Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Późne debiuty" na Targówku, czyli senior kręci film

Karolina Kowalska
Późne debiuty na Targówku.
Późne debiuty na Targówku. materiały prasowe
"Późne debiuty" na Targówku. Warszawscy seniorzy z dwóch dzielnic ruszyli z kamerami w miasto i nagrali własne filmy. Powstały cztery krótkometrażowe obrazy, które po raz pierwszy zostaną pokazane warszawiakom 30 maja o godz. 18 w Kinie Świt.

"Późne debiuty" na Targówku, czyli senior kręci film

Filmy "Bródno - tu zaczęła się Warszawa", "Sernik dla Bohatera", "Kręcimy w Parku Bródnowskim" oraz "Wolny człowiek…" są efektem już drugiej edycji autorskiego projektu pod nazwą "Późne debiuty" stowarzyszenia Cotopaxi.

Tym razem do udziału w bezpłatnych warsztatach filmowych zostało zaproszonych 25 seniorów z warszawskiego Bródna i Targówka, którzy ruszyli z kamerami w zakamarki własnej okolicy, żeby pokazać rzeczywistość przez pryzmat osobistych doświadczeń. Podczas części warsztatowej i praktycznej uczestnikami opiekowali się nie tylko doświadczeni filmowcy ze studia Cotopaxi, ale też młodzi i zaangażowani pomocnicy.

W projekcie "Późne debiuty" chodzi o to, aby połączyć doświadczenia i umiejętności kilku pokoleń. Warsztaty ruszyły w październiku zeszłego roku. Przez kilka miesięcy seniorzy uczyli się filmowania techniką wideo uczestniczącego. W kwietniu nagrywali własne etiudy, które po montażu zostaną pokazane 30 maja podczas specjalnego pokazu w Kinie "Świt".

Łukasz Szewczyk, prezes stowarzyszenia Pracownia Filmowa „Cotopaxi”, które jest organizatorem projektu „Późne debiuty”, wspomina, że pomysł pracy ze starszymi osobami przyszedł do niego naturalnie. – Seniorzy są niezmiernie wdzięczną grupą, choć często niesłusznie traktowaną jako taka, która nie poradzi sobie z obsługą sprzętu czy, co gorsza, niewiele ma do powiedzenia – opowiada. – Właśnie ich doświadczenie i czas na to, by dokładnie przyjrzeć się otaczającej rzeczywistości, jest niezwykle cenne w pracy nad dokumentem – zapewnia.

I tak pod opieką profesjonalnych filmowców seniorzy nakręcili cztery autorskie obrazy: o tajemniczym Panu Wojtku (mieszkańcu prawobrzeżnej Warszawy), o Bródnie, gdzie zdaniem twórców zaczyna się Warszawa, o tajemnicach parku Bródnowskiego i o zmaganiach z trudami choroby Pana Witka, który kiedyś prowadził rodzinny dom dziecka.

Młodzi organizatorzy warsztatów i plenerowych spotkań z seniorami chwalą międzypokoleniowy aspekt „Późnych debiutów”, który ma niebagatelne znaczenie dla całego projektu. Pozwala bowiem na bezpośredni kontakt pomiędzy osobami posiadającymi różne umiejętności i doświadczenia życiowe, połączonych w swoich działaniach pasją filmową, chęcią wyrażenia siebie i potrzebą działania. – Jesteśmy przekonani, że efekty tej współpracy zaskoczą wszystkich – kończy Szewczyk.

Zobacz także: Prascy seniorzy chcą wydać płytę

Program „Późne debiuty” współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto