Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca dla pielęgniarek z Polski

Joanna Ćwiek
arch.
arch.
Polskie pielęgniarki, które po 1 maja 2004 r. uzyskały dyplom ukończenia pielęgniarskich studiów licencjackich albo zrobiły studia uzupełniające, mogą bez problemu podejmować pracę za granicą.

Polskie pielęgniarki, które po 1 maja 2004 r. uzyskały dyplom ukończenia pielęgniarskich studiów licencjackich albo zrobiły studia uzupełniające, mogą bez problemu podejmować pracę za granicą. W wyniku prowadzonych od kwietnia 2006 r. rozmów resortu zdrowia z przedstawicielami UE postanowiono, że dyplomy polskich pielęgniarek będą w Unii honorowane.

Wyjątkiem są te siostry, które otrzymały uprawnienia pielęgniarskie przed przystąpieniem Polski do UE. Będą one musiały nadal udowadniać, że w ciągu 5 lat od uzyskania dyplomu przez trzy lata pracowały w zawodzie.

Resort zdrowia zapowiada jednak, że będzie walczył o to, aby wszystkie rodzaje dyplomów pielęgniarskich (włącznie z tymi uzyskanymi w liceach medycznych) były honorowane w każdym kraju.

- Obawiam się, że teraz, kiedy pielęgniarkom będzie łatwiej dostać pracę za granicą, wiele z nich wyjedzie - mówi Dorota Gardias, szefowa Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. W Polsce pielęgniarka zarabia średnio od 1100 do 1800 zł miesięcznie. W Europie - co najmniej cztery razy tyle.

Małgorzata Zembik, pielęgniarka z Gryfina na Pomorzu Zachodnim, w tym roku robi licencjat z pielęgniarstwa. - U mnie na roku jest 60 osób. Co najmniej kilka z nich planuje od razu po dyplomie wyjechać na Zachód. Nic dziwnego, bo w Polsce, żeby utrzymać rodzinę, pielęgniarka musi pracować na dwóch etatach - opowiada Zembik.

Według Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych do pracy za granicę wyjechało już co najmniej 12 tys. pielęgniarek (na 220 tys.). - Wolały być tam asystentkami pielęgniarskimi za lepsze pieniądze niż w kraju pracować za grosze - tłumaczy Gardias.

Zwłaszcza że za granicą z pracą dla pielęgniarek nie ma problemu. Na przykład Francja, która cztery lata temu przestraszyła się reklam z polską pielęgniarką, dziś sama je zaprasza. W internecie aż roi się od ofert pracy dla naszego personelu medycznego.

- To odbije się na pacjentach. Już dziś na jedną pielęgniarkę przypada aż 60 pacjentów - mówi Gardias. To aż dziesięć razy więcej niż nakazują unijne standardy - aby je zachować, należałoby do szpitali przyjąć dodatkowo 100 tys. pielęgniarek.

Dziś średnia wieku pielęgniarek to 44 lata. - Jeżeli nie zrobi się nic, żeby przyciągnąć do pracy młodych ludzi, nie poprawi warunków pracy w szpitalach i nie podniesie pensji, nie będzie komu zajmować się pacjentami - podsumowuje Gardias.


Tyle zarabiają siostry w szpitalach i przychodniach na Zachodzie


Wielka Brytania

7108 zł/mies.

W Anglii płace pielęgniarek podwyższane są co roku w listopadzie - to wynik negocjacji rządu ze związkami zawodowymi. W tym roku średnia pensja pielęgniarki to 20 tys. funtów rocznie. W Londynie pielęgniarka zarabia o 20 proc. więcej.

Irlandia
10 771 zł/mies.

Zarobki pielęgniarek w Irlandii są najwyższe w całej UE. Za godzinę siostra dostaje od 14 do 20 euro. Miesięcznie zarabia od 2 tys. 300 do 3 tys. 200 euro - w zależności od stażu pracy. Najwięcej płaci się za pracę na bloku operacyjnym.

Szwecja
8960 zł/mies.

Wiosną, podczas pieciotygodnowego strajku, pielęgniarki wywalczyły podwyżki na najbliższe trzy lata. W tym roku będzie to 4 proc., w przyszłym roku 3 proc. i 2 proc. w 2010 roku. A już teraz średnia pensja to 2 tys. 662 euro.

Francja
6732 zł/mies.

We Francji siostrom płaci się mniej niż w innych krajach. Przeciętnie zarabiają one od 1 tys. 350 do 2 tys. euro miesięcznie. Zaletą ofert pracy jest jednak to, że szpitale często dają mieszkanie i wyżywienie oraz organizują kursy językowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto