Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokuratorskie zarzuty dla liderki Strajku Kobiet, po działaniach na protestach sprzeciwiających się zmianie przepisów aborcyjnych

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Szymon Starnawski
Klementyna S., jedna z liderek Strajku Kobiet, stanie przed sądem. Prokuratura skierowała przeciwko niej dwa zarzuty. Dotyczą znieważenia policjanta, wdarcia się na teren Trybunału Konstytucyjnego oraz osobny zniszczenia zabytku. To pokłosie zeszłorocznych strajków po decyzji Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej aborcji.

Jak poinformował portal tvp.info oba zarzuty dotyczą sytuacji, które wydarzyły się na różnych demonstracjach. Podczas październikowych, zaraz po orzeczeniu Trybunału, Klementyna S. miała namalować symbol czerwonego pioruna na elewacji kościoła pod wezwaniem św. Aleksandra, który od 1965 roku znajduje się w ewidencji zabytków.

Oprócz tego oskarżona jest za zajście, które miało miejsce podczas styczniowej manifestacji. 28 stycznia podczas Strajku Kobiet, w ramach kolejnej z manifestacji przeciwko październikowemu orzeczeniu Trybunału, kobieta znowu użyła czerwonej farby. Tym razem ochlapała nią jednego z policjantów. To działanie zakwalifikowano jako naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza.

Jak powiedziała TVP Info przedstawicielka prokuratury, Aleksandra Skrzyniarz: W wyniku powyższego działania umundurowanie funkcjonariusza stało się niezdatne do użytku służbowego. Wskazany czyn został zakwalifikowany jako przestępstwo z art. 222 par. 1 k.k. i art. 288 par. 1 k.k.

W dodatku Klementyna S., zgodnie z oskarżeniem skierowanym przez prokuraturę, miała wedrzeć się do ogrodzonego terenu należącego do siedziby Trybunału Konstytucyjnego, podczas wspomnianej styczniowej manifestacji. Taki zarzut otrzymały również dwie inne osoby: Przemysław S. oraz Łukasz S.

Przypomnijmy, że manifestacje były organizowane w odpowiedzi, najpierw na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2020 roku, który orzekł, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodny z Konstytucją. Następnie styczniowe manifestacje związane były z opublikowaniem przez Trybunał uzasadnienia dotyczącego przepisów aborcyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto