Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praski ogród społeczny otwarty!

Paweł Wegner
Paweł Wegner
Kolektyw Precel walczący o przywrócenie funkcji społecznej zapomnianym miejscom Pragi odzyskał ogród Pałacu Konopackiego.

Na squacie Przychodnia [zdjęcia]


Pałac i ogród zlokalizowane są przy skrzyżowaniu ulic Strzeleckiej i Środkowej. Ich pierwotny właściciel był jednocześnie założycielem osady Nowa Praga, w 1869 roku były to dalekie peryferie Warszawy. Jeszcze kilkanaście lat temu pałacyk był ważnym punktem na kulturalnej mapie dzielnicy. Niestety, od 10 lat stoi opuszczony i niszczeje. Obecnie straszy obsypującym się tynkiem i zamurowanymi oknami, a władze miejskie szukają dla niego nowego, prywatnego właściciela.

Sobotnie spotkanie w ogrodzie Pałacyku zorganizowane zostało przez kolektyw PRECEL. Od kilku lat skupieni w nim m. in. architekci działają na rzecz rewitalizacji takich właśnie opuszczonych miejsc i budynków. Walczą o to, aby Pałacyk Konopackiego pozostał własnością miasta i znów pełnił ważną funkcję w życiu kulturalnym (i nie tylko) lokalnej społeczności. Pomysłów na jego zagospodarowanie jest wiele: mogłaby się tu znaleźć biblioteka, sala kinowo-teatralna, restauracja, modelarnia… Wnętrze Pałacyku jest w stanie sporo pomieścić.


Polscy piłkarze załamani [zdjęcia]


Na razie udało się jedynie na nowo otworzyć przypałacowy ogród. Był on podobnie zaniedbany, jak sam budynek. Członkowie Precla własnymi siłami dokonali w nim jednak wielkich zmian, dzięki którym miejsce to znów jest przyjazne mieszkańcom. W ogrodzie urządzono grządki, na których posadzone zostały warzywa i kwiaty. W sobotnich pracach uczestniczyli zarówno najmłodsi, jak i starsi mieszkańcy. Zaproszeni do udziału byli wszyscy mający ochotę „poeksperymentować z możliwościami praskiej gleby” – bez względu na miejsce zamieszkania. Dla najmłodszych zorganizowany został konkurs na najlepszy rysunek przedstawiający przyszłą wizję Pałacyku.

Gwoździem programu był występ zespołu Szczęśliwa Sześćdziesiątka, który wystąpił w scenerii przedwojennej praskiej knajpy „U Grubego Joska”. Oczywiście głównym tematem był praski folklor tamtych czasów. Nie zabrakło dobrze znanych wszystkim piosenek, do wspólnego śpiewania których zaproszona została także publiczność.

Bitwa na pomidory po raz pierwszy w Polsce!

Dziewczyny chcą legalizacji trawki [zdjęcia]

Wyuzdane "pielęgniarki" na procesji [zdjęcia]

To największa strefa kibica na Euro 2012 [mapa]

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto