Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest Komitetu Obrony Demokracji przed Sejmem. Podano informację o podłożeniu bomby [ZDJĘCIA]

Maciej Deja
Protest Komitetu Obrony Demokracji przed Sejmem [ZDJĘCIA]
Protest Komitetu Obrony Demokracji przed Sejmem [ZDJĘCIA] Szymon Starnawski
– Jesteśmy tu, by pokazać swój sprzeciw wobec działań władzy. Że takie słowa jak demokracja, sprawiedliwość i Konstytucja, coś dla nas znaczą – mówili uczestnicy marszu zorganizowanego w sobotę, 19 grudnia, przez Komitet Obrony Demokracji, ruch społeczny powstały w ostatnich tygodniach. Po tym, jak w minioną sobotę zmobilizował tysiące ludzi do wyjścia na warszawskie ulice, KOD zaprosił do stawienia się pod Sejmem w kolejne sobotnie popołudnie.

Protest Komitetu Obrony Demokracji przed Sejmem [ZDJĘCIA]

– Zachęcam wszystkich – organizujcie się u siebie, lokalnie, regionalne. Pokażmy, że jesteśmy w całej Polsce i że nie odpuścimy, bo Polska jest dla nas ważna – pisał w liście zachęcającym do udziału w marszu przedstawiciel KOD, Mateusz Kijowski. Choć Komitet jako pretekst do organizacji kolejnego marszu wskazuje rocznicę zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza (16 grudnia 1922 r.), to jednak w tytuł wydarzenia brzmi „Manifestacje KOD w obronie demokracji i Trybunału Konstytucyjnego”.

– Sytuacja w kraju wymaga pokazania obywatelskiego sprzeciwu – mówi Olga Moskalewicz, zapytana o to, dlaczego pojawiła się na marszu. Kobieta zgadza się, że organizowanie dwóch demonstracji tydzień po tygodni powoduje, że idea sprzeciwu nieco się rozmywa, ale jednocześnie zwraca uwagę, że frekwencja ponownie dopisała i przerosła jej oczekiwania. U zbiegu ulic Wiejskiej i Matejki zgromadził się kilkutysięczny tłum z flagami, trąbkami i innymi akcesoriami opatrzonymi logiem KOD, które można było zresztą pobrać w kilku punktach rozmieszczonych pod sejmem. „Jesteśmy gorszego sortu”, „Jarosław Polskę zostaw” albo „Chcemy Polski prawa, nie Jarosława” to tylko niektóre z haseł obecnych na transparentach.

Zachęcany przez organizatorów tłum skandował „wolne media, wolna Polska”, „obronimy demokrację”, a szczególnie ochoczo swój sprzeciw wobec działań politycznych władz wyrażali seniorzy, którzy licznie stawili się pod sejmem. Frekwencja na marszu była jednak mniejsza niż przed tygodniem. Na demonstracji mniej widoczni byli też przedstawiciele partii politycznych, którzy w minionym tygodniu wspominali, że sobotni termin nie jest optymalny ze względu na przygotowania świąteczne.

Około godz. 14:00 demonstracja przed Sejmem została rozwiązana. Lider partii Nowoczesna Ryszard Petru poinformował, że do organizatorów dotarł komunikat o rzekomym podłożeniu bomby. Ze względów bezpieczeństwa protest został zakończony.

Marsze odbyły się też w innych miastach, m.in. w Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławiu czy Szczecinie.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto