Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Smyka. Zobacz jak będzie wyglądał po remoncie! [WIZUALIZACJE]

Karolina Kowalska
Przebudowa Smyka. Zobacz jak będzie wyglądał budynek CDT!
Przebudowa Smyka. Zobacz jak będzie wyglądał budynek CDT! materiały prasowe
Przebudowa Smyka. Zobacz jak będzie wyglądał ten budynek po modernizacji! Firma Immobel rozpoczyna przebudowę i rozbudowę budynku dawnego Centralnego Domu Towarowego - ikony modernizmu, położonego u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Kruczej - zwanej DH Smyk.

Przebudowa Smyka. Zobacz jak będzie wyglądał budynek CDT!

Firma otrzymała decyzję wydaną przez Prezydenta m.st. Warszawy, zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na przebudowę i rozbudowę dawnego Centralnego Domu Towarowego, zlokalizowanego u zbiegu Alei Jerozolimskich i ulicy Kruczej, czyli Smyka.

Przebudowany Smyk, po przeprowadzonych pracach budowlanych, będzie łączyć funkcje handlowo-biurowe.

Centralny Dom Towarowy to wybitny projekt autorstwa uznanych architektów Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego, który wszedł do kanonu architektury europejskiego modernizmu. Zbudowany w latach 50. XX wieku w samym sercu powojennej Warszawy, był rezultatem marzeń o nowej i awangardowej stolicy, handlową wizytówką miasta i miejscem spotkań warszawiaków. Według architektów był „lampionem” oświetlającym ówczesną Warszawę. Po tragicznym pożarze w 1975 r., który doszczętnie strawił wnętrze budynku, w wyniku pośpiesznej i niestarannej odbudowy zatracono unikatową architekturę tego obiektu.

W ramach rozpoczynającej się inwestycji, inwestor odrestauruje i zmodernizuje budynek oraz dokona rozbudowy o zupełnie nową powierzchnię, na przylegającej działce pomiędzy ulicami Kruczą i Bracką. Rozpoczęcie prac budowlanych jest przewidziane na jesień tego roku.

Czytaj też: Szkoła Męskiego Stylu. Luksusu można się nauczyć?

Prace restauratorskie oraz modernizacja prowadzone w porozumieniu ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków przewidują: zachowanie zabytkowych elementów konstrukcji budynku, przywrócenie oryginalnej, historycznej elewacji, z charakterystycznymi pionowymi i poziomymi podziałami oraz iluminacją, która zainspirowała stworzenie nowego znaku graficznego inwestycji. Obiekt powróci również do historycznej nazwy: CEDET.

U zbiegu ulic Brackiej i Kruczej powstanie zupełnie nowa część budynku - nowoczesna konstrukcja pokryta szkłem, wizualnie korespondująca z odrestaurowaną częścią CEDETu. Rozbudowa pozwoli odtworzyć zachodnią pierzeję ul. Brackiej, przywracając mieszkańcom stolicy fragment dawnej, wielkomiejskiej przestrzeni.

CEDET w nowej odsłonie będzie budynkiem o łącznej powierzchni 22 050 m2 z przeznaczeniem na prestiżowe biura i lokale handlowe - 15 000 m2 zajmą biura, a 7 050 m2 stanowić będzie powierzchnia handlowa. Budynek będzie liczył siedem kondygnacji naziemnych oraz cztery kondygnacje podziemne. Powierzchnie biurowe będą zlokalizowane na piętrach od 1 do 6, z kolei punkty handlowe - na poziomach -1, parter oraz +1. Na kondygnacjach -2, -3 oraz -4 będzie znajdował się parking z 140 miejscami przeznaczonymi dla najemców powierzchni biurowej i gości. Wjazd na parking podziemny będzie zlokalizowany od północnej strony budynku, od ulicy Brackiej.

Czytaj też: Przedszkola na Bielanach będą nowe i kolorowe?

Wejście dla najemców powierzchni biurowych wraz z eleganckim holem recepcyjnym będzie zlokalizowane od ulicy Kruczej. Biura będą obsługiwane za pomocą pionu komunikacyjnego położonego w centralnej części CEDETu, łącząc obie części budynku.

Natomiast wszystkie lokale handlowe CEDET będą dostępne dla klientów bezpośrednio z ulicy.

- Dzięki tej inwestycji budynek odzyska dawną świetność oraz funkcje komercyjne i społeczne. Sukces rewitalizacji i modernizacji poznańskiego Okrąglaka - projektu zrealizowanego przez naszą firmę w 2012 r. - pokazuje, że adaptacja zabytkowych obiektów z przeznaczeniem na funkcje biurowe czy biurowo-handlowe stanowi istotną wartość dla urbanistyki miast i ich mieszkańców - powiedział Bartłomiej Hofman, prezes Immobel Poland Sp. z o.o.

Immobel planuje zakończenie inwestycji na I kwartał 2017 r.

Autorem koncepcji przebudowy i rozbudowy jest konsorcjum uznanych pracowni architektonicznych AMC - Andrzej Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, którego liderem jest pracownia AMC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto