Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent przyznał Statuetki Sybilii i nagrodę Przedsiębiorcy Roku

redakcja
redakcja
fot. Magdalena Zarychta / Urząd Miasta Puławy
fot. Magdalena Zarychta / Urząd Miasta Puławy redakcja
Kazimierz Kotliński i Puławskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum" otrzymały Statuetki Sybilli. Natomiast Instytut Nawozów Sztucznych został uhonorowany tytułem Przedsiębiorcy Roku.

6 stycznia w Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika" odbył się już tradycyjnie Koncert Noworoczny.
Podczas koncertu jak co roku przyznane zostały Statuetki Sybilli. Jest to honorowe wyróżnienie Prezydenta Miasta Puławy przyznawane za szczególne osiągnięcia dla rozwoju i promocji Puław.
Za działalność w 2010 roku Prezydent Miasta przyznał dwie Statuetki Sybilli. Otrzymali je: Kazimierz Kotliński i Puławskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum".
Kazimierz Kotliński
Autor wielu poematów, scenicznych utworów dramatycznych, powieści i biografii. Malarz - autor kilkunastu wystaw indywidualnych, ilustrator książek. Jego obrazy wzbogacają zbiory muzealne i kolekcje prywatne.
Urodzony w 1927 r., absolwent dwóch specjalności politechnicznych w Krakowie, puławianin od 1965 r. Pracował w administracji, budownictwie i szkolnictwie. Wykładowca wyższych uczelni. Emerytowany dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Puławach. Przyjaciel młodzieży. Żołnierz oddziału łączności AK, w 1944 r. walczył w czasie akcji Burza pod dowództwem kpt. Leona Rembarza Dołęgi. Więzień obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Autor wspomnień pt. "Przełomy", "Puławskie wejrzenia", "Szkoła twórczych poszukiwań", "Puławscy żołnierze AK" oraz powieści: "Jonatan", "Natchnione dziedzictwo", "Panna Justyna", a także "Refleksji poetyckich", utworów dramatycznych: "Sybilińska pajęczyna" oraz "Imaginacje" (Sfera natchnienia i Triumf Jupitera). Jego najnowsze dzieła to dramat sceniczny "Pandora i hotelarze", utwór sceniczny "Dworskie zaduszki" oraz publicystyczny "Puławska łacha wezwań", a także zbiór poetycki "Źrenice duszy".
Wyróżniony wysokimi odznaczeniami państwowymi, w tym kombatanckimi oraz odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". W 2009 r. uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Puławy za całokształt działalności w dziedzinie kultury. Laureat nagród za dokonania plastyczne i literackie.
Kazimierz Kotliński maluje kwiaty, pejzaże, portrety, kompozycje figuralne z pogranicza abstrakcji. Jego prace były wystawiane w kraju i za granicą, m.in. w Paryżu i Miami.
Puławskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „HOSPICJUM"
W 1996 roku grupa osób skupiona w Lubelskim Towarzystwie Przyjaciół Chorych „HOSPICJUM" wystąpiła z propozycją utworzenia w Puławach zespołu opieki domowej nad nieuleczalnie chorymi na choroby nowotworowe. Pomysł ten znalazł aprobatę zarówno u władz miasta jak i u jego mieszkańców. Dwa lata później na tej bazie powstało Puławskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „HOSPICJUM".
Członkowie Towarzystwa i osoby tam zatrudnione z wielkim oddaniem i profesjonalizmem niosą pomoc i wsparcie nie tylko osobom zmagającym się z chorobą nowotworową, ale również ich rodzinom, pozostając do ich dyspozycji całą dobę przez siedem dni w tygodniu.
W 2000 roku Towarzystwo podjęło wyzwanie, jakim było utworzenie hospicjum stacjonarnego. Na ten cel pozyskało od władz miasta budynek wraz z działką przy ul. Niemcewicza. Aby mógł on w pełni spełnić funkcję placówki, gdzie w ciszy, spokoju i wśród przyjaciół chorzy będą mogli spędzić ostatnie chwile swojego życia, konieczne było przeprowadzenie remontu i rozbudowa obiektu.
Dzięki wieloletnim wysiłkom członków Towarzystwa, wytrwałości i skuteczności w pozyskiwaniu środków finansowych udało się wybudować obiekt o wysokim standardzie. Stworzyć miejsce, gdzie ukojenie i pomoc znajdą osoby cierpiące z powodu choroby nowotworowej oraz ich najbliżsi. Otwarcie hospicjum nastąpiło w styczniu 2010 roku.
Puławskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „HOSPICJUM" to także liczne grono wyszkolonego wolontariatu hospicyjnego, grupy ludzi, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i wiedzę, wspierając czynnie wszelkie akcje organizowane przez Towarzystwo. Bez nich niemożliwe byłoby prowadzenie tak szerokiej działalności. Duża aktywność Towarzystwa w życiu miasta, licznie organizowane wydarzenia przybliżyły mieszkańcom idee opieki hospicyjnej i przyczyniła się do zwiększenia wiedzy na temat poszanowania godności człowieka do końca jego życia.
Wyróżnienie „Puławski Przedsiębiorca Roku" przyznawane jest za szczególny wkład w rozwój przedsiębiorczości na terenie Miasta Puławy. Za działalność w roku 2010 otrzymał je Instytut Nawozów Sztucznych.
Instytut Nawozów Sztucznych
Jest to placówka badawcza o długoletniej tradycji – wywodzi się z utworzonego w 1935 r. laboratorium badawczego Zjednoczonych Fabryk Związków Azotowych w Mościcach i Chorzowie. Instytut jest firmą o znanej marce i renomie, a znak INS jest rozpoznawalny w kraju i na świecie. W wyniku przeprowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oceny i kategoryzacji krajowych jednostek badawczych Instytut uzyskał pierwszą kategorię, natomiast w rankingu ponad 900 jednostek naukowych w Polsce według wskaźnika efektywności za okres 2005-2009 zajął piąte miejsce. Instytut prowadzi współpracę ze wszystkimi zakładami nawozowymi w Polsce oraz wieloma z zagranicy. W ciągu ostatnich 10 lat zawarł ponad 100 kontraktów krajowych oraz 65 eksportowych do 15 krajów Europy i Azji na sprzedaż technologii, licencji i produktów wytwarzanych w INS. Instytut jest laureatem i zdobywcą bardzo licznych nagród i wyróżnień, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Między innymi: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Środowiska, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, medale na wystawach wynalazków w Genewie, Brukseli, Norymberdze, głównej nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Wynalazców Great Prize Leonardo da Vinci oraz wielu innych. W roku 2009 Instytut dokonał 31 zgłoszeń patentowych w urzędzie Patentowym RP i 2 zgłoszenia międzynarodowe co dało mu I miejsce wśród jednostek badawczo-rozwojowych Ministerstwa Gospodarki. W 2010 roku dokonał 13 zgłoszeń patentowych i uzyskał 15 patentów.
Wynalazki INS były wielokrotnie odznaczane na międzynarodowych wystawach i targach wynalazczości. Instytut wybudował i eksploatuje przemysłową instalację ekstrakcji nadkrytycznej chmielu dla której surowiec dostarczany jest głównie przez lokalnych plantatorów. Jest to jedyna instalacja tego rodzaju w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Instytut uczestniczy w szeregu lokalnych przedsięwzięciach m. in.: Fundacji Puławskie Centrum Przedsiębiorczości i Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Wpis na dyplomie brzmi:
Puławski Przedsiębiorca Roku 2010 - Instytut Nawozów Sztucznych za znaczące dokonania naukowe oraz wkład w rozwój gospodarczy Puław poprzez projektowanie i wdrażanie innowacyjnych technologii, a także stosowanie nowoczesnej infrastruktury badawczej
Ponadto podczas Koncertu Noworocznego wręczono medale i odznaczenia państwowe. Otrzymali je:
Złoty Krzyż Zasługi za zasługi za osiągnięcia w pracy samorządowej - Jadwiga Piskorska-Pliszczyńska
Srebrny Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w pracy samorządowej - Jan Wawer
Złoty Krzyż Zasługi za zasługi na rzecz społeczności lokalnej - Zbigniew Marek Śliwiński
Srebrny Krzyż Zasługi za zasługi na rzecz społeczności lokalnej - Waldemar Edmund Rejmak
Złoty Krzyż Zakługi za załugi na rzecz ochrony środowiska - Sławomir Zbigniew Jedliczko
Złoty Medal za długoletnią służbę - Halina Teresa DanielAndrzej Józef KorpyszHenryka MazurekWiesław Sowa
Medal Srebrny za długoletnią służbę -Halina ChołodyMałgorzata Barbara CiupaMirosław Adam KamolaBeata RysakBożena Małgorzata StrzeleckaElżbieta Wirga
Gwiazdą koncertu była Grażyna Brodzińska wraz z muzykami.
Źródło: Urząd Miasta Puławy

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto