Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj grzechy główne kierowców. Czy też je popełniasz?

abcZdrowie.pl
Pełna koncentracja za kierownicą samochodu to najlepszy sposób na bezpieczną podróż. Niestety, wielu kierowców zdaje się o tym nie pamiętać.

W trakcie prowadzenia auta uwaga kierowców jest rozproszona czynnościami niezwiązanymi z obsługą samochodu: słuchaniem głośnej muzyki, rozmawianiem przez telefon komórkowy, jedzeniem lub piciem. Zaaferowani tysiącem mało ważnych spraw, nie dostrzegają znaków drogowych lub bagatelizują ich wskazania, stwarzając realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Najczęstsze błędy kierowców

Pomysłowość ludzka nie zna granic, ale w kwestii grzechów głównych kierowców nie sposób nie dostrzec powtarzalności pewnych zachowań. Analiza wykroczeń drogowych pokazuje, że do najczęstszych przewinień należy korzystanie z telefonu komórkowego. Kierowcy nie tylko dzwonią i piszą SMS-y – posiadacze smartfonów idą o krok dalej, eksplorując zasoby Internetu na dużych wyświetlaczach swoich aparatów. Używanie telefonu komórkowego w trakcie jazdy może kosztować prowadzącego auto 5 punktów karnych i mandat o wysokości 200 złotych. Fakt ten nie zachęca jednak kierowców do rezygnacji z telefonicznych pogaduszek w drodze, mają bowiem wrażenie, że jednoczesne panowanie nad samochodem i oddawanie się sztuce konwersacji leży w zasięgu ich możliwości. Nierzadko dopiero po groźnym wypadku przekonują się, że trzymanie telefonu w dłoni podczas jazdy autem nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy sytuacja na drodze wymaga błyskawicznej reakcji.

Częstym błędem kierowców jest również włączanie głośnej muzyki w samochodzie. Ulubione piosenki sprawiają, że nie odczuwamy senności, a podróż mija szybciej. Jeśli jednak muzyka jest bardzo głośna i nie słyszymy odgłosów silnika, nie jesteśmy w stanie zauważyć niepokojących dźwięków, wydawanych przez auto: skrzypienia, piszczenia lub rzężenia. Odgłosy tego typu mogą być oznaką potencjalnie groźnej usterki – nie słysząc ich, nie możemy zareagować.

Do grzechów kierowców zaliczyć można także jedzenie i picie w trakcie prowadzenia samochodu. Spożywanie posiłków wiąże się bowiem z chwilową dekoncentracją, a co za tym idzie – z większym ryzykiem zderzenia lub wypadku drogowego. W związku z prawdopodobieństwem poparzenia się, niewskazane jest również palenie papierosów podczas jazdy. Nie zapominajmy, że trzymając papierosa w dłoni, możemy mieć trudności z wykonaniem niektórych manewrów.

Skąd biorą się niebezpieczne zachowania kierowców?

Brak wyobraźni, brawura czy zwykła głupota – co jest przyczyną lekceważącego stosunku kierowców do kwestii bezpieczeństwa podczas jazdy? Znawcy tematu są zdania, że grzechy kierowców to po trosze wynik działania wszystkich wyżej wymienionych czynników. O ile na etapie nauki jazdy nabożnie podchodzimy do zasad ruchu drogowego, po otrzymaniu prawa jazdy zaczynamy bagatelizować ich znaczenie. Nierzadko mamy wrażenie, że ustawione przy drodze znaki bardziej przeszkadzają niż pomagają w jeździe, dlatego zwracamy na nie coraz mniej uwagi. Jeśli jeździmy tą samą trasą codziennie, pokonujemy ją niemal „na pamięć”, nie stosując się do znaków i ograniczeń prędkości. Przekonani o swojej nieomylności, pozwalamy sobie na coraz bardziej ryzykowne zachowania: nie zapinamy pasów bezpieczeństwa, wymuszamy pierwszeństwo (w „swojej” okolicy czujemy się pewni siebie) i rozpraszamy swoją uwagę muzyką, rozmowami telefonicznymi, jedzeniem i pospiesznym robieniem makijażu na czerwonych światłach. Im dłużej udaje się nam uniknąć problemów na drodze, tym odważniej poczynamy sobie jako kierowcy. Nauczka bywa, niestety, bardzo bolesna.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto