Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie 1600 remontów i inwestycji w 2020 roku. Zamknięta Trasa Łazienkowska, ''priorytetowe'' metro, nowe przystanki i trasy rowerowe

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Maksym Boldashev/zdjęcie ilustracyjne
2020 rok zapowiada się wyjątkowo intensywnie pod względem remontów i inwestycji na warszawskich drogach. Miasto właśnie zaprezentowało swoje plany, wśród których jest m.in. rozbudowa II linii metra, budowa wind na stacjach metra i przy moście Poniatowskiego oraz prace na Trasie Łazienkowskiej. Łącznie w tym roku miasto zamierza przeprowadzić dokładnie 1593 roboty za ponad 5 miliardów złotych. Szczegóły w artykule poniżej.

Metro

W tym roku - według władz miasta - ''priorytet ma metro''. Aktualnie prowadzone są zaawansowane prace nad linią M2, której budowa ma się zakończyć pod koniec 2022 roku. Na wschodnim odcinku budowniczowie pracują w rejonie Kondratowicza oraz na Zaciszu, gdzie powstają stacje: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Ponadto tarcze TBM Anna i Maria są montowane i wiosną rozpoczną drążenie tuneli w stronę stacji Trocka. Duży postęp prac widać również na odcinku zachodnim - budowa na stacjach Ulrychów i Powstańców Śląskich zeszła już pod ziemię, do poziomu -1.

Jak podkreśla miasto, ''trwają również przygotowania do rozpoczęcia budowy kolejnych stacji na Bemowie i Stacji Techniczno-Postojowej Karolin''. Mimo że prace powinny ruszyć wczesną wiosną, wciąż nie znamy terminu początku robót ani nie wiemy, gdzie będą rozmieszczone wejścia do trzech ostatnich stacji. Przypominamy, że mają one zostać wybudowane do końca 2022 roku, natomiast mieszkańcy mają z nich korzystać wiosną 2023 roku, więc czasu jest coraz mniej. Miasto przekonuje, że terminy te zostaną dotrzymane, jednak coraz więcej warszawiaków ma co do tego wątpliwości.

Zobaczcie też:

Warszawa upycha mieszkańców w metrze. Chcemy być jak Madryt,...

Zamknięta Trasa Łazienkowska

Z największymi utrudnieniami dla warszawiaków wiążą się prace na Trasie Łazienkowskiej. Drogowcy mają w planach remont wiaduktu na węźle al. Stanów Zjednoczonych z ulicami Ostrobramską i Kinową. Jego konstrukcja pochodzi z lat 70. i pilnie wymaga kompleksowej modernizacji. Przebudowane zostaną m.in. schody i przystanki autobusowe, co niestety będzie się wiązać z całkowitym zamknięciem obiektu w okresie wakacyjnym.

Tramwaje - nowe trasy, remonty torów

Drogowcy pracują nad budową linii tramwajowej na Tarchomin wraz z rozbudową układu drogowego Światowida. Zakończenie inwestycji za 67 mln zł planowane jest w przyszłym roku. W jej ramach powstanie blisko 900 m trawiastego torowiska od Strumykowej do pętli Winnica i trzy nowe przystanki. Od Winnicy do Dzierzgońskiej wybudowana zostanie nowa jezdnia wraz z chodnikami i drogami dla rowerów.

Warszawscy tramwajarze będą w tym roku startować również z kolejnymi przetargami związanymi z budową nowych tras. Ogłoszą m.in. postępowanie na budowę trasy na Kasprzaka. Natomiast w lipcu zajmą się remontem torów na Grójeckiej w rejonie ulic Korotyńskiego i Dickensa - prace te będą skoordynowane z przebudową skrzyżowania z Harfową. Z kolei w sierpniu nastąpi wymiana rozjazdów na placu Bankowym.

Ponadto wiosną Tramwaje Warszawskie rozłożą zielony rozchodnik między al. Zieleniecką a rondem Wiatraczna (ok. 1,5 km długości torów).

Zobaczcie też:

Warszawiacy wybierają komunikację miejską. Coraz więcej osób...

Nowe przystanki autobusowe i parkingi

Na 2020 rok zaplanowana jest również budowa ok. 10 nowych przystanków autobusowych, remont kolejnych 30 oraz rozpoczęcie prac przy pętli autobusowej Młynów. W tym roku wystartuje także budowa parkingu Parkuj i Jedź PKP Żerań na co najmniej 220 miejsc dla samochodów i 110 dla rowerów. Roboty budowlane rozpoczną się w drugiej połowie roku, natomiast zakończenie inwestycji planowane jest w przyszłym roku. Kolejnym nowym parkingiem Parkuj i Jedź będzie ten przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki dla ok. 130 samochodów i 30 rowerów. Więcej o tych inwestycjach przeczytacie TUTAJ oraz TUTAJ.

Zobaczcie też:

Multimedialne mapy na krakowskich przystankach. Pokazują lok...

Windy na stacjach metra oraz przy moście

W planach jest również budowa czterech wind na stacji metra Pole Mokotowskie (trzech z poziomu terenu na antresolę i jednej z antresoli na peron; w tym roku powstanie dokumentacja) oraz wymiana podnośnika na windę na stacji Racławicka. Tak jak wcześniej informowaliśmy TUTAJ, w tym roku nowe windy pojawią się także przy moście Poniatowskiego - drogowcy ogłosili już przetarg na osiem takich urządzeń. Dwie windy pojawią się w wieżycach w rejonie dworca PKP Powiśle, dwie w wieżycach przy ul. Solec, natomiast cztery kolejne wybudowane zostaną w rejonie ul. Wybrzeże Kościuszkowskie: po jednej na przystankach tramwajowych i chodnikach po obu stronach jezdni.

Więcej dróg dla rowerów

Mamy także dobrą wiadomość dla rowerzystów. Nowe drogi dla jednośladów postaną w tym roku m.in.:

  • na ul. Wybrzeże Helskie
  • nad kanałem w Porcie Praskim (kładka pieszo-rowerowa)
  • w centrum na al. Jana Pawła II (od ronda ONZ do ul. Nowogrodzkiej)
  • na ul. Marszałkowskiej (od ul. Świętokrzyskiej do ul. Widok)
  • od Pirenejskiej do Wrocławskiej (Bemowo)
  • wzdłuż Doliny Służewieckiej od ul. Puławskiej do al. KEN (Mokotów)
  • na odcinku Grenadierów - Czapelska (Grochów)

Zobaczcie też:

Veturilo 2020. Wkrótce rozpoczęcie sezonu rowerów miejskich ...

Naziemne zebry na rondach

Wkrótce ruszy przebudowa alei Jana Pawła II, między rondem ONZ a ul. Nowogrodzką, wraz z rondem Czterdziestolatka, na którym powstaną naziemne przejścia dla pieszych. Nowe zebry wyznaczone zostaną po północnej stronie ronda (przy przystankach tramwajowych) oraz po stronie zachodniej (wraz z przejazdem rowerowym). Niestety, wciąż nie wiadomo, kiedy powstaną cztery naziemne przejścia dla pieszych na rondzie Dmowskiego. Zgodnie z zapowiedziami miasta dwa z nich miały powstać w tym roku, jednak wiceprezydent Warszawy, Robert Soszyński, nie był w stanie odpowiedzieć na nasze pytanie o termin - nie tylko rozpoczęcia samej budowy, ale również ogłoszenia przetargu.

Budowa Placu Pięciu Rogów

Wiceprezydent nie potrafił podać także daty rozpoczęcia budowy Placu Pięciu Rogów, choć tutaj sprawa przedstawia się o wiele bardziej optymistycznie - ogłoszenie przetargu powinno nastąpić lada dzień.

- Jesteśmy przygotowani do ogłoszenia przetargu. Musimy tylko ukończyć prace dokumentacyjne, czyli zastosować uwagi wojewódzkiego konserwatora zabytków i możemy działać - powiedział w rozmowie z nami Soszyński.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto