MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Program "mieszkanie za remont" zadziała w stolicy? Kto będzie mógł skorzystać?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Kadr z YouTube / Dzielnica Praga-Północ
Jeżeli jesteście na liście oczekujących na mieszkanie komunalne to być może ten program umożliwi skrócenie kolejki. Potrzebne będą chęci do pracy przy lokalu i środki na remont. Sprawdzamy o co chodzi w propozycji stołecznych radnych.

Jak informują Radni m.st. Warszawy, a wśród nich Sławomir Potapowicz wiceprzewodniczący Rady, warszawski samorząd znajduje się w kiepskiej sytuacji finansowej. O czym pisaliśmy tutaj, przy okazji ostatniej sesji rady miasta. W związku z powyższym stolica nie wykonuje tylu remontów mieszkań komunalnych co przed pandemią. To skutkuje także mniejszą liczbą mieszkań dostępnych dla oczekujących na takie lokale mieszkańców.

Grupa warszawskich radnych w apelu do Prezydenta Warszawy zwraca się o wdrożenie programu “mieszkanie za remont”.

To inicjatywa, której celem jest zwiększenie stopnia wykorzystania dostępnych w Warszawie lokali. Jeżeli najemca ma możliwość wykonania remontu, a tym samym szybszego wykorzystania tego lokalu, to dlaczego z takiej możliwości nie skorzystać? - mówi Sławomir Potapowicz

Jak miało by to wyglądać? Ze złożonej interpelacji dowiadujemy się, że rodziny lub osoby, oczekujące na lokal komunalny mogłyby, w ramach programu, na własną rękę przeprowadzić remont lokalu. Umożliwi to dostosowanie go do własnych potrzeb i oczekiwań. Nie ma informacji jak duża mogłaby być potencjalna personalizacja mieszkania, to prawdopodobnie kwestia do uzgodnienia z miastem. Olbrzymim plusem byłoby też skrócenie okresu oczekiwania na mieszkanie. Obecnie jest to nawet kilka lat.

Co w zamian?

Odnowiona kamienica Łochowskiej
Tak wygląda w środku kuchnia odnowionej kamienicy przy ŁochowskiejKadr z YouTube / Dzielnica Praga-Północ

Koszty wykonania remontu pustostanu w ramach ww. programu byłyby rozliczone w trakcie trwania najmu, np. w formie zwolnienia najemcy z części miesięcznych opłat czynszowych aż do momentu wyczerpania kwoty wynikającej z rozliczenia tych kosztów bądź po zakończeniu najmu – czytamy w interpelacji do Rafała Trzaskowskiego.

Zatem jeżeli ktoś dysponuje środkami na remont lokalu komunalnego będzie mógł szybciej się do niego wprowadzić, jeżeli przeprowadzi remont. Nakłady, które poniósł zostaną mu zwrócone w ulgach w czynszu. Wygląda to na bardzo rozsądne rozwiązanie.

To dopiero propozycja

Jeżeli program znajdzie uznanie i zostanie wprowadzony, wytypowane zostaną lokale, których remontów miasto w najbliższym czasie nie bezie mogło sfinansować. Program nie będzie przymusowy, rodziny i osoby, którym stan majątkowy lub stan zdrowia nie pozwala na uczestniczenie w programie otrzymają lokale wyremontowane. Z tym, że możliwe jest, że dłużej na nie poczekają.

Interpelacja została złożona 7 maja 2021 roku. Jak na razie oczekuje na odpowiedź ratusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto