Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protesty w Warszawie. Górnicy i energetycy manifestują w centrum stolicy. ''Boimy się o przyszłość, o miejsca pracy''

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
W środę, 9 czerwca, w Warszawie odbywają się dwa protesty. O godz. 10.30 rozpoczęła się manifestacja pracowników sektora energetyczno-górniczego zrzeszonych w 16 organizacjach związkowych. Demonstranci protestują przeciwko ''łamaniu przez rząd zasad współpracy ze stroną związkową, niezrozumiałym restrukturyzacjom poszczególnych zakładów pracy oraz jawnemu łamaniu praw pracowniczych''. Z kolei o godz. 12.00 rozpoczął się protest związkowców z ''Solidarności''. Szczegóły poniżej.

Protest związkowców w Warszawie

W centrum Warszawy trwa wielka manifestacja zorganizowana przez Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy, zrzeszający 16 organizacji związkowych w spółkach energetyczno-górniczych, okołoenergetycznych oraz ciepłowniczych. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych spotkali się ok. godz. 10.30 pod siedzibą OPZZ, aby przejść pod Kancelarię Premiera Rady Ministrów, gdzie przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski złoży list otwarty, zaadresowany do premiera Mateusza Morawieckiego.

Protesty w Warszawie. Górnicy i energetycy manifestują w cen...

Demonstranci protestują przeciwko łamaniu przez rząd zasad współpracy ze stroną związkową, niezrozumiałym restrukturyzacjom poszczególnych zakładów pracy oraz jawnemu łamaniu praw pracowniczych.

Od wielu lat jesteśmy zapewniani, że tzw. zielona transformacja będzie sprawiedliwa i że nie będzie powtórki z lat 90-tych, kiedy to zamykano zakłady pracy, a tysiące pracowników z dnia na dzień znalazło się na bruku. Już w maju ubiegłego roku apelowaliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego o rozmowy na temat przekształceń w górnictwie i energetyce. Niestety rząd nie podjął tej inicjatywy, a rozmowy ze związkami zawodowymi rozpoczął dopiero po strajkach górników Polskiej Grupy Górniczej. Rozmowy ograniczyły się głównie do tej spółki i do wydobycia węgla kamiennego, pomijając zupełnie kwestię węgla brunatnego i energetyki. Tymczasem wypowiadane są zakładowe i ponadzakładowe układy zbiorowe pracy - powiedział szef OPZZ Andrzej Radzikowski.

Protestujący oczekują od rządu m.in. szczegółów na temat planu wydzielenia ze spółek energetycznych zakładów opartych na węglu i skupienia ich w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) i podjęcia konkretnych działań, zmierzających do stworzenia nowych miejsc pracy w miejsce utraconych na skutek transformacji energetycznej.

Protest ''Solidarności'' w Warszawie

Z kolei druga manifestacja, związkowców z ''Solidarności'', rozpoczęła się o godz. 12.00. Jak podkreślają organizatorzy, powodem protestu jest brak dialogu społecznego w branży energetyczno-paliwowej, łamanie praw pracowniczych i związkowych oraz zagrożenie utraty miejsc pracy.

Utrudnienia w ruchu

Przemarsze zaplanowano trasą: Świętokrzyska – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – Krucza – Wspólna (w rejonie gmachu Ministerstwa Aktywów Państwowych), następnie ulicami: Wspólna – Krucza – Hoża – pl. Trzech Krzyży (pod gmach Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii), skąd z kolei uczestnicy przejdą Al. Ujazdowskimi w rejon gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Na tej trasie są więc możliwe utrudnienia w ruchu pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto