Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedmoście Warszawskie. Unikatowe schrony obronne z czasów I i II wojny światowej w rejestrze zabytków. Tak dziś wyglądają

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Przedmoście Warszawskie. Schrony z czasów I wojny światowej trafiły do rejestru zabytków. Obiekty obronne były wykorzystywane także w czasie działań podczas II wojny światowej. Szczegóły poniżej.

- Do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego trafiły unikatowe obiekty budownictwa obronnego z czasów I wojny światowej, wykorzystywane również w trakcie działań zbrojnych II wojny - schrony żelbetowe, ich części nadziemne i podziemne, wybudowane w latach 1915-1918, położone w Józefowie w powiecie otwockim – poinformował prof. dr hab. Jakub Lewicki Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Przedmoście Warszawskie zabytkiem

Ochroną konserwatorską zostało objętych pięć schronów, będących częścią tzw. Przedmościa Warszawskiego (Brückenkopf Warschau). Są to elementy fortyfikacji i umocnień, które były wzniesione podczas I wojny światowej przez armię niemiecką, w celu osłonięcia Warszawy od wschodu na wypadek rosyjskiej ofensywy.

Przedmoście Warszawskie. Unikatowe schrony obronne z czasów ...

- Na linię obrony składały się żelbetowe schrony - dla piechoty, obserwatorów artylerii, ciężkich karabinów maszynowych – a także liczne półtrwałe ukrycia z blachy falistej, uzupełnione rowami strzeleckimi i dobiegowymi oraz pasami przeszkód z drutu kolczastego – tłumaczy prof. dr. hab. Lewicki.

Konstrukcje ciągnęły się od Ryni nad Narwią do miejscowości Nadbrzeż nad Wisłą. Fortyfikacje były wykorzystywane w końcu lipca 1920 roku do obrony przed sowiecką ofensywą. Ponadto niektóre ze schronów używano także w kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Do rejestru zabytków zostały wpisane:

  • - schron żelbetowy (żelbetowy schron obserwacyjny) z 1916 r., położony w Józefowie, wykonany w odmianie z przedsionkiem na planie zbliżonym do litery "L", zachowany w całości,
  • - schron żelbetowy (żelbetowe stanowisko obserwacyjne oraz schron bojowy), z 1916 r., stanowisko obserwacyjne jest prawdopodobnie częścią większej budowli o nieustalonej formie,
  • - schron żelbetowy (żelbetowe stanowisko obserwacyjne oraz schron bojowy), z 1916 r, obiekt skierowany na wschód,
  • - żelbetowy schron obserwacyjny, położony w Józefowie w pasie drogowym drogi gminnej przy ul. Ejsmonda,
  • - żelbetowy schron obserwacyjny, obiekt miał za zadanie kontrolować przedpole od strony Świdra. Wykonany został w odmianie z przedsionkiem, na planie zbliżonym do litery "L". Zachowany w całości, oprócz nasypu, znajduje się obecnie w pasie drogi gminnej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto