Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest kupców w obronie handlu w Warszawie [ZDJĘCIA, WIDEO]

tvn24/x-news/aip
Protest kupców w obronie handlu w Warszawie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Protest kupców w obronie handlu w Warszawie [ZDJĘCIA, WIDEO] Piotr Smoliński
Protest kupców. Przed Sejmem protestowało około 5 tysięcy handlowców, którzy domagają się uwzględnienia ich postulatów w projekcie ustawy o tzw. podatku od marketów. Demonstranci zebrali się przed południem w okolicach Torwaru, skąd przemaszerowali pod gmach parlamentu.

Protest kupców w Warszawie

Źródło: AIP

Kilka tysięcy kupców z całej Polski protestowało w czwartek 11 lutego w Warszawie przeciwko ich zdaniem zbyt restrykcyjnemu podatkowi, który ma być nałożony na handel detaliczny.

Uczestnicy manifestacji przeszli ulicami stolicy pod Sejm, a ich delegacja miała zamiar złożyć na ręce Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego (PiS) list ze swoimi postulatami. Wskazują w nim m.in., iż „wprowadzenie ustawy w zaprojektowanej formie spowoduje upadłość franczyzodawcy już w pierwszym miesiącu jej obowiązywania, a w konsekwencji rozpad sieci i bankructwo większości franczyzobiorców”. - Przede wszystkim chodzi nam o to, żeby sieci handlowe nie były objęte podatkiem od sieci wielkopowierzchniowych. Przez wiele lat walczyliśmy o to i dążyliśmy do tego, żeby się konsolidować, zrzeszać i teraz ten podatek niestety nas dobije. Dobije głównie sklepy, które są zrzeszone – mówi Ryszard Puchała, właściciel sklepu w sieci Lewiatan.

Dzień przed manifestacją doszło do konsultacji rządu z przedstawicielami kupców w sprawie projektu ustawy o podatku od handlu detalicznego, choć autor dokumentu, minister finansów chciał ich uniknąć. Strona rządowa w osobie wicepremiera Mateusza Morawieckiego i ministra finansów Pawła Szałamachy obiecała przeanalizować postulaty kupców i do 18 lutego przepracować projekt w „kierunku szukania kompromisu”. Kupcy jednak wskazują, że już raz takie obietnice usłyszeli, po konsultacjach, które poprzedziły pojawienie się krytykowanego projektu, a potem okazało się, że forsowane przez ministra finansów przepisy niewiele z ich postulatów uwzględniły. Dlatego nie odwołali manifestacji. Jak mówią, dla nich to walka o codziennych chleb i miejsca pracy dla dziesiątków tysięcy rodzin.

Wcześniej pisaliśmy:
Przedsiębiorcy zebrali się około godz. 9 w okolicach hali Torwar. Następnie o 11:00 mieli przemaszerować przed gmach Sejmu i tam o 12:00 rozpocząć swój protest. Do tej pory zgromadziło się około 2 tysięcy handlowców i ich liczba cały czas rośnie.

- O godz. 13:00 na ręce Marszałka Sejmu ma zostać przekazana petycja w sprawie zmian zapisów projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej - poinformowali organizatorzy.

Demonstracja ma potrwać do godz. 17:00

W związku z protestem, z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy, a także osoby korzystające z komunikacji miejskiej.

Na trasy objazdowe mogą zostać skierowane autobusy linii 107, 108, 159, 162 i 171. Na trasach objazdowych dla wszystkich wymienionych autobusów jako stałe przystanki funkcjonują pierwsze napotkane po zjeździe ze stałej trasy, a pozostałe jako "na żądanie". Szczegółowe zmiany znajdziecie na stronie ZTM.

Czytaj też: KOD pod Sejmem. Komitet Obrony Demokracji znów protestuje [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto