Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj prawobrzeżną Warszawę: lista ciekawych miejsc i atrakcji

Klaudia Chrobak
fot. Bartłomiej Międzybrodzki/ Polskapresse
Lewobrzeżną Warszawę zna prawie każdy turysta. Pisze się o niej w książkach i przewodnikach turystycznych, ogląda w telewizji, wysyła na widokówkach. Często zwiedzamy ja idąc do pracy czy do szkoły, na Uniwersytet. Jest jednak część stolicy, której większość z nas nie zna lub nie docenia. Ta część także kryje w sobie piękne miejsca i ciekawe historie. Tu też tworzy się kultura i trwają nocne imprezy. Mowa oczywiście o prawobrzeżnej Warszawie.

Dla spragnionych kontaktu z naturą i zielenią prawobrzeżna Warszawa oferuje dużą liczbę parków. Do najbardziej znanych należą:

*Park Praski: To zielone zacisze o powierzchni 16,7 ha, znajduje się w pobliżu Dworca Wileńskiego. Jest najstarszym parkiem publicznym Warszawy, powstał w latach 1865-1871, według projektu Jana Dobrowolskiego. Osią kompozycyjną parku jest aleja prowadząca wzdłuż - od dzisiejszego placu Weteranów w rejon dzisiejszego mostu Gdańskiego. Wśród drzew liściastych przeważają topole, klony, lipy, wiązy, jesiony, kasztanowce, robinie białe. Drzewa iglaste reprezentują świerki, daglezje oraz modrzewie. Atrakcjami parku są obiekty takie jak plac zabaw, muszla koncertowa czy rzeźby ogrodowe (m.in. metalowa żyrafa). Po stronie Al. Solidarności znajduje się także wybieg dla niedźwiedzi administrowany przez Praskie ZOO.

*Park Skaryszewski: Największy zabytkowy park prawobrzeżnej Warszawy. Swoją nazwę wziął od podmokłych łąk wsi Skaryszew. Zlokalizowany jest pomiędzy al. Zieleniecką, ul. Międzynarodową, al. Jerzego Waszyngtona, i jeziorem Kamionkowskim. Rozpościera się na powierzchni 55 ha. Powstał w latach 1905 - 1922 według projektu Franciszka Szaniora. W parku można zaobserwować 50 gatunków ptaków zamieszkujących to miejsce na stałe, bądź tylko w niektórych okresach. Zdobią go 4 rzeźby: „Tancerka”, „Kąpiąca się”, „Rytm” oraz „Faun na delfinie”.

*ZOO: Praski Ogród Zoologiczny został otwarty 11 marca 1928 roku, obejmował wtedy około 40 hektarów. II wojna światowa spowodowała ogromne zniszczenia na terenie ZOO, większość zwierząt zginęła lub została wywieziona do Rzeszy. Po wojnie ogród odbudowano, a jego ponowne otwarcie nastąpiło w 1948 roku. Obecnie ZOO ma powierzchnię ok. 32 hektarów, dane z roku 2009 wykazują, że mieszka tam 4203 osobników, przedstawicieli 533 gatunków, w tym:

- ssaki - 78 gatunków, 378szt.
- ptaki - 224 gatunków, 1058 szt.
- gady - 53 gatunków, 53 szt.
- płazy -14 gatunków, 173 szt.
- ryby - 79 gatunki, 948 szt.
- bezkręgowce - 85 gatunków

*Olszynka Grochowska: Warszawski rezerwat przyrody, którego powierzchnia wynosi 56,35 ha. Jest objęty ochroną nie tylko ze względu na rzadkie rośliny, ale także znaczenie historyczne. Na terenie rezerwatu znajduje się bowiem pomnik ku pamięci ofiar bitwy pod Olszynką Grochowską.

Ciąg dalszy na drugiej stronie.

Po prawej stronie Wisły nie brakuje także zabytków i miejsc, które przenika historia. Praga to jedna z najstarszych dzielnic stolicy.

*Ulica Ząbkowska: Mimo wątpliwej reputacji jest to część Pragi, którą warto odwiedzić. Powoli staje się ona główną atrakcją prawobrzeżnej Warszawy. Znajduje się tam wiele historycznie ciekawych i niedawno odnowionych budynków takich jak kamienica Szmula Kaliny czy dom Róży Kwiatkowskiej. Warto też zajrzeć do dawnej XIX-wiecznej fabryki wódki "Koneser" i zwiedzić słynną galerię fotograficzną - Luksferę.

*Gmach dawnej Komory Wodnej: Budynek wzniesiony w latach 1824-1825, wg projektu Antonia Corazziego. Charakteryzuje się masywnymi, jońskimi filarami oraz tympanonem z płaskorzeźbą przedstawiającą Neptuna na rydwanie, zaprzężonym w konie o rybich ogonach. Na budynku zachowały się tabliczki informujące o rekordowo wysokich stanach Wisły w latach 1839 i 1844.

*Bunkier: Poniemiecki bunkier znajdujący się na rogu ul. Panieńskiej i Jasińskiego. Pochodzi z czasów II wojny światowej. Z biegiem czasu cegła coraz bardziej kruszeje, ukazując zamurowane po wojnie strzelnice.

*Sobór metropolitalny św. Marii Magdaleny: Prawosławna cerkiew przy al. Solidarności, wzniesiona II poł. XIX wieku. To doskonały przykład typowej rosyjskiej architektury na ziemiach polskich. Wnętrze cerkwi zdobią barwne polichromie i bardzo bogaty ikonostas.

*Cmentarz Bródnowski (Bródzieński): Zabytkowy cmentarz rozciągający się między Targówkiem a Nowym Bródnem. Jest jednym z największych cmentarzy w Europie pod względem liczby pochowanych tam osób – ok. 1,2 mln. Zajmuje powierzchnię 114 ha, obwód muru liczy 5 km. Pochowani są tam miedzy innymi: Robert Dmowski, Mieczysław Fogg, Tony Halik, Henryk i Wiesław Niewiadomscy czy Edmund Zientara.

*Port Praski: Obecnie nieczynny. Powstał w 20-leciu międzywojennym. Po II wojnie światowej i powstaniu w 1963 r. portu żerańskiego stopniowo tracił na znaczeniu. Dziś żeglują tam jedynie policjanci z komisariatu rzecznego.

Ciąg dalszy na kolejnej stronie.

Życie kulturalne prawobrzeżnej Warszawy od paru lat kwitnie. Kina, teatry, bary z muzyką, własne festiwale. Wybór atrakcji jest przeogromny. Oto część z nich:

*Grający pomnik: Specyficzna orkiestra stoi na ulicy Floriańskiej. Składa się z pięciu muzyków, trzymających różne instrumenty. Jeśli zdecydujesz się wysłać sms-a za 1,22 zł z odpowiednim kodem (zależnie od wybranej piosenki), orkiestra zagra ci którąś z typowych warszawskich piosenek, takich jak "U cioci na imieninach", "Ostatnia niedziela" czy też "Chodź na Pragę".

*Fabryka Trzciny: Stara fabryka marmolady, konserw, a w końcu obuwia sportowego, została przekształcona przez Wojciecha Trzcińskiego w Centrum Artystyczne. Ten producent muzyczny i telewizyjny odnalazł w opuszczonej wytwórni potencjał i w kilka lat udało mu sie przemienić je w jedno z najbardziej popularnych miejsc w Warszawie. Przestronny budynek mieści obecnie restaurację, trzy bary, sale klubową, teatr i kilka galerii.

*Nove Kino Praha: Nowoczesny budynek kina zbudowany w latach 2005-2007, zaprojektowany przez Krzysztofa Tyszkiewicza. Na zewnątrz przez obiekt przebiega taśma filmowa, której kadrami są wykute w piaskowcu płaskorzeźby przedstawiające nieżyjących polskich aktorów. Wewnątrz kina biegnie druga taśma filmowa, której kadrami są wielkoformatowe zdjęcia polskich aktorów. Fotografie umieszczone są także przy wejściach do sal kinowych. Przed każdym seansem filmowym widzowie mają okazję obejrzeć logo kina, które specjalnie dla Novego Kina Praha stworzył Tomasz Bagiński, nominowany do Oscara za swój animowany krótkometrażowy film: „Katedra”.

*Sklep /Galeria Szuflada: Kamienica z 1912 r. mieszcząca w przyziemiu sklep „Szuflada”. Można tu kupić oryginalne stroje, kapelusze oraz biżuterię. Szuflada ma również własną pracownię, w której powstają niepowtarzalne figurki aniołów, sprzedawane następnie w wielu krajach Europy i świata.

*Centrum Kultury Wietnamskiej „Thang Long”: Orientalne miejsce mieszczące się przy ulicy Zamoyskiego 4. Powstało dzięki mieszkającym w stolicy Wietnamczykom i służy ich integracji. W Centrum Kultury na co dzień spotyka się wietnamska młodzież, ćwiczy zespół taneczny, w weekendy odbywają się koncerty. W pobliżu postała kopia pagody ze słynnej Świątyni Literatury w Hanoi, którą otacza basen w kształcie łodzi. Wraz z innymi budynkami pagoda tworzy kompleks dalekowschodniej architektury.

Ciąg dalszy na kolejnej stronie.

Na koniec rozrywka: takie dzielnice jak Praga słyną z doskonałych miejsc do nocnej zabawy i ciekawych klubowych imprez.

*Sen Pszczoły: A właściwie SEN spowodowany przez lot PSZCZOŁY wokół owocu granatu na sekundę przed przebudzeniem. Klimat obiektu jest raz surrealistyczny, raz surowy. Składa się z dwóch poziomów: jeden utrzymany w klimacie sennego marzenia, drugi zaprojektowany jako modernistyczna, rozległa piwnica. Do tego podwórko, któremu, jak reklamują właściciele na stronie internetowej, „nic co praskie (ale tak pozytywnie praskie) nie jest obce” oraz hangar przekształcony na salę teatralno-kinową.

*Hydrozagadka: Energetyczna i żywa muzyka, imprezy taneczne, różnorodne koncerty – to wizytówka praskiego klubu. Duża przestrzeń wnętrza umożliwia manipulacje aranżacją i dostosowywanie jej do charakteru wydarzeń.

Skład butelek: Jak mówią sami właściciele - ni to bar, ni to pub, ni to klub. Po prostu miejsce dla ludzi spragnionych dobrej muzyki i nowych znajomości. *Wyposażenie w stylu typowej graciarni, ale z pomysłem i z duszą. Bogata oferta trunków, także smakowych piw jak Ciechan czy Łomża. Miło nastawiona obsługa i gry planszowe na wyciągnięcie ręki.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto