MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Spółka zamiast ZKZL?

Beata Marcińczyk
Powołanie spółki mieszkaniowej ma przyspieszyć remonty zaniedbanych kamienic - fot. Sławomir Seidler
Powołanie spółki mieszkaniowej ma przyspieszyć remonty zaniedbanych kamienic - fot. Sławomir Seidler
Majątek mieszkaniowy Poznania warty kilka miliardów złotych ma trafić do spółki. Jarosław Pucek, nowy dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych nie ukrywa, że poważnie myśli o projekcie powołania miejskiej firmy, ...

Majątek mieszkaniowy Poznania warty kilka miliardów złotych ma trafić do spółki. Jarosław Pucek, nowy dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych nie ukrywa, że poważnie myśli o projekcie powołania miejskiej firmy, która stopniowo przejmowałaby zasób i zadania ZKZL.

Nie jest to pomysł nowy. Kiedy jednak kilka lat temu po raz pierwszy rzucono taką ideę, ostro zaprotestowali radni, a także lokatorzy kamienic, które miałyby być zabezpieczeniem dla banków pod milionowe pożyczki. Dziś wydaje się, że projekt powstania spółki już tak nie przeraża, choć krytycznych głosów nie brakuje.

Dzięki możliwości zaciągania kredytów, korzystania z różnych źródeł finansowania i dofinansowania, spółka mająca osobowość prawną (ZKZL takiej nie posiada) mogłaby skutecznie i szybko budować lokale. A tych w mieście brakuje. Co roku składanych jest około 1,5 tys. wniosków z prośbą o przydział komunalnego lokalu. Z roku na rok miasto płaci też milionowe odszkodowania za brak zapewnienia właścicielom kamienic i domów mieszkań socjalnych dla lokatorów, którzy decyzją sądu mają prawo do takiego mieszkania.

– Osiem milionów złotych na budownictwo komunalne w tym roku to bardzo mało. Spółka celowa miałaby możliwość skorzystania z wielu źródeł finansowania dostępnych na rynku – podkreśla J. Pucek.
ZKZL jako jednostka budżetowa takich możliwości nie ma. Poza tym większość pomysłów musi akceptować Rada Miasta Poznania, co znacznie wydłuża ich realizację.

– Spółka nie byłaby jednak w stanie obsługiwać kredytu tylko z czynszów komunalnych. Dlatego na pewno potrzebne byłyby nowe źródła finansowania, na przykład przeniesienie do niej części lokali użytkowych – zastanawia się dyrektor. – W Polsce tak buduje się z sukcesem już w Gdańsku oraz Szczecinie. Jak widać, można więc w ten sposób zaspokoić potrzebę posiadania własnego „M” – dodaje J. Pucek.

Tym samym rola ZKZL stopniowo wygasałaby na rzecz spółki, aż do ostatecznej likwidacji tej budżetowej jednostki.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub [

www.prasa24.pl

](http://www.prasa24.pl)

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto