Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj Warszawę! Dziś o śmierci prezydenta

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Poznaj Warszawę!
Poznaj Warszawę! PinkF_ podczas Photo Day 7.0
Gdzie mieszkał, czy to on miał zginąć i co dziś nam o nim przypomina. Mowa o pierwszym prezydencie RP - Gabrielu Narutowiczu.
Cykl "Poznaj Warszawę!" powstaje we współpracy z serwisem Ulice Twojego Miasta utm.info.pl. Nowe ciekawostki o stolicy i kolejna porcja quizu co sobotę na mmwarszawa.pl.

16 XII 2012 r. minie 90. rocznica śmierciprezydenta Gabriela Narutowicza. Był dalekim krewnym Marszałka Józefa Piłsudskiego, pochodził z majątku Telsze na Żmudzi. Z wykształcenia zdobytego w Petersburgu i Zurychu inżynier-konstruktor przez wiele lat był wykładowcą akademickim w Zurychu, od 1895 roku mającym obywatelstwo szwajcarskie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zamieszkał w Warszawie, piastował urząd ministra robót publicznych, szefa MSZ, a od 9 XII 1922 roku prezydenta kraju.

Dom prezydenta

Znajduje się przy ul. Parkowej, pod numerem 23. Jest to willa zaprojektowana przez popularnego w okresie międzywojennym architekta, Mariana Kontkiewicza. Jego powierzchnia nie przekracza 100 m2 a w 40-arowym ogrodzie rośnie pomnik przyrody – słynna czarna „Topola Narutowicza”. Prezydent mieszkał tu jedynie kilka dni, od momentu zaprzysiężenia do tragicznej śmierci. Zniszczona w czasie wojny, po odbudowie była siedzibą żłobka, a później Szkoły Pielęgniarstwa. Później stała się hotelem państwowych notabli. W 2009 roku cały obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

Śmierć „w zastępstwie”

16 XII 1922 roku prezydent przybył do gmachu Zachęty przy pl. Małachowskiego 3. Po przecięciu wstęgi udał się wraz z towarzyszącymi mu osobami na piętro, gdzie rozpoczął zwiedzanie wystawy. Wówczas to 56-letni malarz, wykładowca i krytyk sztuki, sympatyk ruchów nacjonalistycznych Eligiusz Józef Niewiadomski trzykrotnie do niego strzelił. Rany okazały się śmiertelne. Właściwym celem zamachu miał być jednak Marszałek Józef Piłsudski… Prezydent spoczął w podziemiach Archikatedry p.w. ścięcia św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej 8.

Udostępnij artykuł na Facebooku

Centrum Ochoty

Niespełna miesiąc po śmierci prezydenta, bo już 4 I 1923 roku wytyczony półkoliście plac u zbiegu wschodniej strony ul. Grójeckiej z ul. Filtrową otrzymał jego imię. Nadawały je również okoliczne miejscowości, które w trakcie rozwoju wchłonęła stolica. I tak nosiły je dzisiejsze ulice: Kudowska w Falenicy, Zabrzańska w Miedzeszynie, Bakalarska na Rakowie, Brązownicza na Chomiczówce, Ładna na Zaciszu, Gabriela na Jelonkach czy Jerzego Michałowicza w Ursusie. Ostała się jedynie ulica Narutowicza w Wesołej, gdyż tej dzielnicy nie dotknęły zmiany nazewnictwa…


Quiz

Chcesz poznać więcej ciekawostek o Warszawie? Zmierz się z pytaniami w naszym quizie. Swoje typy piszcie w komentarzach pod artykułem - rozwiązanie zagadek w kolejnej odsłonie cyklu "Poznaj Warszawę" na MMWarszawa.pl w sobotę, 31 marca.

1. 15 lat temu, 7.03.1997 roku, zmarła Agnieszka Osiecka. Do której z wymienionych warszawskich piosenek napisała tekst?

a) „Warszawskie dziewczyny”
b) „Sen o Warszawie”
c) „Walczyk Warszawy”

2. Zakłady Graficzne „Dom Słowa Polskiego” powstały na miejscu przedwojennego placu, którego patronem był król…

a) Kazimierz Wielki
b) Władysław Jagiełło
c) Kazimierz Jagiellończyk

3. „Ewa” dłuta Edwarda Wittiga znajduje się w Parku…

a) Skaryszewskim
b) Ujazdowskim
c) Łazienkowskim



Rozwiązanie quizu sprzed tygodnia to:

1. b) Pociejów
2. b) Orla  
3. a) średniowiecznej samotniczej zagrody w lesie, gdzie mieszkał książęcy bartnik\sokolnik 


Histeria po śmierci Kim Dzong Ila w... Warszawie

Pojechali metrem bez spodni 2012 [zdjęcia]

Palili jointy przed Sejmem [zdjecia + wideo]

Regiomoto.pl. Motoryzacja bez tajemnic

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto