W kwietniu tego roku opisywaliśmy historie kamienicy tutaj. To jeden z nielicznych budynków po nieparzystej stronie ulicy Marszałkowskiej, który przetrwał II wojnę światową, odbudowę Warszawy i socrealizm - budowę MDM. To w tym budynku istniał legendarny Bar Corso (początkowo Sandwich). Otwarty na przełomie lat 50. i 60. XX wieku był jednym z najstarszych lokali gastronomicznych stolicy, gdy został zamknięty w 2017 roku.
Miasto planowało sprzedaż nieruchomości od dawna. - Budynek przy ul. Marszałkowskiej 41 przeznaczony jest do sprzedaży, a procedura kompletowania niezbędnych dokumentów jest w toku - mówił nam w kwietniu Paweł Siedlecki, rzecznik dzielnicy Śródmieście. Kilka lat temu wysiedlono zarówno mieszkańców jak użytkowników lokali handlowych.
Przedwojenna kamienica przy Placu Zbawiciela na sprzedaż. 10...
Cena wywoławcza 10,5 miliona złotych
Czy to dużo za nieruchomość w reprezentacyjnym miejscu stolicy? Pamiętajmy, że budynek jest do remontu, ale znajduje się w fantastycznej lokalizacji. Przetarg odbędzie się w dniu 15 grudnia 2022 r. o godz. 1000 w siedzibie Urzędu Dzielnicy Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy przy ul. Nowogrodzkiej 43. Warto wspomnieć, że działka wraz z kamienicą wpisana jest do rejestru zabytków. Zatem jej remont i wszelkie prace będą musiały być konsultowane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Nieruchomość położona jest na terenie Stanisławowskiego Założenia Urbanistycznego – Osi Stanisławowskiej
Kamienica ma wspaniałą historię. Powstała w latach 1893-1894. Kamienica powstała dla Jana Sobierajskiego. Co ciekawe była częścią kompozycji, która zakładała wzorowanie Placu Zbawiciela na Piazza della Repubblica w Rzymie. To jeden z nielicznych budynków w stolicy, który pamięta zmiany z lat 30. XX wieku kiedy pozbywano się zdobień i przetrwał do dziś. Dlaczego jeden z nielicznych? Bo przetrwał II wojnę światową, nie został też wyburzony podczas odbudowy stolicy - wyburzono wtedy mnóstwo budynków i zmieniano przebieg wielu ulic. Na poniższym zdjęciu kamienica przed zmianami widoczna po lewej stronie.
Życie wróciło tu zaraz po wojnie, a obecnie straszy pusta. Czas przywrócić jej blask
Już w 1945 roku wracało tu życie. Jan Raczyński uruchomił zakład naprawy maszyn w dawnym lokalu, który prowadził do powstania. Maria Dąbrowska w swoich wspomnieniach pisała, że w przerażającej Warszawie 1945 roku wśród ruin placu Zbawiciela, gdy ujrzała pierwszy stragan sporządzony z komód i desek znalezionych w tychże ruinach, pierwszą rzeczą jaką zobaczyła na straganie była litrowa butelka wódki.
W czasie wojny Wiktoria Śliwowska ukrywała tam dziewczynkę przeszmuglowaną z getta warszawskiego. W 1990 roku odznaczona została za to medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W czasie powstania warszawskiego w kamienicy mieścił się m.in. posterunek kompanii kpt. Antoniego Kazimierza Dembowskiego „Lodeckiego” (batalion „Ruczaj”), utrzymany do końca walk. W czasie powstania kamienica została częściowo spalona, ale nie wysadzona dzięki czemu ocalała.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Maska do włosów wysokoporowatych 400 ml
Włosy wysokoporowate – matowe i szorstkie – wymaga…
kup teraz

Maska do włosów średnioporowatych 400 ml
Maska do włosów średnioporowatych Hair Balance by …
kup teraz

Olej do olejowania do włosów średnioporowatych 150 ml
Wegańska formuła, zniewalający zapach oraz fenomen…
Strefa Biznesu - sytuacja pracownika na rynku pracy