Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańska 37. Kamienica, która nie uległa zniszczeniu podczas wojny [ZDJĘCIA]

Redakcja
Poznańska 37. Kamienica, która nie uległa zniszczeniu podczas wojny [ZDJĘCIA]
Poznańska 37. Kamienica, która nie uległa zniszczeniu podczas wojny [ZDJĘCIA] materiały prasowe
Kamienica przy ul. Poznańskiej 37 to budynek wyjątkowy. Jako jeden z nielicznych nie uległ zniszczeniom w czasie działań wojennych. Teraz jest rewitalizowany z zachowaniem dbałości o każdy szczegół.

Poznańska 37. Kamienica, która nie uległa zniszczeniu podczas wojny [ZDJĘCIA]

Poznańska 37 to unikat wśród stołecznych kamienic. Jest jedną z nielicznych, która w ferworze działań wojennych nie uległa zniszczeniu. Budynek pochodzi z XIX wieku, pierwotnie był własnością warszawskiego kupca Borucha Zyberta. Cechuje się bogactwem architektonicznych detali w eklektycznym stylu. Zdobione fasady, balustrady klatek schodowych, dekoracja snycerska drzwi, marmurowe stopnie oraz zabytkowe podłogi i piece kaflowe to tylko kilka elementów, które doczekają się rewitalizacji.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że rewitalizacja tak niezwykłego i ważnego pod względem historycznym budynku to ambitne zadanie. Dlatego chcemy podkreślić, że prace budowlane i restauracyjne prowadzone są zgodnie ze ścisłymi wytycznymi konserwatora zabytków, a historyczne elementy po rewitalizacji otrzymają swój pierwotny wygląd i powrócą na swoje miejsce – mówi Członek Zarządu ICON Real Estate Bartosz Puzdrowski.

O unikalności kamienicy w skali całego miasta świadczy wielość elementów zachowanych z oryginalnej bryły, wystroju i wyposażenia. Odrestaurowane zostaną architektoniczne detale fasady, przejazd bramowy, którego dekoracje przedstawiają sceny morskie i personifikację wiatrów, żeliwne odboje po obu stronach przejazdu, klatka schodowa z marmurowymi stopniami schodów i żeliwnymi balustradami, drzwi wejściowe do lokali z bogatą dekoracją snycerską, a także dekoracja sztukatorska wewnątrz lokali.

Architekci tchną nowe życie również w piec kaflowy, którym inspirował się Miron Białoszewski, pisząc jeden ze swoich wierszy. Poeta przez 13 lat mieszkał i tworzył w kamienicy przy Poznańskiej 37.
- Zabytkowy piec po renowacji będzie pełnić funkcję dekoracyjną. Prace renowacyjne powierzono artystom, którzy zajmują się konserwacją ceramiki. Piec, który znajdował się w mieszkaniu samego Mirona Białoszewskiego. Zostanie wyeksponowany w holu głównym budynku i opatrzony stosowną tablicą z informacją o poecie i pisarzu, tak by podziwiać go mogli nie tylko najemcy, ale wszyscy mieszkańcy Warszawy, miłośnicy zabytków oraz twórczości Białoszewskiego – mówi Bartosz Puzdrowski.

Odnowiona Poznańska 37 będzie kusić klientów aż 4100 mkw. Znajdziemy w niej biura i powierzchnie handlowo-usługowe, które zostaną wkomponowane w wygląd wyjątkowej kamienicy tak, aby utrzymać klimat miejsca i podkreślić jego wartość historyczną.

Proces komercjalizacji już się rozpoczął i potrwa do II kwartału 2017 roku. Wtedy kamienica ma zostać oddana do użytku.

Czytaj też: Radni nie chcą nowych wieżowców w Śródmieściu? Są pierwsze negatywne opinie



Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto