Protest pod siedzibą CPK. Przeciwko dotychczasowym i planowanym przez spółkę działaniom. CPK zamiast tego zachęca do udziału w konsultacjach

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Krystian Dobuszyński
W poniedziałek 27 czerwca przeciwnicy Centralnego Portu Komunikacyjnego pojawili się pod jego siedzibą by zaprotestować przeciwko jej dotychczasowym i planowanym działaniom. Jak mówią, nie ma społecznej zgody na tą szkodliwą, kosztowną i budowaną na ludzkiej krzywdzie inwestycję. Co na to przedstawiciele CPK? Rozmawialiśmy też z rzecznikiem Spółki, Konradem Majszykiem.

Pod siedzibę spółki CPK przy al. Jerozolimskich 142b na godzinę 16:00 przybycie zapowiedzieli mieszkańcy Katowic, Mikołowa, Orzesza, Czerwionki Leszczyny, Łodzi, Brzezin, Wiączynia, Rzeszowa, Jasionki, Zamościa, Krasnegostawu oraz mieszkańcy gmin: Jaktorów, Międzyborów, Żyrardów, Baranów, Teresin i Wiskitki - informują organizatorzy. Jak tłumaczą lista zarzutów wobec spółki CPK jest długa.

Wśród nich: pozorowane konsultacje społeczne, brak realnego dialogu z mieszkańcami, projektowanie przebiegu torów przez nowe domy i osiedla, niszczenie najlepszych w Polsce terenów rolniczych oraz siedlisk chronionych gatunków, dewastacja gmin i przewidywane na wiele lat ogromne utrudnienia komunikacyjne. A wszystko to na mocy uchwalanych na prędce i po cichu specustaw, tworzonych pod tą inwestycję.

Protest pod siedzibą CPK. Przeciwko dotychczasowym i planowa...

Co na ten temat mówią przedstawiciele CPK? Jak tłumaczy nam Kondrad Majszyk, rzecznik Centralnego Portu Komunikacyjnego, jego przedstawiciele szanują prawo do wyrażania w ten sposób swojego niezadowolenia przez mieszkańców. Jednak znacznie efektywniejszy jest udział w prowadzonych na szeroką skalę konsultacjach.

- Warte podkreślenia jest to, że prowadzimy dialog ze społecznościami lokalnymi od samego początku przygotowywania inwestycji, organizując dodatkowe konsultacje, które są dobrowolne i pozwalają wyeliminować dużą część konfliktów na jak najwcześniejszym etapie. Przykładem na to są trwające obecnie konsultacje społeczne przed złożeniem wniosku o decyzję środowiskową dla Centralnego Portu Komunikacyjnego - tłumaczy nam Majszyk.

Krystian Dobuszyński

Jak tłumaczy nam rzecznik spółki w ciągu ostatnich 12 miesięcy w całej Polsce odbyło się prawie 250 spotkań z mieszkańcami, w wyniku których zgłosili oni ponad 60 tysięcy uwag, opinii i propozycji korekt przebiegów. W wielu przypadkach zostały uwzględnione, korygując warianty tam, gdzie tylko było to możliwe.

- Zadajmy sobie pytanie, czy protestujący występują w imieniu wszystkich mieszkańców. Czy reprezentują ludzi także z tych miast, które dziś są pozbawione transportu kolejowego, a dzięki CPK wyjdą ze strefy wykluczenia kolejowego, jak np. Jastrzębie-Zdrój, Łomża i Płock? Czy działają także w imieniu pasażerów, którym inwestycje CPK pozwolą na dwukrotne skrócenie czasów przejazdu np. do Warszawy z Wrocławia, Rzeszowa, Zamościa, Giżycka i Kielc? To pytania retoryczne - dodaje.

- Skutki tych fatalnych politycznych decyzji odczujemy wszyscy: zamiast producenta żywności oraz lasów ochładzających miasto w lecie i poprawiających jakość powietrza, otrzymamy wielki obszar zalany betonem i lotnisko - to skandaliczne działanie w czasach kryzysu klimatycznego - stwierdza natomiast Kamila Siwek z Extinction Rebellion Polska

FORUM LOKALNEGO BIZNESU - Mirela Paterok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie