Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest medyków w Warszawie. Nowe "Białe miasteczko" i kilkanaście tysięcy strajkujących. Szykuje się największa manifestacja w historii

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Największy protest medyków w historii. W Warszawie powstanie nowe "Białe miasteczko"
Największy protest medyków w historii. W Warszawie powstanie nowe "Białe miasteczko" Krystian Dobuszyński
11 września 2021 roku w Warszawie odbędzie się ogólnopolski protest pracowników ochrony zdrowia. Według zapowiedzi, w manifestacji może wziąć udział nawet kilkanaście tysięcy osób. Wśród nich znajdą się m.in. lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci. Jak zapowiedziało Porozumienie rezydentów, na strajku się nie skończy. W planach jest również stworzenie "Białego miasteczka".

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy zapowiedział wielki protest medyków. 11 września 2021 roku może przejść do historii jako dzień, w którym odbył się największy strajk pracowników ochrony zdrowia. Do Warszawy ma zjechać nawet kilkanaście tysięcy osób. Wśród nich będą m.in. lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i ratownicy medyczni.

Jak poinformował portal rynekzdrowia.pl, do Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego dołączyły niedawno kolejne trzy organizacje zawodów medycznych. Są to: Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego, Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii.

Łącznie do Komitetu dołączyło już 14 organizacji.

Czujemy się zlekceważeni przez rządzących, wnioskowaliśmy o spotkanie z premierem pod koniec czerwca. Sytuacja po uchwaleniu o najniższych wynagrodzeniach jest dla środowisk medycznych i niemedycznych bulwersująca, ponieważ wielu pracowników nie zostaje objętych regulacją wynagrodzeń, jak również dochodzi do sytuacji zmiany stanowisk pracy - mówi przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok, cytowana przez portal rynekzdrowia.pl.

Na proteście się nie skończy. W planach "Białe miasteczko"

Medycy zapowiedzieli, że wrześniowy strajk to dopiero początek manifestacji. Jak czytamy na facebookowym profilu Porozumienia Rezydentów, zaraz po demonstracji rozstawione zostaną namioty tworzące "Białe miasteczko" , wzorem z 2007 roku.

W "Białym miasteczku" będą się odbywały m.in. codzienne konferencje prasowe. Na jego terenie znajdą się także stoiska organizacji charytatywnych i działających na rzecz pacjentów, które będą informować o swojej działalności i prowadzić prelekcje.

W miasteczku będzie się znajdować centralny duży namiot, w którym codziennie będą się odbywać konferencje prasowe o 10:00. Pozostałą część dnia wypełnią warsztaty i panele edukacyjne, a także szereg innych atrakcji dla sympatyków naszej sprawy. Poruszać będziemy problematyczne obszary obecnego systemu z podziałem na dziedziny - w kolejności od najbardziej powszechnych problemów. Do udziału w dyskusji zachęcamy przestawicieli wszystkich osób tworzących ochronę zdrowia oraz samych pacjentów - możemy naprawić to razem! - czytamy w komunikacie Porozumienia Rezydentów.

Miejsce nowego "Białego miasteczka" pozostaje tajemnicą.

Postulaty pracowników ochrony zdrowia

Przypomnijmy, że protest po raz pierwszy został zapowiedziany 2 sierpnia 2021 roku, kiedy to został powołany Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Wśród jego najważniejszych postulatów wymienia się:

  • Znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7 proc., a 8 proc. PKB.
  • Zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej.
  • Zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń.
  • Podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów, ponieważ “Polska jest krajem UE, a nie WNP, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, ale też fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej”.
  • Zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto