Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praga przez lata odstraszała - dziś wraca do łask inwestorów i mieszkańców

Kasia Rożko
Nowa Wileńska - inwestycja realizowana przez Budrem
Nowa Wileńska - inwestycja realizowana przez Budrem Fot.mat. prasowe
Stadion Narodowy na Pradze, budowa drugiej linii metra, która połączy prawobrzeżną Wisłę z centrum miasta najszybszym środkiem komunikacji miejskiej. Klimatyczna, posiadająca przedwojenną zabudowę Praga po raz pierwszy ma szansę na rozwój.

Inwestycji mieszkaniowych w Warszawie można znaleźć setki. Deweloperzy ciągle rozpoczynają kolejne budowy. Jednakże ich natężenie jest zupełnie nierównomierne. Na prawym brzegu Wisły nowych ofert mieszkaniowych brakuje, a na cieszącej się złą sławą Pradze-Północ niewielu chce mieszkać. Paradoksalnie jednak ta dzielnica ma wielki potencjał, który do tej pory nie był wykorzystywany. Jako jedyna, która nie została zniszczona w czasie wojny, ma wspaniały klimat, który powoli zaczynają doceniać artyści.

Dopiero niedawno jednak pojawili się pierwsi inwestorzy, którym dotąd Praga nie wydawała się atrakcyjna. Firma Budrem, która rozpoczęła budowę kompleksu Nowa Wileńska. Drugi deweloper (BBI Development NFI) planuje przebudowę terenu dawnej wytwórni wódki Koneser. - W inwestycji Nowa Wileńska, której budowę prowadzimy na warszawskiej Pradze, można kupić mieszkanie w znacznie niższej cenie niż średnia dla całego miasta, bo już od 7050 zł/mkw. Większość oferty to lokale kompaktowe. Dwupokojowe mieszkanie można kupić już od 263 tys. zł, a trzypokojowe o metrażu 48 mkw. jest w cenie ponad 359 tys. zł - mówi Michał Wilczewski, pełnomocnik firmy Budrem.

Czytaj też: Przybywa małych mieszkań, bo ciężko o duży kredyt

- Dzięki nowym inwestycjom miasta na prawym brzegu Wisły Praga może osiągnąć jeszcze więcej - twierdzi Monika Sigiel, przedstawiciel firmy Agena Development SA. - Euro 2012 i druga linia metra, a także świetna komunikacja, przyciągnęły nas na Pragę-Północ. Ukończyliśmy inwestycję Praga Tower. Teraz planujemy kolejną - dodaje.

Z kolei Dom Development SA obecny jest na Pradze od kilku lat. W budowie jest osiedle Saska - największa inwestycja w tej dzielnicy powstająca na 6,5-hektarowej działce między Jeziorem Gocławskim a ul. Bora-Komorowskiego. W tej chwili na osiedlu budowanych jest 500 mieszkań. Tyle samo jest już zamieszkanych.
Dom Development buduje również osiedle Adria. Pięć budynków o wysokości do 13 pięter powstaje między ulicami Jugosłowiańską a Wałem Miedzeszyńskim. Kolejne osiedla deweloper buduje na Targówku-Wilno oraz Białołęce.

Dzięki klimatowi Praga już trochę zyskała. Remont ulicy Ząbkowskiej, powstanie wielu klubów i knajpek, rewitalizacja kamienic przemienia dzielnicę w ośrodek kulturalny. Pojawiające się teatry, galerie sztuki (m.in. Fabryka Trzciny, teatr Wytwórnia) powodują metamorfozę całej okolicy. Nowe imprezy, ciekawe wydarzenia przyciągają na Pragę artystów, którzy coraz chętniej się tam osiedlają.

Nie należy zapominać o doskonałej infrastrukturze miejskiej, a także sąsiedztwie Śródmieścia. Dzielnica uznawana przez większość za oddaloną z powodu konieczności przekroczenia Wisły mostami tak naprawdę ma zdecydowanie krótszy czas dojazdów od wielu położonych na lewym brzegu i doskonałe połączenia komunikacyjne. Pomimo że wiele osób, mówiąc o Pradze-Północ, uznaje ją raczej za "dziki wschód" Warszawy, jest ona niezwykle niedocenianą okolicą.

Czytaj też: **Domy coraz mniej dostępne**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto