Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedwojenny bruk na Targówku wygrał z asfaltem. ''Kocie łby'' zostały wkomponowane w krajobraz okolicy [ZDJĘCIA]

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
W 2018 roku podczas remontu tzw. obwodnicy Targówka odkryto bruk z okresu XX-lecia międzywojennego. ''Kocie łby'' okazały się być w zaskakująco dobrym stanie, dlatego Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków objął je swoją ochroną i nakazał badania archeologiczne. Teraz stuletnia kostka wreszcie dostała drugie życie - drogowcy wkomponowali ją między chodnik i drogę dla biegaczy na ulicy Ossowskiego. Szczegóły w artykule poniżej.

Zabytkowe znalezisko na Targówku

Podczas remontu obwodnicy na Targówku w 2018 roku drogowcy natknęli się na przedwojenny bruk. ''Kocie łby'', które przeleżały pod grubą warstwą asfaltu kilkadziesiąt lat, swoją ochroną objął Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, jednocześnie nakazując kompleksowe badania archeologiczne. Jak ustalili badacze, nawierzchnia prowadziła budynków mieszkalnych oraz fabryki amunicji wybudowanej na Targówku po pierwszej wojnie światowej, dokładnie w 1926 roku.

Do wykonania tej drogi budowniczowie wykorzystali dwa rodzaje kamienia - tzw. otoczaki oraz kostkę ciosaną. Otoczaki to polodowcowe, morenowe łupane buły kamienne pochodzenia skandynawskiego, charakterystyczne dla tych terenów. Prawdopodobnie właśnie z otoczaków wykonany był bezpośredni wjazd do fabryki, zaś kostka kamienna najpewniej prowadziła do budynków mieszkalnych i to właśnie po niej odbywał się ogólny ruch pojazdów - ustalili archeolodzy.

''Kocie łby'' wkomponowane w krajobraz

Jak widzimy na powyższych zdjęciach, stuletnia kostka pokrywała kilkanaście metrów drogi. Konserwator zabytków zdecydował jednak o rozebraniu jej większej części. Zachowano tylko niewielki odcinek, który wkomponowano między chodnik a ścieżkę dla biegaczy. Bruk z okresu XX-lecia międzywojennego znajdziecie na Ossowskiego, w rejonie skrzyżowania z Witebską. Postawiono tam także okolicznościową tablicę, z której spacerowicze dowiedzą się co nieco o historii tego miejsca oraz o okolicznościach jego odkrycia.

Zobaczcie zdjęcia przedwojennej kostki:

Przedwojenny bruk na Targówku wygrał z asfaltem. ''Kocie łby...

Przypominamy, że przedwojenny bruk nie był jedynym znaleziskiem podczas pracy archeologów. Oprócz licznych spłonek od naboi, fragmentów ceramiki oraz szkła, miejscowo zachowały się rynsztoki i chodniki wykonane z kwadratowych płyt betonowych. Archeolodzy odnaleźli również pozostałości po starej kanalizacji, która najprawdopodobniej służyła odwodnieniu fabryki amunicji i jej okolicy.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto