jorku do Warszawy samolot miał już podchodzić do lądowania, gdy okazało się, że podwozie maszyny nie wysuwa się. Załoga zdecydowała się na powtórne podejście, podczas którego mechanik miał sprawdzić przyczynę awarii. 
Po zwiększeniu mocy silników doszło do pęknięcia wału turbiny niskiego ciśnienia, który uszkodził silniki samolotu, układy sterownicze oraz czarną skrzynkę. Samolot zderzył się z ziemią rozpadając się na wiele części. Nikt ze znajdujących się na pokładzie 87 osób nie przeżył katastrofy. W samolocie znajdowała się między innymi piosenkarka Anna Jantar (ur.10 czerwca 1950).

Warszawiacy, którzy odeszli w tragicznych okolicznościach. W...

Stop propagandzie nienawiści. Protest pod TVP Info po śmierci Pawła Adamowicza

Stop propagandzie nienawiści. Protest pod TVP Info po śmierci Pawła Adamowicza

Stop propagandzie nienawiści. Protest pod TVP Info po śmierc...

Msza św. w intencji Pawła Adamowicza w archikatedrze warszawskiej

Msza św. w intencji Pawła Adamowicza w archikatedrze warszawskiej [ZDJĘCIA]

Msza św. w intencji Pawła Adamowicza w archikatedrze warszaw...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto