Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem niskiej emisji na terenie miasta

Redakcja
W czwartek (15/01) odbyła się konferencja prasowa poświęcona realizowanej przez miasto kampanii, mającej na celu m.in. pokazanie korzyści zdrowotnych i społecznych wynikających z niskiej emisji i inwentaryzację źródeł niskiej emisji na terenie miasta.

Kłęby szarego dymu to niestety częsty widok w polskich miastach w trakcie sezonu grzewczego. Problem zanieczyszczeń dotyczy też Bydgoszcz. Miasto postanowiło ograniczyć problem emisji zanieczyszczeń domów czy kotłowni (tzw. niską emisję) poprzez liczenie źródeł ciepła i towarzyszącą temu kampanię „Policzmy się z niską emisją”. Niska emisja to problem związany z emisją mieszaniny szkodliwych pyłów i gazów powstałych w wyniku nieefektywnego spalania paliw w domach i samochodach oraz lokalnych kotłowniach. Często wynika to z braku świadomości społeczeństwa w zakresie wpływu paliwa oraz stanu urządzeń grzewczych na jakość wdychanego przez nich powietrza.

- Swoimi działaniami planujemy dotrzeć do mieszkańców. Informacja odnoście projektu KAWKA została już oficjalnie przekazana – 10 grudnia ubiegłego roku miasto podpisało umowę w ramach której modernizować będziemy 15 budynków miejskich. Przypomnę również, że w sierpniu zeszłego roku miasto złożyło dokumentację na drugą część programu KAWKA. Jesteśmy na etapie przygotowywania szczegółowych materiałów do podpisywania umowy. Działania obejmą 19 budynków miejskich, ale i dodatkowo 27 lokali mieszkalnych i 3 budynki mieszkalne, które są własnością osób fizycznych. Aktualnie w ramach  programu KAWKA przeprowadzone zostaną dwa dodatkowe zadania: kampania edukacyjna, która ma wykazać korzyści zdrowotne i społeczne z eliminacji niskiej emisji oraz przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł emisji na terenie miasta Bydgoszczy. Na podstawie tej inwentaryzacji zbudujemy bazę indywidualnych źródeł emisji - powiedziała Anna Mackiewicz, zastępca prezydenta miasta.

Miasto w ramach realizowanego programu KAWKA, wdraża program ochrony powietrza. W związku z tym od 19 stycznia do 30 czerwca 2015 roku do drzwi mieszkańców zapukają ankieterzy, by zapytać m.in. czym ogrzewają swoje mieszkanie bądź dom, jakiej jakości są ich piece lub inne urządzenia grzewcze, czego używają na opał. Ankieterami będą osoby przeszkolone, każdy z nich będzie posiadał identyfikator i kamizelkę z logo kampanii. Warto podkreślić, inwentaryzacja służy zbieraniu informacji. Dlatego nie należy się bać, gdyż dane pozyskiwane przez ankieterów posłużą stworzeniu bazy danych o wielkości emisji oraz oszacowaniu skali negatywnego zjawiska, jakim niewątpliwie jest niska emisja.Towarzysząca inwentaryzacji kampania edukacyjno-informacyjna „Policzmy się z niską emisją” to także artykuły w bydgoskiej prasie, spoty radiowe i telewizyjne, billboardy, ulotki, plakaty na słupach i w autobusach. Działania te mają uświadomić bydgoszczanom problem niskiej emisji oraz zachęcić do udzielania informacji ankieterom w celu zdiagnozowania problemu. Inwentaryzacja wraz z towarzyszącą jej w mediach i przestrzeni miejskiej kampianią "Policzmy się z niską emisją" realizowana jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu KAWKA.

- Przypominam, że niezależnie od działań związanych z programem KAWKA miasto Bydgoszcz od 2006 roku dofinansowuje wymianę pieców węglowych na bardziej przyjazne środowisku. Ciągle przyjmujemy wnioski mieszkańców. Właściciele nieruchomości mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 70% –dodał Grzegorz Boroń, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

 

Tradycyjnie na początku roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto