Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problemy z komunikacją - skąd się biorą?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Nieporozumienia słowne to częste zjawisko, nawet między osobami, które są ze sobą blisko związane. Dlaczego dochodzi do problemów z komunikacją?

Każdy z nas ma potrzebę porozumiewania się z innymi ludźmi. Rozmawiając, wymieniamy się swoimi spostrzeżeniami i nawiązujemy różnego rodzaju relacje. Niestety, czasami zdarza się, że mimo używania wspólnego języka, nie jesteśmy w stanie skutecznie komunikować się z drugim człowiekiem. Dlaczego problemy z komunikacją mają miejsce?

Przyczyny nieefektywnej komunikacji

Brak zrozumienia wypowiedzi może mieć różne podłoże. Nierzadko jest to wynik nadmiernej koncentracji na sobie – osoby silnie egocentryczne mają trudność ze skupieniem swojej uwagi na rozmówcy. Przy niskiej empatii i braku umiejętności prawidłowego interpretowania mowy ciała oraz mimiki, problemy z komunikacją są nieuniknione.

Nieefektywna wymiana słów może być również wynikiem stresu, niedospania, zmęczenia lub irytacji. Złe samopoczucie obniża jakość komunikacji i sprzyja nieporozumieniom. Niekorzystne jest także negatywne nastawienie do rozmówcy – jeśli na wstępie rozmowy zakładamy, że wiemy, co ma nam do powiedzenia, nie wsłuchujemy się zbytnio w jego słowa. Z góry zakładamy, że przekaz będzie z naszego punktu widzenia negatywny, dlatego instynktownie reagujemy na słowa-punkty zapalne. Ignorując kontekst, tracimy szansę na uzyskanie pełnego przekazu.

Blokady w komunikacji

Pozytywne nastawienie i dobry nastrój mogą nie wystarczyć do uzyskania optymalnego porozumienia podczas wymiany słów. Czasami na drodze do skutecznej komunikacji staje bowiem język nieakceptacji, czyli sposób wyrażania się, który oprócz komunikatu jawnego przekazuje nierzadko wrogi komunikat ukryty. Jak to działa? Pozornie neutralne stwierdzenie: „Znów masz bałagan w pokoju”, oprócz faktu zaistnienia nieporządku przekazuje zniecierpliwienie powtarzalnością tej sytuacji (stąd słowo: „znów”). Nawet jeśli słowa te zostały wypowiedziane ze spokojem, ich odbiorca czuje na sobie ciężar krytyki i wie, że w oczach swojego rozmówcy jest leniwym bałaganiarzem.

Jak poprawić komunikację?

Jakość komunikacji w dużej mierze zależy od nas samych. Jeśli angażujemy się w rozmowę, koncentrujemy swoją uwagę na rozmówcy i unikamy języka nieakceptacji, mamy duże szanse na efektywną wymianę zdań. Co więcej, poprzez swoje starania, zyskujemy jego podświadomą akceptację. Nawet jeżeli nie zgadza się z tym, co usiłujemy mu przekazać, wkłada więcej wysiłku w słuchanie naszych słów i odczytywanie komunikatów niewerbalnych.

Aby zapewnić sobie uwagę rozmówcy, powinniśmy postawić na tak zwane aktywne słuchanie. Jego przejawem są: zmiany mimiki twarzy, potakiwanie, okazywanie emocji stosownych do wysłuchanych komunikatów, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, a także odnoszenie się do wypowiedzi rozmówcy, na przykład poprzez parafrazowanie jego słów. Aktywne słuchanie pokazuje, że jesteśmy zaangażowani w rozmowę i nie tylko słyszymy, ale również słuchamy uważnie słów, które padają. Warto zoptymalizować pozytywne wrażenie na rozmówcy poprzez zadawanie pytań o interesujące nas szczegóły.

Ciekawa rozmowa może zapaść w pamięci na długie lata. Niestety, na co dzień rzadko mamy czas i chęć na prowadzenie pogawędek. Nasze rozmowy ograniczają się nierzadko do wymiany faktów i opinii, w związku z czym trudno doszukać się w nich przedwojennej finezji. Nawet jeśli nie jesteśmy urodzonymi mówcami, powinniśmy zadbać o jakość naszej komunikacji. Słuchając uważnie rozmówcy i odczytując jego mowę ciała, nie tylko uzyskujemy pełny przekaz jego wypowiedzi, ale również okazujemy mu szacunek. Możemy wówczas liczyć na wzajemność, która chroni nas przed niełatwym poczuciem bycia niezrozumianym.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policyjny dron obserwował zachowania kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto