Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przejścia dla pieszych przy rondzie Dmowskiego otwarte. Jakie będą kolejne zmiany w ramach Nowego Centrum Warszawy?

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
W piątek, 13 maja, oficjalnie otwarto przebudowane rondo Dmowskiego. Cztery naziemne przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną, poszerzone przystanki tramwajowe, więcej zieleni oraz udogodnienia dla rowerzystów to główne zmiany, jakie zaszły w tym miejscu. "Teraz jest tutaj dużo bardziej funkcjonalnie. Chcieliśmy, by miasto nie wyglądało, jak w czasach postsowieckich" - podkreślił prezydent Rafał Trzaskowski na konferencji towarzyszącej otwarciu ronda. Szczegóły poniżej.

Przebudowa ronda Dmowskiego, która rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku, dobiegła końca. W piątek, 13 maja, miejsce zostało oficjalnie otwarte. Jak podkreślił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, rondo stało się "miejscem dostępnym".

Tak wygląda przebudowane rondo Dmowskiego:

Przejścia dla pieszych przy rondzie Dmowskiego otwarte. Jaki...

Powstały cztery przejścia dla pieszych wraz z sygnalizacją świetlną, tak by piesi - szczególnie osoby z niepełnosprawnościami, opiekunowie z dziećmi w wózkach czy seniorzy - nie musiały pokonać skrzyżowania schodząc do przejścia podziemnego. Poszerzono przystanki tramwajowe (zostały wydłużone i łączą się z dwoma z czterech nowych naziemnych przejść dla pieszych), a na rondzie i wokół niego posadzono rośliny. Zyskali również rowerzyści - powstały przejazdy rowerowe przy trzech z czterech tworzonych przejść i droga dla rowerów omijająca od zachodu i północy główne wyjście ze stacji metra Centrum.

Przebudowujemy centrum Warszawy, by było funkcjonalne, nowoczesne i zielone. Zależy nam, by spełniało swoją funkcję - nie tylko dla tych, którzy poruszają się komunikacją miejską czy samochodami, ale też dla pieszych i rowerzystów. Nie chcemy, by miasto wyglądało, jak w czasach postsowieckich. (...) Bardzo się cieszę z tych przejść. Marszałkowska zmienia się na naszych oczach - powiedział Rafał Trzaskowski na konferencji po otwarciu ronda Dmowskiego.

Kolejne kroki ku Nowemu Centrum Warszawy

Zmiany na rondzie Dmowskiego to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy - programu, który ma uczynić tę część miasta "zrównoważoną, przyjazną i dostępną dla wszystkich". To oczywiście projekt wielu zmian, jakie więc będą kolejne?

Nad Marszałkowską pracujemy cały czas, plac Pięciu Rogów kończymy, później mamy ulicę Zgody i Złotą, oczywiście Chmielną i również pracujemy nad koncepcją zmiany ulicy Kruczej. Jak już niedługo będę je zatwierdzał i te wszystkie zmiany będziemy przeprowadzać jak najszybciej w obecnej trudnej sytuacji budżetowej miasta - wymieniał Trzaskowski.

Przebudowa placu Pięciu Rogów złapała opóźnienie z powodu serii odkryć w tym miejscu, więc kolejnym terminem zakończenia robót jest czerwiec. Umowę na projekt przebudowy Złotej i Zgody Zarząd Dróg Miejskich podpisał 1 kwietnia. Prace wykona pracownia RS Architektura Krajobrazu, która będzie miała na to ponad rok. Szczegóły na ten temat w naszym artykule TUTAJ. Szpalery drzew, dużo zieleni i miejsc do wypoczynku oraz efektowne oświetlenie - z kolei taka będzie nowa Chmielna. Jej wizualizacje możecie zobaczyć TUTAJ.

Przestrzeń publiczna jest przestrzenią nas wszystkich. To, co Państwo widzicie, to początek naszych marzeń. Wszyscy będziemy razem pracować, by Warszawa stała się piękna - podkreślił Trzaskowski.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto