Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praski mural trafił do rejestru zabytków. Malowidło przedstawia reklamę z lat 70.

Redakcja
Do rejestru zabytków nieruchomych Mazowsza wpisano mural reklamowy, który znajduje się na elewacji budynku przy ul. Targowej 22. To reklama preparatów owadobójczych i dezynfekcyjnych namalowana w latach 70. Szczegóły w artykule poniżej.

Jak informuje Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego wpisano mural reklamowy, zlokalizowany na elewacji tylnej budynku przy ul. Targowej 22 z uwagi na zachowane wartości artystyczne i historyczne. Wielkoformatowe malowidło znajduje się na dwóch tylnych ścianach oficyny dawnej kamienicy Dominika Cichockiego. Kamienica frontowa i część jej oficyn została rozebrana w związku poszerzeniem ulicy Kijowskiej w roku 1967, po wybudowaniu Dworca Wschodniego.

Praski mural trafił do rejestru zabytków. Malowidło przedsta...

Kształtował gusta estetyczne

Wpisany do rejestru zabytków mural stanowi reklamę produktów biobójczych - owadobójczych i dezynfekcyjnych - produkowanych przez Zakłady Chemiczne "Azot" w Jaworzynie. Są to Molozol, Muchozol, Sanitozol. Mural został namalowany w latach 70. XX wieku.\

Lewicki zwraca uwagę na walory artystyczne malowidła, które przejawiają się w wyważonej kompozycji i kolorystyce wielkoformatowego dzieła.

- Mural, projektowany według prawideł teorii reklamy socjalistycznej, nawiązywał bezpośrednio do produktu, jednocześnie mając za zadanie - jako ogólnodostępny nośnik i masowy środek przekazu - kształtowanie gustu estetycznego społeczeństwa poprzez swoją formę graficzną – tłumaczy konserwator.

Co więcej, pomimo dużych zniszczeń oryginalnej substancji mural posiada dużą wartość wynikającą z zachowania oryginalnej skali, formy i kolorystyki.

- Obiekt posiada również wartości historyczne, jako jeden z nielicznych zachowanych obiektów reklamy wielkoformatowej na terenie Warszawy powstałej w latach 70. XX w. oraz element współtworzący wizualną tożsamość tego rejonu Pragi – dodał Jakub Lewicki.

Pierwsze miejsce bezapelacyjnie należy do Pragi Centrum. To nowa przestrzeń w sercu starej Pragi, która tętni życiem przez 5 dni w tygodniu podczas wielu wydarzeń. Są to między innymi: niedzielne śniadania, dzienne imprezy z muzyką elektroniczną pod nazwą Electronic Lunch, stand-upy i wieczorne sety DJ-skie polskich artystów. Niezależnie od wydarzenia, dla wszystkich gości dostępne są darmowe indoorowe i outdoorowe zielone strefy relaksu, strefa gastronomiczna i liczne bary.
Wszystko to w otoczeniu przepięknie odrestaurowanej i udekorowanej przestrzeni byłej praskiej stalowni.

Co więcej, przy Szwedzkiej 2/4 odbywa się także cykl koncertów „Lato na Pradze”. Przez cały lipiec i sierpień topowi polscy artyści będą występować w urokliwym ogrodzie. Usłyszymy m.in. Zalewskiego, Nosowską, Mery Spolsky, Darię Zawiałow, Brodkę czy Ralpha Kamińskiego. 

Podsumowując, w Pradze Centrum każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno fani dobrej muzyki, jaki i goście, którzy mają ochotę posiedzieć przy drinku ze znajomymi i po prostu miło spędzić czas. 

Więcej: "Lato na Pradze". Rusza cykl koncertów plenerowych w Warszawie

Gdzie na imprezę w Warszawie? Nowe letnie miejscówki kuszą p...


Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto