Poznaj historię, która jest integralną częścią Warszawy. Odwiedź Muzeum Gazowni Warszawskiej

Materiał promocyjny Fundacji PGNiG
Muzeum Gazowni Warszawskiej to miejsce, gdzie historia łączy się z nowoczesnością. To tu możemy poznać historię nie tylko samej stolicy, ale także wydarzeń wpływających na losy całej Polski.

Gazownia Warszawska i jej historia

Przenieśmy się w przeszłość, kiedy to w drugiej połowie XIX w. w całej Europie gwałtownie wzrastało uprzemysłowienie i urbanizacja. Rozwój przemysłu nie ominął również Polski, która wtedy na mapach nie istniała i to jakie zmiany w niej zachodziły, w dużej mierze zależało od zaborcy, do którego należały poszczególne tereny. Po upadku Powstania Styczniowego, Królestwo Polskie, w tym także Warszawa doświadczyły wielu przemian. Mimo narastających represji ze strony zaborcy coraz szybciej postępował właśnie rozwój przemysłu, a co za tym idzie, tworzona była niezbędna infrastruktura.

Jednym z obiektów, które powstały w tych trudnych dla Polaków czasach była gazownia warszawska wybudowana w latach 1886-1888. Była to największa gazownia na terenach polskich pod zaborami, składająca się z wielu budynków produkcyjnych i mieszkalnych z charakterystycznej, w tamtym czasie, czerwonej cegły. Na wówczas podwarszawskiej Woli powstały budynki, które mimo upływu czasu wciąż są jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych kompleksów architektury z tamtych lat.

Zaledwie pięćdziesiąt lat po wybudowaniu gazowni, Polska ponownie musiała walczyć o swoje terytorium i narodowość. W 1939 zbombardowano sieć przesyłową gazowni, ale znaczna część zakładu, jako obiekt strategiczny dla okupanta niemieckiego, na szczęście, nie uległa całkowitemu zniszczeniu. Ważną rolę gazownia odegrała w czasie Powstania Warszawskiego, była bowiem miejscem schronienia dla wielu mieszkańców, jako kadry zapewniającej ciągłość produkcyjną zakładu. Gdy pył wojenny opadł, kompleksowi przywrócono dawną funkcjonalność, a nawet rozbudowano go i ponownie ruszyła produkcja gazu z węgla. Gazownia na Woli dostarczała gaz mieszkańcom stolicy do 1970 roku. Po zakończeniu produkcji część terenu bardzo szybko przeistoczono w Muzeum Gazownictwa.

Muzeum Gazowni Warszawskiej współcześnie

Obecnie obszar dawnej gazowni warszawskiej zajmuje ok. 20 hektarów, w większości budynków znajdują się biura, a teren nie jest dostępny do zwiedzania. Budynkiem dostępnym dla każdego, w którym zachowały się m.in. płuczki, sprężarki i największy w Europie licznik gazu, jest Muzeum Gazowni Warszawskiej, posiadające największe w Polsce zbiory eksponatów w swojej dziedzinie. W ostatnich latach obiekt ten odnowiono, unowocześniono i wyposażono w technologię, która pozwala m.in. na interaktywne zapoznanie się z procesem produkcji gazu węglowego i produktów pochodnych.

Dlaczego warto odwiedzić to muzeum?

Muzeum Gazowni Warszawskiej posiada urozmaiconą i unikalną ekspozycję, której główną część stanowią dziewiętnastowieczne urządzenia związane z produkcją gazu z węgla kamiennego, nazywanego „gazem świetlnym”. Na zwiedzających czekają: stare maszyny zakładu, zdjęcia, dokumenty, zabytkowe uliczne latarnie gazowe, nietypowe urządzenia zasilane gazem, m.in.: gazowa lodówka, żelazko, lokówka czy młynek do kawy.

Jednak te wyjątkowe maszyny, które po dziś dzień zachowały się w świetnym stanie, a wczasach swej świetności stanowiły jedne z najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań technologicznych, to nie jedyny powód, dla którego każdy choć raz powinien odwiedzić to miejsce.

Dzięki przeprowadzonym pracom rewitalizacyjnym wszystkie zabytki muzeum zostały zharmonizowane z nowoczesnymi systemami Digital Video, co stanowi łącznik między historią i nowoczesnością, a do tego czyni wystawę łatwo przyswajalną również przez najmłodszych zwiedzających. Każdy odwiedzający, może nie tylko poznać historię gazownictwa w Polsce, ale również przyswoić najważniejsze aspekty historii Polski i samego miasta Warszawy.

Gazownia – czy warto odwiedzić je z dziećmi?

Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykłe miejsce, w którym udało się połączyć historię
z interaktywną nowoczesnością. To obiekt dopasowany do potrzeb najmłodszych, nieco starszych, ale także prawdziwych pasjonatów historii i miłośników architektury. Dla młodych adeptów wiedzy historycznej muzeum oferuje zajęcia edukacyjne, związane z bogatą historią gazownictwa, jak również Polski i stolicy.

Muzeum Gazowni Warszawskiej to miejsce, które koniecznie powinien zobaczyć każdy, kto w Warszawie żyje i mieszka na co dzień, ale także osoby z innych regionów Polski, które będą w stolicy kraju przy okazji. Ten wyjątkowy obiekt przenosi nas do czasów dziewiętnastowiecznej Warszawy, gdzie jej uliczki oświetlane były latarniami gazowymi, a to wszystko w otoczeniu imponujących neogotyckich budynków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto