Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ulicy Kruczej w Warszawie budzi wątpliwości. Aktywiści chcą konsultacji społecznych

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
PAP
PAP
Przebudowa ulicy Kruczej w Warszawie budzi niemałe emocje. Stołeczny ratusz przekonuje, że po modernizacji będzie więcej miejsca dla pieszych i rowerzystów. Aktywiści jednak mają wątpliwości.

Przebudowa ulicy Kruczej w ramach Nowego Centrum Warszawy planowana jest prze ratusz od pewnego czasu. Władze miasta chcą zwęzić śródmiejską arterię na odcinku między Al. Jerozolimskimi i ul. Piękną do jednego pasa, a na środku ma powstać szeroki deptak wśród zieleni. Pomysł wywołał fale komentarzy ze strony kierowców, którzy obawiają się jeszcze większych korków w centrum miasta. W związku z tym aktywiści proponują, aby zmiany były przeprowadzone po konsultacji z mieszkańcami. Zebranych zostało ponad tysiąc podpisów pod petycją w tej sprawie.

Warszawa. "Przebudowa powinna służyć mieszkańcom"

- Konsultacje społeczne to podstawa demokratycznego samorządu oraz narzędzie, za pomocą którego mieszkańcy mają wpływ na swoje miasta. W sprawie placu Pięciu Rogów mieliśmy prawo się wypowiedzieć. Tego samego oczekujemy przy przebudowie prawie kilometrowej ulicy w centrum Warszawy – wskazał członek stowarzyszenia Młodzi Razem Kamil Kuzak. – Przebudowa powinna służyć mieszkańcom, nie politykom do przecinania wstęg przed wyborami – dodał.

Aktywiści zwrócili uwagę na to, że planowana przebudowa może prowadzić do konfliktów wśród uczestników ruchu. Chodzi głównie o brak wyznaczonej ścieżki rowerowej, przez co rowerzyści musieliby jeździć pod chodniku.

- Jeżeli Krucza ma być przyjazna dla pieszych w każdym wieku, to obowiązkiem projektantów jest wprowadzenie takiej organizacji ruchu, która zapewni bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom. Ufamy, iż zespół fachowców z warszawskiego ratusza potrafi zweryfikować projekt tak, aby uniknąć konfliktów rowerzystów z pieszymi — przestrzegał członek stowarzyszenia Zielone Mazowsze Marek Smyk.

Stołeczni działacze twierdzą, że finalny projekt powinien uwzględnić wszystkie propozycje padające w dyskusji.

- Zdania wśród mieszkańców są podzielone. Wiele osób mówi, że dla nich ten deptak jest w porządku. Natomiast inni uważają, że taki deptak na środku ulicy nie ma sensu, bo pomimo tego, że będzie tam zieleń, to w otoczeniu będzie pełno spalin. Dlatego składamy ten wniosek, żeby mieszkańcy mogli wypowiedzieć się w wielu kwestiach, np. co z miejscami dla aut dostawczych, chcą też zachowania obecnej zieleni, boją się, że zostanie ona wycięta – przekazał Kamil Kuzak.

Eryk Baczyński ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze dodał, że jezdnia wraz z chodnikami ma ograniczoną przestrzeń i dlatego jej planowanie powinno uwzględniać różnorakie głosy.

- Pojawia się wiele ciekawych pomysłów na zmianę tej przestrzeni, takie, jak poszerzenie bocznych chodników, czy dodanie dwóch ścieżek rowerowych w każdym z kierunków jazdy. Być może powstanie środkowej wysepki nie jest optymalnym rozwiązaniem i dlatego chcemy o tym dyskutować – powiedział.

Z danych zebranych podczas podpisywania petycji wynika, że mieszkańcy Kruczej często dowiadywali się o planie przebudowy, dopiero podpisując się pod wnioskiem. Większość wyrażała poparcie dla zmian dostosowujących ulicę do potrzeb pieszych, jednak wszyscy domagali się dialogu z miastem.

Po przebudowie na ulicy Kruczej nie będzie dwóch pasów ruchu. Docelowo mają powstać dwie jezdnie po jednym pasie wokół pasażu czy też deptaku, który pojawi się pośrodku. To będzie kolejny etap uspokajania ruchu w centrum. Ulica ma zostać też zazieleniona, pojawią się na niej szpalery drzew.

Prace powinny zacząć się w 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto