MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Ekologiczne użytki do kosza

Filip Springer
Ostoje dzikich ptaków, płazów i gadów, unikalnych gatunków roślin czy rzadko spotykane nie tylko w mieście, ale w ogóle w przyrodzie, typy krajobrazu. Wszystko to od stycznia tego roku jest w Poznaniu zdane na łaskę i ...

Ostoje dzikich ptaków, płazów i gadów, unikalnych gatunków roślin czy rzadko spotykane nie tylko w mieście, ale w ogóle w przyrodzie, typy krajobrazu. Wszystko to od stycznia tego roku jest w Poznaniu zdane na łaskę i niełaskę inwestorów. Uchwalając Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Poznania radni lekką ręką zredukowali listę poznańskich użytków ekologicznych z 26. zaledwie czterech.

– Wyznaczone jeszcze w 1994 roku użytki ekologiczne od trzech lat nie spełniały kryteriów określonych przez nową ustawę o ochronie przyrody – wyjaśnia Piotr Szczepanowski z Wydziału Ochrony Środowiska poznańskiego magistratu.

22 obszary zostały więc najzwyczajniej w świecie wykreślone z listy terenów cennych przyrodniczo. Czy są w jakikolwiek sposób chronione?

– Sam pan sobie odpowiedział na to pytanie. Jeśli zostały wykreślone z listy, to nie są – wyjaśnia P. Szczepanowski.

Z dnia na dzień wartość przyrodniczą w oczach poznańskich urzędników straciły takie obszary jak: Kopanina, Strumień Junikowski, Bogdanka czy poznańskie forty.

O stawach i oczkach wodnych na Kopaninie pisaliśmy w „Polsce Głosie Wielkopolskim” wielokrotnie. Żyje tam 140 gatunków ptaków, z czego 90 gatunków regularnie gniazduje, w zbiornikach wodnych bytuje 12 gatunków płazów i gadów.

– Kopanina od lat była degradowana i niszczona, ludzie wywozili tam śmieci, miasto nie zadbało nawet o to, by na drogach prowadzących na ten obszar pojawiły się słupki uniemożliwiające wjazd samochodów. Teraz nie ma nawet podstawy prawnej, by się tego domagać – mówi Samuel Odrzykoski z poznańskiej grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub [

www.prasa24.pl

](http://www.prasa24.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto